Liczy się każdy ząb!

16.11.2022
Liczy się każdy ząb.jpg

Spis treści

Nierzadko bagatelizujemy utratę zęba, a ona może spowodować różne uciążliwe dolegliwości:
Następstwa braku zęba
Jak uzupełnić brak pojedynczego zęba?
A gdy brakuje wielu zębów?

Nierzadko bagatelizujemy utratę zęba, a ona może spowodować różne uciążliwe dolegliwości:

  • o charakterze estetycznym – zmarszczki i bruzdy na twarzy, opadanie kącików ust
  • charakterze czynnościowym – jest przyczyną stopniowej utraty funkcji żucia i zaburzeń gastrycznych (na skutek nieodpowiedniego rozdrabniania pokarmu)
  • kłopoty z wymową (np. seplenienie)
  • inne – np. szumy uszne czy uciążliwy ból głowy.

Następstwa braku zęba

Profilaktyka stomatologiczna i higienizacja

Co się dzieje gdy brakuje zęba? W miejscu po usuniętym zębie zaczyna zanikać kość i powstaje nieckowate zagłębienie. Sąsiednie zęby tracą podparcie. Przechylają się w stronę powstałej luki, a ząb z łuku przeciwstawnego zaczyna się wysuwać w stronę pustej przestrzeni. Dentyści nazywają to zjawisko efektem Godona. Odsłania się szyjka zęba, pojawia nadwrażliwość zębiny i wzrasta ryzyko próchnicy. W sytuacji braków zębowych przy gryzieniu zostaje zaburzony rozkład sił,. Działają one równomiernie, gdy mamy wszystkie trzonowce. Za brakujący ząb muszą pracować te, które pozostały w jamie ustnej. Każdy z nich ma swoją fizjologiczną wytrzymałość – po jej przekroczeniu może dojść do rozchwiania i/lub złamania zęba, co skutkuje często kolejną utratą.

Brak uzębienia może wywołać też tzw. zaburzenia zgryzowe (co oznacza, że żeby nie będą prawidłowo kontaktować się ze sobą podczas żucia) i starcie zębów. Na skutek asymetrycznej pracy powstają przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, które odpowiadają za poruszanie żuchwą.

Jak uzupełnić brak pojedynczego zęba?

Mamy dwie możliwości – pierwsza z nich to wszczepienie implantu, który zastąpi utracony korzeń, i osadzenie na nim korony protetycznej. Jest to tzw. leczenie implantoprotetyczne, które pozwala na estetyczne i trwałe odbudowanie utraconego zęba. Druga o wykonanie mostu protetycznego (wymaga to szlifowania zębów sąsiednich, które pełnią funkcję filarów dla odbudowanego zęba). 

A gdy brakuje wielu zębów?

Implantologia

Mamy wówczas trzy opcje do wyboru. Pierwsze dwie to wspomniane leczenie implantoprotetyczne oraz odbudowa za pomocą mostu protetycznego. Implanty do doskonałe rozwiązanie nawet w przypadku całkowitego bezzębia. Pozwalają na przenoszenie sil żucia na kość, zapobiegając jej zanikowi. Dzięki temu mięśnie pracują prawidłowo, rysy twarzy nie ulegają zmianie, a Pacjenci mogą bez obaw gryźć orzechy czy jabłka. Z kolei wykonanie mostu uzależnione jest od rozległości braków zębowych i obecności zębów sąsiadujących z luką. Trzeci sposób to wykonanie ruchomego uzupełnienia protetycznego, czyli protezy wyjmowanej.

Bez względu na to, który sposób wybierzemy, nie można zwlekać z leczeniem! Brak nawet pojedynczego zęba może spowodować powstanie wielu problemów, także tych utrudniających czy wręcz uniemożliwiających leczenie w przyszłości.

Pamiętaj! Najlepszy sposób zapobiegania opisanym problemom to dbanie o naturalne żeby tak, aby służyły przez całe życie. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym raz na 6 miesięcy i stosowanie się do zaleceń lekarza pozwolą na zachowanie zdrowia jamy ustnej.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.