Tomografia komputerowa angio jamy brzusznej i miednicy to badanie obrazowe, w którym jednoczesne wykorzystanie promieniowania X i środka kontrastowego pozwala na szczegółowe zobrazowanie narządów i naczyń krwionośnych. Dowiedz się więcej o tym badaniu.
Tomografia komputerowa angio jamy brzusznej i miednicy – co to za badanie?
Tomografia komputerowa angio jamy brzusznej i miednicy, znana także jako angio-TK jamy brzusznej i miednicy, to specjalistyczne badanie obrazowe, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do uzyskania szczegółowych obrazów naczyń krwionośnych oraz organów w jamie brzusznej i miednicy. W tej formie tomografii komputerowej dzięki zastosowaniu środka cieniującego, który podawany jest dożylnie, możliwe jest szczegółowe przedstawienie struktury i stanu naczyń krwionośnych. Fazę badania dobiera się specjalnie tak, aby uzyskać jednolite wzmocnienie kontrastowe krwi płynącej w aorcie i w jej gałęziach brzusznych i miednicznych.
Przeczytaj również, czym jest tomografia komputerowa angio aorty brzusznej, pnia trzewnego i tętnic nerkowych.
Wskazania do angio-TK jamy brzusznej i miednicy
Tomografia komputerowa angio jamy brzusznej i miednicy jest przydatna w diagnostyce i planowaniu leczenia różnorodnych schorzeń. Głównymi wskazaniami do wykonania tego badania są choroby naczyniowe, w tym m.in.:
- tętniaki prawdziwe, rzekome i rozwarstwiające, jak tętniak aorty brzusznej;
- stenozy, czyli zwężenia naczyń krwionośnych;
- zatory naczyniowe, które mogą prowadzić do niedokrwienia i martwicy organów;
- zmiany miażdżycowe;
- anomalie naczyniowe;
- zespół więzadła łukowatego;
- zakrzepica tętnicy krezkowej, zakrzepica żylna;
- uszkodzenia naczyń krwionośnych wynikające z urazów.
Sprawdź, kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny angio
Tomografia komputerowa angio jamy brzusznej i miednicy stanowi ważny element procesu diagnostyczno-leczniczego w chorobach nowotworowych. Dzięki temu badaniu możliwa jest ocena rozprzestrzeniania się nowotworów złośliwych w jamie brzusznej i miednicy. Pozwala ono na zaplanowanie leczenia chirurgicznego w przypadku konieczności precyzyjnego określenia relacji nowotworu względem naczyń krwionośnych. Angio-TK jamy brzusznej i miednicy wykorzystywane jest również do oceny odpowiedzi na leczenie nowotworowe.
Poznaj wskazania do tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy mniejszej
Na liście wskazań do wykonania tomografii komputerowej angio jamy brzusznej i miednicy znajdują się choroby zapalne. Badanie to pozwala na ocenę stanu zapalnego naczyń, np. w przypadku choroby Takayasu czy olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Niekiedy badania tomografii komputerowej angio są również wykonywane dwufazowo (wdech i wydech) u osób zdrowych z objawami anginy trzewnej przy podejrzeniu ucisku przepony na pień trzewny.
Angio-TK jamy brzusznej i miednicy stanowi ważny element planowania oraz oceny przed zabiegami chirurgicznymi i po nich. Badanie to zapewnia precyzyjne mapowanie naczyń krwionośnych przed operacjami oraz szczegółową analizę stanu naczyń po zabiegach naczyniowych. Przykładowo ocenia się w nim umocowanie, rozprężenie i nieprawidłowości w obrębie stentgraftów aortalnych.
Przeczytaj, kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny jamy brzusznej.
Angio-TK jamy brzusznej i miednicy zapewnia dokładną ocenę przepływu krwi w narządach, co może pomóc w identyfikacji obszarów niedokrwienia lub krwawienia. Badanie to służy również do monitorowania stanu naczyń krwionośnych w przeszczepionych organach, takich jak wątroba czy nerka. Z tomografii komputerowej angio jamy brzusznej i miednicy korzysta się także celem oceny uszkodzeń naczyń krwionośnych w przypadku urazów brzucha i miednicy, w tym urazów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne czy upadki.
Angio-TK – przeciwwskazania
Mimo że angio-TK jamy brzusznej i miednicy to badanie pomocne w diagnozowaniu, planowaniu i monitorowaniu leczenia wielu schorzeń, to nie zawsze może być wykonane. Przeciwwskazania do angio-TK stanowi zwłaszcza ciężka alergia na środek kontrastowy jodowany. Osoby z istotnie obniżoną funkcją nerek mogą być narażone na ryzyko pogorszenia funkcji nerek lub nawet na rozwój ostrej niewydolności nerek po podaniu jodowanego środka kontrastowego. Dlatego też przed badaniem angio-TK oceniana jest funkcja nerek, aby wykluczyć to przeciwwskazanie.
Zobacz także: Kolonografia
Przeciwwskazania względne stanowią m.in.:
- ciąża – ze względu na obecność promieniowania rentgenowskiego badanie angio-TK zazwyczaj nie jest zalecane w ciąży, bo może stanowić ryzyko dla płodu;
- nieuregulowana cukrzyca – diabetycy, zwłaszcza ci leczeni metforminą, mogą być bardziej narażeni na negatywne skutki środków kontrastowych;
- ciężka niewydolność serca – obniża tolerancję na podanie środka kontrastowego;
- ciężka astma lub inne ciężkie choroby płuc – podnoszą ryzyko ciężkich reakcji alergicznych;
- nadczynność tarczycy – podawanie środków kontrastowych zawierających jod może wpłynąć na funkcjonowanie tarczycy.
Przygotowanie do angio-TK jamy brzusznej i miednicy
Przed wykonaniem angio-TK jamy brzusznej i miednicy należy:
- dostarczyć posiadaną dokumentację medyczną;
- wypełnić ankiety i podpisać zgodę na badanie;
- przedstawić aktualne wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi;
- być na czczo;
- usunąć z siebie wszelkie metalowe elementy;
- wybrać wygodny ubiór;
- w razie potrzeby dokonać zmian w prowadzonej farmakoterapii, pod kontrolą lekarza.
Kompleksowe badania dostępne są w ofercie Grupy LUX MED.
Jak przebiega angio-TK jamy brzusznej i miednicy?
Po odpowiednim przygotowaniu i założeniu wkłucia Pacjent proszony jest do pomieszczenia, w którym wykonuje się badanie. Zajmuje pozycję leżącą na stole do tomografu i otrzymuje dożylnie środek kontrastowy. Następnie stół przesuwa się automatycznie do wnętrza urządzenia. Tomograf wykonuje serię zdjęć rentgenowskich, obracając się wokół Pacjenta. Podczas skanowania może być słyszalny charakterystyczny, głośny dźwięk obrotu aparatu. Przez całe badanie Pacjent nie powinien się poruszać. Może otrzymać instrukcje dotyczące zatrzymania oddechu na krótkie okresy. Badanie wraz z przygotowaniem może trwać do 30 minut. Po zakończeniu skanowania i po krótkiej obserwacji w celu upewnienia się, że nie występują żadne niepożądane reakcje na środek kontrastowy, Pacjent może wrócić do domu.