Piaskowanie (higienizacja zębów)
Piaskowanie polega na usunięcie powierzchownych przebarwień i osadów nazębnych za pomocą sprężonego strumienia wody i specjalnego preparatu o cząsteczkach zbliżonych wyglądem do ziarenek piasku (np. wodorowęglanu sodu, hydroksyapatytu, glicyny).
Osady nazębne przybierają barwę od jasnożółtej po ciemnobrunatną na skutek odkładania się różnych barwników, metali i związków chemicznych pochodzących z naszej diety czy też innych czynników takich jak np. palenie tytoniu, stosowanie leków.
Zabieg ten znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii, np.: ortodoncji (oczyszczenie osadów gromadzących się wokół elementów aparatów stałych, jako procedura mająca na celu poprawę utrzymania klejonych do zębów zamków ortodontycznych), implantologii (oczyszczanie powierzchni implantów), periodontologii (leczenie stanu zapalnego przyzębia brzeżnego), protetyce (zapewnienie lepszej adhezji przy cementowaniu prac protetycznych), stomatologii estetycznej (procedura przygotowania do zabiegu wybielania zębów).
Zabieg piaskowania nie tylko eliminuje płytkę nazębną jak również przebarwienia pochodzenia zewnętrznego (osady nazębne), pozwala też na redukcję kolonii bakterii poprzez usunięcie biofilmu bakteryjnego z powierzchni zębów.