W placówce
Tomografia komputerowa łokcia

Tomografia komputerowa łokcia to zaawansowane badanie obrazowe, które wykorzystuje promienie X do generowania szczegółowych przekrojów łokcia, w tym kości, stawów i otaczających tkanek miękkich. Dowiedz się, jak należy przygotować się do tego badania oraz jak ono przebiega.

Szczegóły

Czym jest tomografia łokcia?

Tomografia łokcia to badanie, z którego korzysta się przy ocenie stanu stawu łokciowego. Jest zalecana w przypadkach podejrzenia urazów złożonych stawów łokciowych, w tym uszkodzeń chrząstki stawowej, przemieszczeń stawowych czy obecności ciał wolnych w stawie. Chociaż rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach  jest główną metodą badań tych struktur, tomografia komputerowa również może dostarczać informacji na temat stanu ścięgien i więzadeł w łokciu, zwłaszcza w przypadku, gdy nie można wykonać rezonansu.

Zobacz także: USG stawu łokciowego.

Jakie są wskazania do wykonania tomografii łokcia?

Lista wskazań do wykonania tomografii komputerowej łokcia jest dość długa. Na jej szczycie znajduje się podejrzenie złamań złożonych lub drobnych pęknięć kości, które nie zawsze są widoczne na tradycyjnych zdjęciach RTG stawu łokciowego. Tomografia komputerowa łokcia pozwala na dokładną ocenę stopnia uszkodzenia i jest pomocna w planowaniu ewentualnych operacji lub innych form leczenia złamania.

Sprawdź też: RTG ręki.

Tomografia komputerowa łokcia jest przydatna w planowaniu operacji ortopedycznych, szczególnie w przypadkach skomplikowanych złamań, gdzie precyzyjne zrozumienie anatomii tej części ciała jest niezbędne do prawidłowego wykonania zabiegu. Nowoczesne oprogramowanie umożliwia nakładanie na siebie obrazów z różnych poziomów przekroju kończyny do obliczeń geometrycznych kątów, np. antewersji, bądź innych, pomocnych przy planowaniu zabiegów ortopedycznych. Badanie to może być również wykorzystywane do oceny wyników operacji, zwłaszcza do sprawdzania, czy wszczepy chirurgiczne takie jak śruby, płytki lub szpilki zostały w odpowiedni sposób umieszczone.

Tomografia łokcia to badanie, które odgrywa istotną rolę w rozpoznaniu oraz ocenie nowotworów kości i tkanek miękkich, co jest kluczowe zarówno dla diagnozy, jak i planowania leczenia. Może być stosowana do diagnostyki różnicowej guzów kości i tkanek miękkich łokcia, zarówno łagodnych, jak i złośliwych, a także do oceny ewentualnej inwazji nowotworu na otaczające tkanki.

W przypadku niektórych wad wrodzonych lub zaburzeń rozwojowych łokcia tomografia komputerowa może dostarczyć istotnych informacji diagnostycznych. Badanie jest zlecane również w przypadkach bólu łokcia o niejasnej przyczynie. Lekarz decyduje się na nie, jeśli dolegliwości bólowe nie ustępują i nie można ich zdiagnozować przy pomocy innych metod. Tomografia komputerowa bywa wówczas zlecana w celu głębszej analizy potencjalnych przyczyn.

Tomografia komputerowa łokcia może być używana do oceny zaawansowania chorób zwyrodnieniowych, takich jak artroza, szczególnie gdy standardowy rentgen nie dostarcza wystarczającej ilości informacji. Poza tym badanie służy do monitorowania postępów leczenia. W przypadku schorzeń przewlekłych lub trwającego długo leczenia tomografia komputerowa łokcia może być używana do monitorowania efektów terapii i postępów w gojeniu.

Zobacz także: Zespół kanału nerwu łokciowego.

Jak przygotować się do tomografii komputerowej łokcia?

