Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?
Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.
Spis treści
Najlepsze zabiegi na opadające powieki
Opadające powieki górne to przypadłość, w której fałd skórny poniżej łuku brwiowego nachodzi na ruchomą część powieki przy otwartym oku. W bardziej zaawansowanych przypadkach zakrywa on również część gałki ocznej, utrudniając tym samym widzenie. Problemy związane z nadmiarem tkanki skórnej lub przepuklinami mogą również występować w dolnych powiekach. Korekta opadających wiotkich powiek to procedura, którą wykonujemy w Szpitalu LUX MED na kilka sposobów.
Wybór konkretnego zabiegu zależy od stopnia opadania powiek, jak również od oczekiwań Pacjenta. Każdy przypadek powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistą, by wybrać bezpieczną i skuteczną metodę.
Blefaroplastyka – klasyczna operacja opadających powiek
Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, mięśni bądź tkanki tłuszczowej zarówno z powiek górnych, jak i z dolnych. Efektem zabiegu jest uniesienie opadającej powieki, wygładzenie zmarszczek i bruzd, napięcie skóry, zniwelowanie nieestetycznych worków pod oczami. Operacja powiek pomaga przywrócić młodszy, bardziej promienny wygląd. Główne wskazania do blefaroplastyki to nadmiar skóry na górnych powiekach, który może ograniczać pole widzenia, ale z operacji warto również skorzystać w przypadku widocznych zmarszczek, worków pod oczami spowodowanych nagromadzeniem się tłuszczu czy znacznej utraty jędrności skóry wokół oczu.
Laserowy lifting powiek
Laserowy lifting powiek to nowoczesna i znacznie mniej inwazyjna w porównaniu do blefaroplastyki metoda poprawy wyglądu opadających powiek. Podczas zabiegu wykorzystuje się laserową technologię do delikatnego usunięcia nadmiaru zwiotczałej skóry powiek i jednoczesnego ujędrniania tkanek. Laser pomaga również wygładzić drobne zmarszczki oraz pobudza głębsze warstwy skóry do regeneracji i poprawia elastyczność poprzez stymulację produkcji kolagenu. Laserowy lifting powiek nie wymaga wykonywania nacięć ani zakładania szwów, dlatego w tym wypadku okres rekonwalescencji jest krótszy, a ryzyko powikłań mniejsze w porównaniu z typowo inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym. Co jednak ważne, efekty również mogą być mniej spektakularne w porównaniu do blefaroplastyki.
Radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa)
Radiofrekwencja mikroigłowa to małoinwazyjny sposób na poprawę kondycji skóry wokół oczu. Bazuje na wykorzystaniu mikroigieł, za pomocą których fale radiowe dostarczane są do głębszych warstw skóry. W efekcie takiego działania włókna kolagenowe są pobudzane do produkcji nowego kolagenu, który skutecznie ujędrnia i liftinguje skórę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie pozostawia blizn, jednak jego efekty są widoczne stopniowo w ciągu kilku tygodni.
Nici liftingujące (nici PDO, nici polidioksanowe) na opadającą powiekę
Nici liftingujące to zabieg z zakresu medycyny estetycznej na zasadzie mechanicznego podciągania tkanek. Nici PDO są bardzo cienkie i rozpuszczalne. Wprowadza się je pod skórę za pomocą specjalnej igły i ich zadaniem jest podtrzymywanie skóry, zapewnienie jej napięcia i wygładzenie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i jest stosunkowo mało inwazyjny. Efekty są widoczne natychmiast i utrzymują się przez mniej więcej 1,5 roku.
Toksyna botulinowa (botoks) na opadające powieki
Toksyna botulinowa może być stosowana, by zredukować nadmierne napięcie mięśniowe wokół oczu. Przyczyną opadających powiek bywa nadaktywność tych mięśni bądź znaczne osłabienie mięśnia dźwigacza powieki górnej. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej poprawia wygląd powiek, ponieważ skutecznie relaksuje mięśnie i pomaga podnieść kącik powieki. Należy jednak pamiętać, że botox na opadające powieki działa jedynie tymczasowo. Efekty zabiegu utrzymują się 3–4 miesiące, a po tym czasie potrzebne są kolejne zabiegi.
Kwas hialuronowy na opadającą powiekę
Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w skórze i zapewnia jest nawilżenie oraz elastyczność. Terapia kwasem hialuronowym na opadające powieki ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez podniesienie i ujędrnienie powiek. Substancja zostaje wstrzyknięta w odpowiednie partie skóry, co poprawia jej napięcie, wygładza i delikatnie unosi opadające fragmenty skórne.
Opadające powieki górne – wskazania do zabiegu
Opadające powieki górne to najczęściej wynik naturalnych procesów starzenia się skóry, które prowadzą do jej zwiotczenia i osłabienia mięśni. W efekcie powieka górna opada, co sprawia, że oko wydaje się mniej otwarte, a twarz wygląda na zmęczoną. Wskazania do wykonania zabiegu na opadające powieki górne:
- opadająca powieka przeszkadza w normalnym widzeniu,
- Pacjent nie jest zadowolony ze swojego wyglądu,
- skóra na powiece górnej opada aż na linię rzęs, a w szczególności poniżej niej,
- opadanie powieki powoduje, że Pacjent mruży oczy, co może powodować częste bóle głowy,
- zmiany są na tyle zaawansowane, że negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie i komfort Pacjenta.
Korekcja powiek dolnych – wskazania do zabiegu
Skóra w okolicy dolnej powieki jest bardzo delikatna i podatna na utratę elastyczności. Wszelkie zmiany w jej obrębie mogą dodawać lat i powodować wrażenie zmęczenia. Wskazania do przeprowadzenia korekcji dolnej powieki to:
- obrzęki i worki pod oczami,
- silne cienie pod oczami,
- zmarszczki i fałdy skórne,
- asymetria w ułożeniu dolnych powiek,
- zniekształcenia, np. po urazie,
- opadające, zwiotczałe powieki.