Rak jajnika – przyczyny, objawy, rozpoznanie

25.06.2024

Rak jajnika stanowi przyczynę największej liczby zgonów ze wszystkich nowotworów ginekologicznych. Na jego rozwój najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Choroba najczęściej rozpoznawana jest w późnym stadium zaawansowania. Odpowiada za to jej bezobjawowy przebieg na początkowym etapie.

1037-rak-jajnika.jpeg

Spis treści

Rak jajnika – co to za choroba?
Czynniki ryzyka raka jajnika
Objawy raka jajnika
Profilaktyka raka jajnika
W jaki sposób rozpoznawany jest rak jajnika?
Na czym polega leczenie raka jajnika?

Pierwszym krokiem w diagnostyce raka jajnika jest wywiad lekarski połączony z badaniem ginekologicznym i USG. Chorą na raka jajnika zajmuje się lekarz ginekolog-onkolog lub onkolog kliniczny. Dowiedz się więcej o tej podstępnej chorobie – czynnikach ryzyka, objawach, rozpoznaniu.

Rak jajnika – co to za choroba?


Nowotwór jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów narządów rodnych kobiety. Wyróżnia się dwa jego rodzaje: nabłonkowy i nienabłonkowy, przy czym ten pierwszy jest częściej rozpoznawany. Rozwija się z nabłonka, który pokrywa jajnik, i z jego podścieliska. Biorąc pod uwagę rokowanie i wzrost, rak jajnika podzielony został na dwa typy.

Typ I rozwija się z nowotworów łagodnych lub o granicznym stopniu złośliwości. Ma postać wyraźnego guza, a po dłuższym czasie stwierdza się jego obecność w otrzewnej. Rokowanie jest nieco bardziej pomyślne w porównaniu z typem II. Wykrywany jest częściej na początkowym etapie.

Typ II występuje częściej niż I. Od początku ma charakter złośliwy. Nierzadko nie stwierdza się w jajniku wyraźnego guza. Rak szybko rozwija się w otrzewnej. Ma złe rokowanie, zazwyczaj rozpoznaje się go w mocno zaawansowanym stadium.

 

Czynniki ryzyka raka jajnika


Zachorowalność na raka jajnika gwałtownie wzrasta w okresie pomenopauzalnym. Lista czynników ryzyka tej choroby jest dość długa. Wśród jej determinantów znajdują się m.in.:

  • stymulacja owulacji,
  • niepłodność, nierództwo,
  • endometrioza,
  • nakłuwanie jajnika podczas pobierania oocytów,
  • nadmierna masa ciała,
  • nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA2,
  • stan po radioterapii stosowanej w obszarze miednicy mniejszej w związku z leczeniem innych nowotworów,
  • hiperestrogenizm (nadmiar estrogenów),
  • hiperandrogenizm (nadmiar androgenów),
  • choroba Lyncha (charakteryzuje się współwystępowaniem z rakiem jelita grubego innych nowotworów złośliwych),
  • nikotynizm.

Na raka jajnika narażone są bardziej kobiety, których bliscy chorowali na raka jajnika, ale i na raka piersi, macicy, jelita grubego lub odbytu. Ryzyko wystąpienia raka jajnika zmniejszają: antykoncepcja hormonalna, okluzja jajowodów, wycięcie jajników i jajowodów, wycięcie macicy i karmienie piersią.

 

Zobacz także: Ból brzucha – przyczyny, badania i leczenie

 

Objawy raka jajnika


Rak jajnika ma początkowo bezobjawowy przebieg i dlatego wykrywa się go zwykle w zaawansowanych stadiach. Dolegliwości dają o sobie znać, zazwyczaj dopiero gdy zmiana ma kilka cm. Najczęściej zgłaszanymi objawami są: krwawienia z pochwy, ból w podbrzuszu, problemy z oddawaniem moczu, ucisk wywierany na narządy sąsiednie (drogi moczowe, układ pokarmowy), uczucie ciągłego zmęczenia. Chorobie towarzyszą objawy gastryczne, takie jak: wzdęcia, powiększenie obwodu brzucha, uczucie pełności, zaparcia lub biegunki, odbijanie. U osób z zaawansowanym rakiem jajnika poza obecnością guza w jajniku może występować płyn w jamie brzusznej lub opłucnej. Poza tym stwierdza się podwyższone stężenie antygenu CA-125.

