W placówce
null

Pod skrótem GOT/AST kryje się aminotransferaza asparaginianowa. To tzw. enzym wątrobowy, który bada się w celu diagnostyki, oceny i różnicowania chorób wątroby. Sprawdź, jak przygotować się do badania transaminazy GOT/AST oraz o czym mogą świadczyć jej nieprawidłowe wartości

Przejdź do:

Co to jest transaminaza GOT/AST?
Wskazania do wykonania badania transaminazy GOT/AST
Przebieg badania
Jak przygotować się do badania transaminazy GOT/AST?
Jakie choroby wykrywa badanie transaminazy GOT/AST?

Co to jest transaminaza GOT/AST?

Aminotransferaza asparaginianowa, określana też jako AST, AspAT lub GOT, to enzym uczestniczący w przemianach białek. Występuje w tkankach mięśnia sercowego, nerek, trzustki, mózgu, płuc, mięśniach szkieletowych, czerwonych i białych krwinkach. Największą aktywność wykazuje w komórkach wątroby, czyli hepatocytach. Stąd też parametr ten należy do grupy enzymów wątrobowych.

Badanie transaminazy GOT/AST polega na oznaczeniu jej aktywności, ocenie stężenia w organizmie. Wraz ze skalą zmian w komórkach wątrobowych poziom tego parametru rośnie. W związku z tym aminotransferaza asparaginianowa stanowi element diagnostyki ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wątroby.

Sprawdź stan swojego organizmu, decydując się na pakiet badań laboratoryjnych.

Wskazania do wykonania badania transaminazy GOT/AST

Badanie transaminazy GOT/AST wskazane jest w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zaburzenie w pracy wątroby. Nieprawidłowościom tego narządu towarzyszą przede wszystkim takie symptomy jak m.in.:

  • ból w prawym nadbrzuszu;
  • zmiana zabarwienia moczu na ciemniejszy kolor;
  • nudności, wymioty, wzdęcia, utrata apetytu, spadek masy ciała;
  • przewlekłe uczucie zmęczenia, osłabienie, senność;
  • przedłużające się krwawienia, nawet po niewielkich urazach;
  • wzrost obwodu brzucha (wodobrzusze);
  • odbarwienie stolca;
  • zwiększona tendencja do powstawania siniaków;
  • żółtaczka – zmiana zabarwienia skóry oraz białkówek oczu na żółtawy kolor.

Badanie transaminazy AST zaleca się też wykonywać w celach profilaktycznych. Testy te powinno się przeprowadzać raz do roku, nawet jeśli nie występują objawy chorobowe sugerujące problemy z wątrobą. W ten sposób możliwe jest wykrycie wielu chorób na zwykle bezobjawowym, początkowym etapie, a dzięki temu bardziej efektywne ich leczenie. Oznaczenie stężenia GOT/AST wskazane jest w przebiegu farmakoterapii niektórymi lekami, w tym m.in. długotrwałego przyjmowania środków przeciwzapalnych, hormonalnych.

Zmagasz się z zaburzeniami oddawania moczu? Sprawdź, czym jest badanie urodynamiczne

Przebieg badania

Materiałem do badania transaminazy GOT/AST jest krew. Najczęściej pobiera się ją z żyły łokciowej. Procedura wygląda tak samo, jak w przypadku morfologii krwi. Pacjent proszony jest o pozostanie kilku minut po badaniu w poczekalni, na wypadek, gdyby gorzej się poczuł oraz spokojne uciskanie miejsca po wkłuciu, aby zapobiec powstaniu krwiaka.

Przekazane mu zostają informacje o sposobie odbioru wyników, które powinien później omówić z lekarzem kierującym go na badanie. Ten nierzadko zleca jednocześnie oznaczenie ALT – innego enzymu wątrobowego, który wykazuje wyższą czułość na uszkodzenie komórek wątroby, a razem z AST pozwala na oszacowanie wskaźnika De Ritisa. To stosunek aktywności AST do ALT. Jego wartości pozwalają na określenie stopnia zaawansowania patologicznych zmian w wątrobie.

Jak przygotować się do badania transaminazy GOT/AST?

Badanie transaminazy GOT/AST przeprowadza się rano. Pacjent powinien stawić się do punktu badań między 7.00 a 10.00. Pora badania związana jest ze zmiennością dobową stężeń tego parametru – najwyższe są z rana. W przypadku kolejnych badań transaminazy GOT/AST zaleca się pobieranie krwi do analizy w podobnych godzinach jak poprzednio.

