Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

10.09.2023

Zapalenie dziąseł to jeden z częściej występujących problemów stomatologicznych. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Nieleczony, prowadzi do zapalenia przyzębia. Leczenie zapalenia dziąseł jest złożone i opiera się w dużej mierze na zabiegach higienizacyjnych.

GettyImages-1147580332.jpg

Spis treści

Zapalenie dziąseł – co to za choroba?
Czynniki zwiększające podatność na zapalenie dziąseł
Jakie są objawy zapalenia dziąseł?
Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł należy do grupy periodontopatii, które inaczej nazywane są chorobami przyzębia. Rozwój stanu zapalnego dziąseł wiąże się przede wszystkim z nagromadzeniem płytki nazębnej. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą zapaleniu dziąseł. Sprawdź, w jaki sposób leczy się tę chorobę.

Zapalenie dziąseł – co to za choroba?

Zapalenie dziąseł to mocno rozpowszechnione w społeczeństwie schorzenie jamy ustnej. Przypadłość ta znajdują się w zakresie zainteresowania periodontologii. Zastanawiasz się, czym jest periodontologia? To dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.

Periodontologia

Rozwój zapalenia dziąseł związany jest z płytką nazębną nagromadzoną na powierzchni zębów. Znajdują się w niej bakterie, które normalnie obecne są także w jamie ustnej, jednak w nadmiarze wykazują działanie patologiczne. Do powstania płytki nazębnej dochodzi w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. W sposób szczególny gromadzi się ona w przestrzeniach międzyzębowych. Znajdujące się w niej bakterie stymulują naturalną odpowiedź odpornościową i dochodzi do powstania stanu zapalnego.

Możliwe są również przypadki zapalenia dziąseł niezwiązanego z płytką nazębną. Rozwija się ono m.in. w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, na skutek urazów miejscowych, takich jak złe dopasowanie klamer protetycznych czy nieprawidłowo osadzone korony. Stan zapalny może być również konsekwencją zażywania niektórych leków, a zwłaszcza preparatów, które wywołują zaburzenia wydzielania śliny.

Czynniki zwiększające podatność na zapalenie dziąseł

Specjaliści zwracają uwagę na występowanie czynników, które podnoszą ryzyko zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia. Należą do nich:

  • czynniki, na które nie mamy wpływu:
    • wiek (wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób przyzębia),
    • płeć (częściej chorują mężczyźni niż kobiety),
    • czynniki genetyczne (dziedziczenie);
  • czynniki, na które mamy wpływ:
    • mikroflora,
    • palenie tytoniu,
    • ekspozycja na stres,
    • choroby, takie jak cukrzyca, osteoporoza, niedobory immunologiczne.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

Zapaleniu dziąseł towarzyszy szereg dolegliwości. Najczęstszymi objawami zapalenia dziąseł są:

  • zaczerwienienie dziąseł,
  • krwawienie podczas szczotkowania zębów,
  • bolesność i wrażliwość dziąseł na dotyk,
  • obrzęk dziąseł wraz z utworzeniem kieszeni dziąsłowej,
  • w wyniku obrzęku dziąseł dochodzi do skrócenia optycznej długości zębów,
  • trudności w gryzieniu pokarmów,
  • uczucie niesmaku,
  • nieprzyjemny zapach z ust.

Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, które w skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Choroby te bywają ze sobą mylone. Główna różnica między nimi polega na tym, że w przypadku zapalenia dziąseł nie dochodzi jeszcze do utraty przyczepu łącznotkankowego, co ma miejsce w zapaleniu przyzębia, gdy stan zapalny obejmuje głębiej położone tkanki otaczające ząb.

Jak leczyć zapalenie dziąseł?

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Leczenie zapalenia dziąseł jest złożone. Postępowanie obejmuje przede wszystkim:

  • odpowiednią higienę jamy ustnej – odpowiednio dobraną pastę i szczoteczkę, regularne mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowanie płynu do płukania zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z pomocą nici dentystycznej lub irygatora,
  • kontrolne wizyty u stomatologa połączone z usuwaniem płytki i kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling, polerowanie, które powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku,
  • stosowanie leków – środki dostępne są w postaci żelu, maści lub pasty, a dzięki odpowiednim składnikom wykazują działanie przeciwzapalne, odkażające, ściągające, przeciwbólowe, czasem też znieczulające. Przy ostrym stanie zapalnym konieczna może być antybiotykoterapia,
  • prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym zwłaszcza unikanie używek, ograniczenie ilości cukru w diecie (szczególnie węglowodanów prostych, które są pożywką dla bakterii w jamie ustnej),
  • jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz eliminuje miejscowe przyczyny stanu zapalnego dziąseł, np. nawisające bądź chropowate wypełnienia.

Kluczem do skutecznej walki z chorobą jest usunięcie złogów płytki nazębnej.

Przeczytaj więcej na temat etapów leczenia chorób przyzębia.

Źródła
  1. A. Dutkowska, I. Brukwicka, Z. Kopański i wsp., Choroby przyzębia, próchnica zębów oraz pogorszenie wydolności żucia w starszym wieku, „Journal of Clinical Healthcare” 2017, nr 2, s. 12–15.
  2. R. Górska, Periodontologia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2017.
  3. R. Górska, Choroby przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  4. W. Krajewski, Podstawy profilaktyki stomatologicznej, Med Tour Press, Otwock 2019.


Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.