Skaling – usunięcie kamienia nazębnego (higienizacja zębów)

01.12.2022

Skaling polega na rozbicie i usunięcie kamienia nazębnego (złogów pod- i naddziąsłowych) dzięki falom ultradźwiękowym emitowanym przez końcówkę pracującą skalera.

skaling.jpg

Kamień nazębny to twardy, ściśle przylegający do powierzchni zęba zmineralizowany złóg o szorstkiej powierzchni. Odkłada się na powierzchniach zębów (szczególnie w okolicach ujść ślinianek, tj. na językowych powierzchniach siekaczy dolnych czy policzkowych zębów trzonowych górnych), w wyniku procesu mineralizacji płytki nazębnej, a więc konsekwencji zaniedbań higienicznych jamy ustnej. Tworzy się już po 24 godzinach od zaprzestania lub niedokładnego przeprowadzania zabiegów higienicznych. Kamień nazębny wywołuje stan zapalny dziąseł i drażni je mechanicznie.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Urządzenia ultradźwiękowe służące do usuwania kamienia nazębnego (tzw. skalery) przekazują energię w postaci wibracji o wysokiej częstotliwości na końcówkę pracującą, która w kontakcie ze złogiem powoduje jego kruszenie i oderwanie od powierzchni zęba. Zabiegi te są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane u kobiet w ciąży, tak aby zapobiegać stanom zapalnym dziąseł (niebezpiecznym dla rozwijającego się płodu) oraz zachować zdrowie jamy ustnej i całego organizmu kobiety w tak ważnym dla przyszłej mamy czasie. Najlepiej przeprowadzać takie zabiegi w drugim trymestrze ciąży. Częstotliwość tych zabiegów to 1-2 razy w roku, a u pacjentów cierpiących na schorzenia przyzębia – częściej, nieraz co 3 miesiące, zawsze wg zaleceń lekarza.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.