Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia
Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.
Spis treści
Jakie są przyczyny stanu zapalnego miazgi zęba?
Miazga to bogato unaczyniona i unerwiona tkanka łączna, która wypełnia jamę zęba. Miazga odpowiada za dotlenienie i odżywienie tkanek zębowych. Dzięki obecności komórek zębinotwórczych odgrywa też rolę regeneracyjną, a z uwagi na znajdujące się w niej komórki układu odpornościowego – funkcję obronną.
Do najczęstszych przyczyn stanu zapalnego miazgi należą:
- Najczęściej za rozwój stanu zapalnego zęba odpowiada nieleczona próchnica. Zmiany próchnicowe docierają do miazgi przez uszkodzone szkliwo. Główną przyczyną próchnicy jest niedostateczna higiena jamy ustnej.
- Do rozwoju stanu zapalnego miazgi zęba może dojść również na skutek jego uszkodzenia –zwichnięcia, złamania zęba podczas wypadku, w wyniku czego dochodzi do odsłonięcia miazgi zębowej.
- Zapaleniu miazgi zęba sprzyjają też bruksizm (zgrzytanie zębami)
- Rozwojowi stanu zapalnego miazgi zęba sprzyjają choroby periodontologiczne, czyli toczące się w tkankach przyzębia.
- Do czynników, które mogą wywoływać zapalenie miazgi zęba, należy też promienie nadfioletowe. Zapalenie popromienne może być konsekwencją radioterapii w okolicy głowy i szyi.
Sprawdź też: Higiena jamy ustnej w warunkach domowych
Stan zapalny miazgi zęba – objawy
Na początkowym etapie stan zapalny miazgi zęba może nie dawać żadnych objawów. Przez to część chorych zgłasza się do gabinetu stomatologicznego z zaawansowanymi przypadkami zapalenia. Koniecznie zwróć uwagę na następujące dolegliwości:
- nadwrażliwość zęba na zimno i ciepło,
- obrzęk, krwawienie i tkliwość dziąsła w okolicy chorego zęba,
- ból zęba – pulsujący, promieniujący w kierunku oczu i skroni,
- bóle kostne szczęki i żuchwy,
- ból gardła czy ucha,
- obrzęk obejmującą część twarzy,
- nieprzyjemny zapach z jamy ustnej (halitoza) i/lub posmak związany z obecnością treści ropnej,
- podwyższoną temperaturę ciała.
Nie bagatelizuj tych objawów, gdyż nieleczony stan zapalny wiąże się ze zniszczeniem tkanek wypełniających jego komorę. Dochodzi wtedy do obumarcia miazgi. Powstała martwica przechodzi w zgorzel. To poważny problem medyczny. Bakterie towarzyszące stanom zapalnym mogą wysiewać się drogą krwiobiegu i dawać objawy także w innych narządach czy tkankach.
Jak pozbyć się stanu zapalnego zęba?
Stanom zapalnym miazgi najlepiej zapobiegać poprzez stosowanie się do zasad profilaktyki stomatologicznej – codzienną higienę jamy ustnej i regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego. Dzięki temu lekarz stomatolog może wykryć stan zapalny na wczesnym etapie. Jeśli czujesz, że z Twoim zębem dzieje się coś niepokojącego – nie zwlekaj i zapisz się do dentysty. Określi on przyczynę stanu zapalnego i zaplanuje odpowiednie leczenie
W przypadku stanu zapalnego miazgi zęba mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zęba, tzw. pulpopatią. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – pulpopatię odwracalną i nieodwracalną. Odwracalna to zapalenia, które przy podjętym na czas leczeniu pozwalają na zachowanie żywej miazgi.
Przy pulpopatii nieodwracalnej, czyli intensywnym stanie zapalnym, wysięku, mikroropniach, martwicy, obumarciu miazgi, jeśli istnieją szanse na uratowanie zęba, podejmuje się leczenie kanałowe (endodontyczne). Polega ono na usunięciu chorej miazgi zębowej – zainfekowanych i martwiczych mas – i zastąpieniu jej meteriałem zwanym gutaperką. Lekarz stara się zachować każdy ząb – ekstrakcja zęba przy stanie zapalnym miazgi to ostateczność stosowana wtedy, gdy nie ma innych opcji leczenia.
Umów się na konsultację: Stomatolog Warszawa, Stomatolog Kraków, Stomatolog Gdańsk, Stomatolog Szczecin, Stomatolog Poznań, Stomatolog Katowice