W placówce
null

Według Światowej Organizacji Zdrowia aż 8 na 10 osób na świecie cierpi na choroby przyzębia, które są jedną z głównych przyczyn utraty zębów1. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy regularnie się badać, wykonywać zabiegi stomatologiczne, a także dbać o regularną higienę jamy ustnej.


Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się badaniem, diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką schorzeń przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby, oraz błony śluzowej jamy ustnej. Tkanki otaczające ząb to dziąsła, kość, cement korzeniowy (tkanka pokrywającą korzenie zębów) oraz włókna ozębnej, które łączą korzeń z kością.

Choroby przyzębia, zwane także periodontopatiami, mogą obejmować stan zapalny dziąseł (gingivitis) oraz bardziej zaawansowane choroby obejmujące głebiej położone tkanki, czyli zapalenie przyzębia (periodontitis). 

Jaki jest zakres leczenia periodontologicznego?

Nowoczesna periodontologia dysponuje wieloma metodami leczenia chorób dziąseł i przyzębia w zależności od stopnia zaawansowania choroby – od zabiegów higienizacyjnych (usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego) aż po odtworzenie uszkodzonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów (biomateriałów). Dzięki przeprowadzonej terapii pacjent może cieszyć się zdrowym uśmiechem.

Dla kogo przeznaczone jest leczenie periodontologiczne?

Pacjenci ze schorzeniami przyzębia narażeni są na wyższe ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, udaru, chorób nerek i reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyszłym mamom z kolei zagraża wystąpienie powikłań ciążowych, takich jak np. przedwczesny poród czy niska waga urodzeniowa dziecka. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy regularnie poddawać się badaniom oraz zabiegom higieny jamy ustnej wykonywanym w gabinecie stomatologicznym, a w przypadku zdiagnozowania choroby dziąseł lub przyzębia – specjalistycznemu leczeniu. Klucz do sukcesu to  przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych i higienizacyjnych, a także dbanie o codzienną higienę jamy ustnej.

Jakie są objawy chorób przyzębia?

Główną przyczyną powstawania chorób przyzębia są bakterie płytki nazębnej, która odkłada się na styku szyjki zęba z dziąsłem oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

Objawy chorób przyzębia to:

  • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania;
  • nieświeży oddech;
  • wrażliwe, dziąsła, obrzęk dziąseł;
  • obniżająca się linia dziąseł;
  • ból podczas żucia;
  • ruchomość zębów;
  • nieprzyjemny smak w ustach;
  • utrata zębów.

Efektem nieleczonego stanu zapalnego dziąseł jest zapalenie obejmujące nie tylko dziąsło, lecz również głębiej położone tkanki, w tym kość wyrostka zębodołowego. Zniszczeniu ulegają tkanki otaczające ząb, co prowadzi do rozchwiania, a nawet utraty jednego lub kilku zębów.

1 WHO, Oral Health, 24 September 2018: https://www.who.int/fr/news-room/fact-sheets/detail/oral-health

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Placówki

Podobne usługi:

implantologia.jpg
Implantologia
implantologia.jpg
Implantoprotetyka
implanty_antykoncepcyjnego.png
Implanty antykoncepcyjne

Artykuły i poradniki na temat stomatologii

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.