Diagnostyka bezdechu sennego

12.06.2024

W Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach zapewniamy kompleksową diagnostykę bezdechu sennego. Na początku ważne jest określenie, czy występuje bezdech oraz jaki jest jego stopień nasilenia. W CM MAVIT korzystamy z nowoczesnej aparatury, która na wielu etapach umożliwia stały monitoring snu pacjenta przez lekarza prowadzącego.

Mavit105904905-1.jpg


Główne cele diagnostyki to:

  • wykrycie zaburzeń oddychania podczas snu
  • ustalenie stopnia ich nasilenia
  • identyfikacja miejsca ich występowania.

Jednym z najnowocześniejszych systemów diagnostyki bezdechu sennego jest badanie polisomnograficzne za pomocą Apnografu (ang. Anpeagraph). To badanie umożliwia kompleksową rejestracje danych, monitorując stan badanego przez całą noc. Nowe rozwiązania dostępne i stosowane w naszej placówce pozwalają na przeprowadzenie diagnostyki także w domu pacjenta za pomocą niewielkiego urządzenia.

Dokładna diagnoza pozwala na szybkie zakwalifikowanie pacjenta do właściwego leczenia i poprawy jakości snu.

Zobacz także

Na-czym-polega-usuwanie-metow-z-oka.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Na czym polega usuwanie mętów z oka?

Usuwanie mętów z ciała szklistego oka to zabieg znacznie poprawiający komfort życia pacjentów z tym problemem okulistycznym. Są to zwykle osoby, które uskarżają się na trwałe, ruchome cienie obecne w polu ich widzenia. Nieinwazyjne i bezbolesne leczenie witreolizą laserową przynosi trwałe efekty i jest realizowane w pełni profesjonalnie w specjalistycznych placówkach.

Irydotomia-laserowa-–-skuteczna-metoda-leczenia-jaskry.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Irydotomia laserowa – skuteczna metoda leczenia jaskry

W wyniku jaskry pacjenci okulistyczni mogą cierpieć na zanik nerwu wzrokowego. To z kolei skutkuje zanikami w zakresie pola widzenia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Odpowiednio wczesne wykonanie irydotomii pozwala na wyeliminowanie leczenia farmakologicznego. Osoby z grupy ryzyka powinny regularnie wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry, by móc skutecznie zapobiegać jej skutkom.

Jaskra-u-dzieci-przyczyny-objawy-i-mozliwosci-leczenia-scaled.jpg
Zdrowie na co dzieńOkulistykaSzpital Mavit

Jaskra u dzieci – przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Jaskra to różnorodna grupa chorób oczu, w której dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego, najczęściej spowodowanego zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Następstwem tej neuropatii są ubytki w polu widzenia, a w miarę postępu choroby – całkowita ślepota. Etiologia jaskry jest bardzo złożona. Zazwyczaj rozwija się u osób w wieku dojrzałym, na skutek innych zmian patologicznych w obrębie oka, chorób ogólnoustrojowych, procesów starzenia się organizmu. Około 3% zachorowań stanowi jaskra wrodzona. Szacuje się, że występuje ona z częstością 1 na 10 000 urodzeń.