 

Profilaktyka raka jajnika


Nie ma skutecznych badań profilaktycznych w kierunku raka jajnika. Zaleca się prowadzenie prozdrowotnego trybu życia, ograniczenie czynników ryzyka, regularne wizyty ginekologiczne. Jajniki kontroluje się, wykonując USG przezpochwowe. Kobiety o podwyższonym ryzyku wystąpienia raka jajnika (obciążony wywiad rodzinny) powinny poddać się badaniu genetycznemu na mutacje genów BRCA1 i BRCA2. Z uwagi na duże ryzyko zachorowania na raka jajnika u nosicielek tych mutacji zaleca się obustronne wycięcie przydatków po zakończeniu planów rozrodczych.

 

W jaki sposób rozpoznawany jest rak jajnika?


Guzy jajnika rozpoznaje się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego, ginekologicznego dwuręcznego, które powinno ocenić położenie, wielkość i konsystencję przydatków, oraz badania per rectum. Lekarz może zlecić badanie krwi w kierunku markerów nowotworowych CA-125. To substancja wytwarzana przez komórki raka jajnika, ale i przez niektóre prawidłowe tkanki. Wysoki poziom CA-125 może być oznaką raka jajnika, ale nie potwierdza diagnozy.

Badanie ginekologiczne należy uzupełnić oceną ultrasonograficzną. U pacjentek z podejrzeniem raka jajnika pierwszym badaniem obrazowym powinno być USG brzucha. Zaleca się połączenie USG przezbrzusznego i przezpochwowego oraz uzupełnienie ich o badanie dopplerowskie. Badanie ginekologiczne pozwala na wykrycie guza na późniejszym etapie rozwoju.

 

Zobacz także: Kiedy wykonać USG jamy brzusznej? Charakterystyka, inwazyjność, przygotowanie do badania - Zdrowie na co dzień - Artykuły - Dla Pacjentów

 

W rozpoznaniu raka jajnika oraz ocenie rozległości procesu nowotworowego ważne miejsce zajmuje badanie PET-CT. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy jest przydatny do rozwiązywania problemów, zwłaszcza w przypadku zmian w obrębie przydatków, których obraz USG nie jest jednoznaczny.

Ostateczne rozpoznanie opiera się na wynikach badania histopatologicznego. Konieczne jest pobranie tkanki guza lub próbki płynu z jamy brzusznej i sprawdzenie, czy są obecne komórki nowotworowe. Materiał może być pobrany poprzez biopsję przez powłoki brzuszne lub podczas operacji.

Zobacz także: Badania po 40 roku życia – jakie i kiedy warto wykonać?

 

Na czym polega leczenie raka jajnika?


Podstawę terapii raka jajnika stanowi postępowanie skojarzone – leczenie chirurgiczne i chemioterapia. Zakres operacji i terapii uzupełniającej determinowany jest głównie zaawansowaniem klinicznym. Standardowy schemat leczenia polega również na włączeniu chemioterapii. Radioterapia ma obecnie ograniczone znaczenie w zwalczaniu raka jajnika. Stosuje się ją zazwyczaj jako leczenie paliatywne lub objawowe.

Źródła
  1. A. Basta i wsp., Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej dotyczące diagnostyki i leczenia raka jajnika, „Current Gynecologic Oncology” 2017, t. 15, nr 1, s. 5–23.
  2. P. Blecharz, Co warto wiedzieć. Rak jajnika, PRIMOPRO, Warszawa 2017.
  3. A. Czekierdowski, Nowoczesna ultrasonografia i modele prognostyczne w przedoperacyjnym różnicowaniu nowotworów jajnika, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2016, t. 1, nr 4, s. 152–161.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.