Zapalenie dziąseł – przyczyny, objawy, sposoby leczenia
Zapalenie dziąseł to jeden z częściej występujących problemów stomatologicznych. Może mieć charakter ostry lub przewlekły. Nieleczony, prowadzi do zapalenia przyzębia. Leczenie zapalenia dziąseł jest złożone i opiera się w dużej mierze na zabiegach higienizacyjnych.
Spis treści
Zapalenie dziąseł należy do grupy periodontopatii, które inaczej nazywane są chorobami przyzębia. Rozwój stanu zapalnego dziąseł wiąże się przede wszystkim z nagromadzeniem płytki nazębnej. Dowiedz się, jakie objawy towarzyszą zapaleniu dziąseł. Sprawdź, w jaki sposób leczy się tę chorobę.
Zapalenie dziąseł – co to za choroba?
Zapalenie dziąseł to mocno rozpowszechnione w społeczeństwie schorzenie jamy ustnej. Przypadłość ta znajdują się w zakresie zainteresowania periodontologii. Zastanawiasz się, czym jest periodontologia? To dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia.
Rozwój zapalenia dziąseł związany jest z płytką nazębną nagromadzoną na powierzchni zębów. Znajdują się w niej bakterie, które normalnie obecne są także w jamie ustnej, jednak w nadmiarze wykazują działanie patologiczne. Do powstania płytki nazębnej dochodzi w wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej. W sposób szczególny gromadzi się ona w przestrzeniach międzyzębowych. Znajdujące się w niej bakterie stymulują naturalną odpowiedź odpornościową i dochodzi do powstania stanu zapalnego.
Możliwe są również przypadki zapalenia dziąseł niezwiązanego z płytką nazębną. Rozwija się ono m.in. w przebiegu chorób ogólnoustrojowych, na skutek urazów miejscowych, takich jak złe dopasowanie klamer protetycznych czy nieprawidłowo osadzone korony. Stan zapalny może być również konsekwencją zażywania niektórych leków, a zwłaszcza preparatów, które wywołują zaburzenia wydzielania śliny.
Czynniki zwiększające podatność na zapalenie dziąseł
Specjaliści zwracają uwagę na występowanie czynników, które podnoszą ryzyko zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia. Należą do nich:
- czynniki, na które nie mamy wpływu:
- wiek (wraz z wiekiem wzrasta ryzyko chorób przyzębia),
- płeć (częściej chorują mężczyźni niż kobiety),
- czynniki genetyczne (dziedziczenie);
- czynniki, na które mamy wpływ:
- mikroflora,
- palenie tytoniu,
- ekspozycja na stres,
- choroby, takie jak cukrzyca, osteoporoza, niedobory immunologiczne.
Jakie są objawy zapalenia dziąseł?
Zapaleniu dziąseł towarzyszy szereg dolegliwości. Najczęstszymi objawami zapalenia dziąseł są:
- zaczerwienienie dziąseł,
- krwawienie podczas szczotkowania zębów,
- bolesność i wrażliwość dziąseł na dotyk,
- obrzęk dziąseł wraz z utworzeniem kieszeni dziąsłowej,
- w wyniku obrzęku dziąseł dochodzi do skrócenia optycznej długości zębów,
- trudności w gryzieniu pokarmów,
- uczucie niesmaku,
- nieprzyjemny zapach z ust.
Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w zapalenie przyzębia, które w skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Choroby te bywają ze sobą mylone. Główna różnica między nimi polega na tym, że w przypadku zapalenia dziąseł nie dochodzi jeszcze do utraty przyczepu łącznotkankowego, co ma miejsce w zapaleniu przyzębia, gdy stan zapalny obejmuje głębiej położone tkanki otaczające ząb.
Jak leczyć zapalenie dziąseł?
Leczenie zapalenia dziąseł jest złożone. Postępowanie obejmuje przede wszystkim:
- odpowiednią higienę jamy ustnej – odpowiednio dobraną pastę i szczoteczkę, regularne mycie zębów co najmniej 2 razy dziennie, stosowanie płynu do płukania zębów i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z pomocą nici dentystycznej lub irygatora,
- kontrolne wizyty u stomatologa połączone z usuwaniem płytki i kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling, polerowanie, które powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku,
- stosowanie leków – środki dostępne są w postaci żelu, maści lub pasty, a dzięki odpowiednim składnikom wykazują działanie przeciwzapalne, odkażające, ściągające, przeciwbólowe, czasem też znieczulające. Przy ostrym stanie zapalnym konieczna może być antybiotykoterapia,
- prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym zwłaszcza unikanie używek, ograniczenie ilości cukru w diecie (szczególnie węglowodanów prostych, które są pożywką dla bakterii w jamie ustnej),
- jeśli zachodzi taka potrzeba, lekarz eliminuje miejscowe przyczyny stanu zapalnego dziąseł, np. nawisające bądź chropowate wypełnienia.
Kluczem do skutecznej walki z chorobą jest usunięcie złogów płytki nazębnej.
Przeczytaj więcej na temat etapów leczenia chorób przyzębia.