Oznaczenie stężenia GOT/AST wymaga bycia na czczo. Wskazana jest minimum 12-godzinna przerwa w posilaniu się. Zaleca się, aby ostatni posiłek został spożyty do godz.18.00 poprzedniego dnia. Dzień przed badaniem kolacja musi być lekkostrawna i nie zawierać dużych ilości tłuszczu. Na dzień przed badaniem nie wolno również spożywać alkoholu.

Pacjent powinien poinformować kierującego go na badanie lekarza o przyjmowanych lekach, na wypadek, gdyby miały wpłynąć na wyniki badania. Czynnikiem, który także rzutuje na badanie transaminazy GOT/AST, jest hemoliza, czyli przedwczesny i nieprawidłowy proces rozpadu czerwonych krwinek. Jeśli Pacjent ma stwierdzoną niedokrwistość hemolityczną, powinien o tym poinformować lekarza zlecającemu mu badanie GOT/AST.

Jakie choroby wykrywa badanie transaminazy GOT/AST?

Co oznacza wysoki poziom AST? Podwyższone stężenie transaminazy GOT/AST obserwuje się w przebiegu:

  • chorób wątroby o podłożu autoimmunizacyjnym (np. autoimmunologiczne zapalenie wątroby);
  • choroby Wilsona (uwarunkowana genetycznie choroba, w której dochodzi do zaburzeń w transporcie miedzi w komórkach wątrobowych);
  • stwardniającego zapalenia dróg żółciowych;
  • pierwotnej marskości żółciowej;
  • niedoboru alfa-1-antytrypsyny;
  • niealkoholowego stłuszczeniowego zapalenia wątroby;
  • chorób nowotworowych wątroby;
  • toksycznego uszkodzenia miąższu wątroby (np. przez leki, alkohol, narkotyki);
  • urazu mechanicznego wątroby;
  • zakażenia wirusem zapalenia wątroby (zwłaszcza HAV, HBV, HCV).

Wskaźnik GOT/AST nie jest specyficzny dla wątroby, dlatego jego podwyższony poziom  może towarzyszyć też innym chorobom. Występuje w przebiegu:

  • ostrego zapalenia trzustki;
  • zawału mięśnia sercowego;
  • zawału płuc;
  • zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HSV), cytomegalowirusem (CMV), wirusem Epsteina-Barr (EBV);
  • chorób mięśni (zapalenie, urazy, zabiegi chirurgiczne);
  • hemolizy wewnątrznaczyniowej;
  • hemochromatozy (choroba wywołana nadmiernym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego).

Należy też wspomnieć, że podwyższone stężenie GOT/AST obserwuje się w farmakoterapii niektórymi lekami (np. lekami psychotropowymi – agomelatyna, amisulpryd), w związku z podejmowaniem intensywnego wysiłku fizycznego, u kobiet w ciąży i podczas połogu.

Dowiedz się, czym są badania bakteriologiczne i jakie są wskazania do ich wykonania.

Podobne usługi:

Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00

Najnowsze artykuły i poradniki

usg czy mammografia_1.jpg
Diagnostyka

Mammografia czy USG piersi – które badanie wybrać?

Profilaktyka raka piersi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian w piersiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W tym celu warto umówić się na badanie piersi, jednak pozostaje pytanie, która metoda będzie bardziej odpowiednia – USG czy mammografia? W tym artykule porównamy te dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne. Omówimy różnice między mammografią a USG piersi, zastosowanie badań, ich dokładność oraz zalecenia.

niskodawkowa tomografia komputerowa.jpg
Diagnostyka

Niskodawkowa tomografia komputerowa – co warto wiedzieć?

Niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce chorób płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu znacznie mniejszej dawki promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa. W artykule tym przyjrzymy się, czym dokładnie jest niskodawkowa tomografia komputerowa, jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych badań, oraz w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana.

mammografia spektralna.jpg
Diagnostyka

Mammografia spektralna – nowa metoda obrazowania piersi

Mammografia jest podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Tradycyjnie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów piersi, pozwalając na identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowe technologie, które zwiększają dokładność diagnostyki, takie jak mammografia spektralna. W tym artykule przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie, jej zaletom oraz różnicom w porównaniu do klasycznej mammografii.