USG płuc cechuje się dużą czułością i swoistością w rozpoznawaniu zapalenia płuc, odmy opłucnowej, śródmiąższowej choroby płuc czy urazów klatki piersiowej. Wspomniana metoda jest nieinwazyjna, dlatego można ją przeprowadzić u osób w każdym wieku. Sprawdź, jakie są wskazania do USG płuc i jak ono przebiega
Czym jest USG płuc?
Badanie ultrasonograficzne płuc jest innowacyjną, nieinwazyjną metodą diagnostyczną, stosowaną zarówno w szpitalach, jak i w poradniach specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Wykorzystuje ono zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania i odbicia fal dźwiękowych od struktury narządów.
Badanie pozwala ocenić stan opłucnej i zlokalizowanych powierzchniowo części płuc. Aby wykryć zmiany pourazowe lub chorobowe położone głębiej, należy wykonać tomografię komputerową lub RTG płuc. USG i RTG wzajemnie się uzupełniają. Przezklatkowe USG znajduje zastosowanie przede wszystkim we wstępnej diagnostyce zapalenia płuc, ale pomaga też w wykryciu zmian naciekowych, urazów, raka, zatorowości płucnej czy ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Z kolei RTG klatki piersiowej pozwala zdiagnozować zmiany nowotworowe, gruźlicę czy zapalenie płuc. Należy jednak zaznaczyć, że nie powinno się go wykonywać u kobiet w ciąży.
USG można przeprowadzać w krótkich odstępach czasu, co pozwala monitorować skuteczność leczenia. Jest szybkie, bezpieczne i bezbolesne. Nie naraża Pacjenta na promieniowanie jonizujące. Badanie można wykonać u kobiet w ciąży i małych dzieci. Pozwala ono uzyskać obrazy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można wykonać pod jego kontrolą torakocentezę, czyli nakłucie jamy opłucnej.
Jakie są wskazania do wykonania USG płuc?
Badanie wykonuje się, gdy Pacjent odczuwa ból w klatce piersiowej lub ma problemy z oddychaniem. Do niepokojących objawów zaliczamy też krwioplucie, przewlekły kaszel i częste ataki duszności. Badanie pozwala ustalić przyczyny dolegliwości, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. USG płuc wykorzystuje się również do oceny stanów pourazowych.
Pacjent może umówić się na USG płuc połączone z konsultacją pulmonologiczną. Specjalista pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób płuc, tchawicy i oskrzeli. Lekarz przeanalizuje wyniki, w razie potrzeby skieruje Pacjenta na dodatkowe badania.
USG płuc nie wykonuje się u Pacjentów z odmą podskórną, czyli ze stanem, w którym obserwuje się powietrze w tkance podskórnej. Nie przeprowadza się go również, gdy w obrębie klatki piersiowej znajdują się otwarte rany, oparzenia i owrzodzenia.
Przebieg badania
Lekarz przeprowadza wywiad, a następnie osłuchuje klatkę piersiową. USG płuc wykonuje się w pozycji leżącej. Pacjent odsłania całą klatkę piersiową, ale nie musi zdejmować dolnej części garderoby.
Lekarz nakłada na klatkę piersiową żel, który ułatwia przewodzenie fal ultradźwiękowych z głowicy do tkanek. Na ekranie monitora wyświetla się obraz jam opłucnowych i płuc. Specjalista może poprosić o podniesienie rąk lub zmianę pozycji ciała podczas badania. Na koniec wizyty Pacjent dostaje wynik w postaci zdjęć wraz z opisem. Po badaniu może wrócić do normalnej aktywności. USG płuc trwa około 15–20 minut.
Jak przygotować się do USG płuc?
USG nie wymaga specjalnego przygotowania, chyba że lekarz zaleci inaczej. Należy tylko pamiętać, aby nie palić przed badaniem. Dym tytoniowy może zniekształcić obraz, co utrudnia postawienie trafnej diagnozy. Warto też założyć luźne ubrania i zdjąć biżuterię.
Jakie choroby wykrywa USG płuc?
Badanie pomaga wykryć:
- zapalenie płuc i opłucnej,
- krwawienie do jamy opłucnej,
- płyn w jamie opłucnej,
- odmę opłucnową,
- zatorowość płucną,
- ropnie i ropniaki,
- stłuczenie płuca,
- torbiele i guzy, w tym o charakterze nowotworowym,
- obrzęk płuc,
- włóknienie płuc (śródmiąższowe zapalenie płuc).
Sprawdź też: Gruźlica – przyczyny, objawy i leczenie
USG płuc nie tylko pozwala wykryć stany zapalne, lecz także określić ich rodzaj. Specjalista może z dużym prawdopodobieństwem odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej. W niektórych przypadkach diagnosta stwierdza zapalenie grzybicze. Oprócz tego może on rozpoznać ropnie płuc lub ropniaki opłucnej, pojawiające się w wyniku stanów zapalnych. Dzięki temu pulmonolog wdroży odpowiednie leczenie.