Przebieg zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

10.06.2024

Zabiegi laserowej korekcji wad wzroku wykonywane są w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli do oczu. Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, i trwa tylko kilkanaście minut, a działanie lasera na oku to ok. 20-30 sekund.

Mavit92351853.jpg

Zabieg wykonywany jest na sali operacyjnej, z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, i trwa tylko kilkanaście minut, a działanie lasera na oku to ok. 20-30 sekund.

  • Działanie lasera kierowane jest przez specjalny program komputerowy, dostosowywany indywidualnie do każdego pacjenta. Efekty zabiegu (po pełnym ustabilizowaniu ostrości wzroku) są trwałe i nie wpływają na możliwość wystąpienia innych schorzeń oczu.
  • W trakcie zabiegu laserowej korekcji wzroku w CM MAVIT zawsze obecny jest inżynier sprzętu medycznego, który czuwa nad prawidłowym działaniem laserów.

PRZED ZABIEGIEM

Laserowa korekcja wzroku w CM Mavit - zarezerwuj wizytę

  • Nie należy zakładać miękkich soczewek kontaktowych przez 2-3 tygodnie przed zabiegiem.
  • Nie należy zakładać twardych soczewek kontaktowych przez 4 tygodnie przed zabiegiem. Długo noszone soczewki kontaktowe (zwłaszcza twarde) mogą zmieniać czasowo kształt rogówki. Przerwa w noszeniu soczewek kontaktowych pozwala wrócić rogówce do naturalnego kształtu. Laser ma działać na naturalnym, a nie zmienionym soczewkami kontaktowymi kształcie rogówki.
  • Należy przełożyć termin zabiegu w sytuacji choroby, opryszczki lub menstruacji.
  • W okresie 3 miesięcy przed zabiegiem i po nim nie należy odstawiać dotąd stosowanych doustnych środków antykoncepcyjnych.

Niezastosowanie się do powyższych zaleceń może wpłynąć na wynik gorszy od zamierzonego.

W DNIU ZABIEGU

  • Należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV.
  • Nie należy pić alkoholu, kawy ani innych napojów z kofeiną.
  • Nie należy nakładać makijażu. Dokładny demakijaż należy wykonać już dzień przed zabiegiem.
  • Należy dokładnie umyć głowę, twarz i oczy.
  • Należy założyć wygodne ubranie.
  • Należy zaplanować bezpieczny powrót do domu.
  • Należy przybyć do CM MAVIT 30 minut przed zabiegiem.

ETAPY ZABIEGU

  • Personel zaprowadzi pacjenta do szatni na oddziale, gdzie w zamykanej na klucz szafce zostawi on nakrycie wierzchnie, obuwie oraz rzeczy osobiste, tj.: torbę, plecak, telefon komórkowy. Klucz do szafki pacjent cały czas ma przy sobie.
  • W szatni pacjent otrzyma odpowiedni strój medyczny: spodnie i bluzę, które założy na swoje ubranie.
  • Bezpośrednio przed zabiegiem, w pokoju przygotowań, pacjentowi zostaną podane krople oraz zostanie przeprowadzone badanie w lampie szczelinowej.
  • Następnie pacjent zostanie zaprowadzony na blok zabiegowy i poproszony o położenie się na stole operacyjnym, twarzą skierowaną do góry.
  • Środkiem dezynfekującym oczyszczona zostanie skóra okolicy operowanego oka, a następnie wpuszczone krople znieczulające.
  • Twarz zostanie zabezpieczona jałową folią.
  • Na oko zostanie założona specjalna rozwórka, by nie mrugać w czasie operacji. 
  • Dokładnie nad okiem zostanie ustawione ramię lasera.
  • Podczas zabiegu bardzo ważna jest dobra współpraca między pacjentem a zespołem operującym. W czasie zabiegu pacjent musi wykonywać zalecenia lekarza i przez cały czas śledzić zielone światełko fiksacyjne lasera. 

PO ZABIEGU

Personel zaprowadzi pacjenta do sali pozabiegowej, w której pozostanie on ok. 1 godziny. W tym czasie może odczuwać pieczenie, łzawienie, jak również uczucie ciała obcego w oku. Po wyznaczonym czasie lekarz zbada oczy. Jeśli nie stwierdzi żadnych przeciwskazań, pacjent będzie mógł opuścić ośrodek, otrzymując dokładną instrukcję, jak dalej postępować. 

Skonsultuj swoje problemy z okulistą

Następnego dnia pacjent ponownie zgłasza się do ośrodka na badanie kontrolne. Zostaną zbadane oczy i wyznaczone terminy kolejnych badań, mających na celu ocenę procesu gojenia i poprawy widzenia.

Po powrocie do domu należy jak najwięcej odpoczywać. Przez jakiś czas może występować dyskomfort: zwiększona wrażliwość na światło, łzawienie, swędzenie, uczucie ciała obcego i piasku pod powiekami. Takie dolegliwości związane są z gojeniem się oka po zabiegu. W początkowej fazie gojenia widzenie będzie zamglone. Ostrość wzroku będzie się stopniowo poprawiała. A odczuwalny dyskomfort można zniwelować, zażywając tabletkę przeciwbólową. 

Zobacz także

laser_baner.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Nowoczesny laser mikropulsowy w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie

W Centrum Medycznym MAVIT na warszawskich bielanach przy ul. Podleśnej 61 pojawił się nowoczesny laser mikropulsowy służący do fotokoagulacji siatkówki.

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
OkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Mavit105904905-1.jpg
Szpital MavitLaryngologiaZdrowie na co dzień

Diagnostyka bezdechu sennego

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.