Piaskowanie (higienizacja zębów)

01.12.2022

Piaskowanie polega na usunięcie powierzchownych przebarwień i osadów nazębnych za pomocą sprężonego strumienia wody i specjalnego preparatu o cząsteczkach zbliżonych wyglądem do ziarenek piasku (np. wodorowęglanu sodu, hydroksyapatytu, glicyny).

piaskowanie.jpg

Osady nazębne przybierają barwę od jasnożółtej po ciemnobrunatną na skutek odkładania się różnych barwników, metali i związków chemicznych pochodzących z naszej diety czy też innych czynników takich jak np. palenie tytoniu, stosowanie leków.

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Zabieg ten znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii, np.: ortodoncji (oczyszczenie osadów gromadzących się wokół elementów aparatów stałych, jako procedura mająca na celu poprawę utrzymania klejonych do zębów zamków ortodontycznych), implantologii (oczyszczanie powierzchni implantów), periodontologii (leczenie stanu zapalnego przyzębia brzeżnego), protetyce (zapewnienie lepszej adhezji przy cementowaniu prac protetycznych), stomatologii estetycznej (procedura przygotowania do zabiegu wybielania zębów).

Zabieg piaskowania nie tylko eliminuje płytkę nazębną jak również przebarwienia pochodzenia zewnętrznego (osady nazębne), pozwala też na redukcję kolonii bakterii poprzez usunięcie biofilmu bakteryjnego z powierzchni zębów.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.