Tomografia komputerowa łokcia zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent proszony jest o:

  • zabranie ze sobą posiadanej dokumentacji medycznej, np. rezonans magnetyczny przedramienia
  • usunięcie biżuterii i innych metalowych przedmiotów, które mogłyby zakłócić jakość obrazu (m.in. okulary, telefon komórkowy, portfel, wsuwki do włosów);
  • włożenie wygodnego, pozbawionego metalowych elementów (np. zamki, guziki, ćwieki) stroju.

Dowiedz się więcej o tomografii komputerowej nadgarstka

Czy konieczne jest podanie kontrastu?

W niektórych przypadkach bywa konieczne podanie środka cieniującego dożylnie. Wskazania do użycia tzw. kontrastu stanowią m.in. zmiany w tkankach miękkich wokół kości, nacieki zapalne i nowotworowe szerzące się z kości na tkanki miękkie lub odwrotnie, przewlekłe i nietypowe stany zapalne kości i stawów. W przypadku zastosowania środka cieniującego pacjent powinien dostarczyć aktualne wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi i stawić się na tomografię na czczo. Do placówki trzeba zgłosić się wcześniej w celu założenia wenflonu, a po badaniu pozostać na krótkotrwałej obserwacji.

Jak przebiega tomografia łokcia?

Tomografia komputerowa łokcia to bezinwazyjna, bezbolesna, szybka, skuteczna metoda obrazowania, będąca ważnym elementem diagnozy nieprawidłowości w obrębie tej struktury. Po odpowiednim przygotowaniu pacjent jest proszony o zajęcie miejsca na ruchomym stole, zwykle w pozycji leżącej na plecach. Łokieć, który ma być badany, można unieruchomić za pomocą specjalnych poduszek lub pasów, aby zapobiec ruchom podczas skanowania. Jeśli istnieje taka potrzeba, podawany jest kontrast.

Stół wsuwa się do wnętrza skanera, który jest dużym urządzeniem w kształcie pierścienia. Skanowanie zwykle trwa kilka minut. W tym czasie tomograf wykonuje serię obrotów wokół łokcia, emitując promienie X, które są następnie rejestrowane przez detektory. W trakcie badania pacjent nie może się poruszać. Ma zapewniony kontakt z personelem medycznym za pomocą interkomu. Osoba nadzorująca badanie może udzielić dodatkowych instrukcji.

Po zakończeniu skanowania stół wysuwa się z tomografu. Pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności od razu po badaniu, gdyż zazwyczaj nie ma specjalnych ograniczeń, chyba że podano środek kontrastowy. W takiej sytuacji badany jest proszony o dodatkowy odpoczynek w placówce medycznej i intensywne nawadnianie się. Pacjent otrzymuje też informacje o sposobie odbioru wyników badania.

Przeczytaj, na czym polega tomografia komputerowa ręki

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Informacje przydatne przed wizytą

Informacje przydatne przed wizytą


Podobne usługi:

sport-fizjoterapia.jpg
Trening funkcjonalny

Artykuły i poradniki na temat diagnostyki

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania
Diagnostyka

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania

Trzustka to niezwykle ważny gruczoł w układzie pokarmowym, odpowiedzialny za produkcję kluczowych enzymów trawiennych i hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Niestety, ten delikatny narząd jest narażony na wiele schorzeń, w tym na rozwój torbieli. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej przypadłości – jej przyczynom, objawom, metodom diagnostyki i leczeniu.

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie
Diagnostyka

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie

Wodogłowie to nieprawidłowe nagromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, skutkujące zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Choć może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyka noworodków, niemowląt i osób starszych. Przeczytaj, jakie objawy wodogłowia pojawiają się u poszczególnych pacjentów. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, diagnozy i leczenia wodogłowia.

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie
Diagnostyka

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie

Odma płucna, znana również jako odma opłucnowa, jest poważnym stanem medycznym, w którym powietrze gromadzi się w jamie opłucnej, powodując ucisk i zapadanie się płuca. To bezpośrednie zagrożenie życia, które wymaga natychmiastowej interwencji.Dowiedz się, jakie są jej rodzaje, przyczyny i objawy odmy płucnej. Poznaj również informacje o metodach diagnostyki i leczenia odmy płucnej