Chirurgia stomatologiczna – rodzaje zabiegów

01.01.2023

Chirurgia stomatologiczna to dział stomatologii, który obejmuje zabiegi operacyjne w obrębie jamy ustnej jak i okolicach przyległych. Należą do nich m.in. ekstrakcje zębów, w tym operacyjne usunięcie zatrzymanych „ósemek”, resekcje wierzchołków korzeni, plastyka wyrostka zębodołowego i tkanek miękkich (np. dziąseł, wędzidełek wargi i języka), a także bardzo zaawansowane technologicznie zabiegi sterowanej regeneracji tkanek (m.in. kości) czy zabiegi podniesienia dna zatoki szczękowej.

Chirurgia-stomatologiczna.jpg

Spis treści

Ekstrakcje zębów
Sterowana regeneracja kości

Troszcząc się o komfort pacjenta wszystkie zabiegi chirurgiczne prowadzone są w znieczuleniu miejscowym – nasiękowym i/lub przewodowym, a w uzasadnionych przypadkach – w sedacji lub znieczuleniu ogólnym.

Ekstrakcje zębów

Chirurgia stomatologiczna

Usunięcie zęba, czyli ekstrakcja, są wykonywane w sposób jak najmniej traumatyzujący. Całkowite zagojenie się rany z medycznego punktu widzenia następuje po około sześciu tygodniach od usunięcia zęba. Chirurgia to nie tylko ekstrakcje zębów. Zabiegi na błonie śluzowej jamy ustnej (periochirurgia) również mieszczą się w kręgu tych działań. Nieprawidłowe ukształtowanie wędzidełka wargi lub języka może powodować problemy z wymową. Proste podcięcie daje efekt leczniczy, estetyczny i zwiększa komfort pacjenta. Wykonujemy także wszelkie zabiegi związane ze zdrowiem i prawidłowym funkcjonowaniem dziąseł.

Sterowana regeneracja kości

Po ekstrakcji zęba bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich metod zapobiegających atrofii kostnej, w celu zabezpieczenia podłoża dla postępowania protetycznego bądź implantologicznego. Jeżeli w miejscu po ekstrakcji, kości jest zbyt mało stosujemy sterowaną regenerację kości polegająca na odtworzeniu objętości oraz funkcji naturalnej tkanki. W miejscu gdzie brakuje kości (np. tam, gdzie kość zanikła) zakładane są odpowiednie preparaty (kościotwórcze biologiczne lub syntetyczne), które przerastają tkanką kostną odbudowując potrzebną strukturę anatomiczną. Zabieg pobudza komórki odpowiedzialne za osteogenezę i jednocześnie blokuje dostęp komórkom nabłonka i fibroblastom tkanki łącznej do miejsca leczonego.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.