Rezonans magnetyczny (MR) barku jest powszechnie stosowanym narzędziem diagnostyki obrazowej, które pozwala lekarzowi dokładnie ocenić stan i strukturę stawu ramiennego. To bezinwazyjne badanie, które wykorzystuje silne pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania szczegółowego obrazu wewnętrznych tkanek i struktur. Sprawdź, w jakich sytuacjach warto zgłosić się na rezonans magnetyczny, jak się do niego przygotować i o jakich schorzeniach można się dowiedzieć dzięki MR barku.
Rezonans magnetyczny barku (stawu barkowego) – co to za badanie?
Rezonans magnetyczny barku jest stosowany w celu zdiagnozowania i oceny różnych schorzeń, wad wrodzonych, a także urazów stawu ramiennego. Dzięki niemu lekarze mogą dokładnie ocenić struktury anatomiczne, takie jak kości, ścięgna, więzadła, torebka stawowa oraz inne tkanki miękkie wokół stawu. Pozwala to na wykrycie różnych zmian patologicznych, takich jak uszkodzenia ścięgien, zmiany zapalne, zmiany pourazowe, guzy, a nawet zmiany związane z przewlekłymi zaburzeniami.
To badanie – podobnie jak rezonans magnetyczny biodra – jest nieinwazyjne i bezbolesne. W przeciwieństwie do RTG barku lub tomografii komputerowej kości i stawów nie wykorzystuje promieniowania X. Technologia ta bazuje na użyciu silnego pola magnetycznego, fal radiowych oraz komputera, na którym ukazuje się obraz badanego obszaru – w tym przypadku stawu barkowego.
Zobacz także: Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny
Kiedy robi się rezonans stawu barkowego? Wskazania
Główne wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego stawu barkowego to:
- ból barku – szczególnie ten o charakterze przewlekłym, nasilający się w nocy lub podczas ruchu;
- ograniczenie ruchomości w stawie barkowym – jest widoczne podczas wykonywania podstawowych ruchów, takich jak podnoszenie ramienia, sięganie za plecy czy obracanie ręką;
- urazy barku – podejrzenie złamania, zwichnięcia, naderwania ścięgna lub uszkodzenia więzadeł;
- zapalenie stawu barkowego – np. zapalenie błony maziowej;
- zmiany zwyrodnieniowe – rezonans magnetyczny warto wykonać, gdy pojawiają się oznaki zużycia chrząstki stawowej, takie jak przewlekły ból stawu i ograniczenie jego ruchomości;
- podejrzenie nowotworu kości lub tkanek miękkich w obrębie barku. W tym przypadku zazwyczaj poszerza się diagnostykę o szczegółowe badania, np. biopsję;
- dolegliwości bólowe w obrębie stawu barkowego po uprzednim urazie lub zabiegu – MR stawu barkowego pomaga kontrolować proces gojenia i wykrywa ewentualne powikłania;
- dokładna ocena struktur stawu przed planowaną operacją.
MR stawu barkowego – jakie są przeciwwskazania?
Wśród przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego wymienia się przede wszystkim obecność metalowych implantów w obrębie stawu barkowego (np. endoproteza lub śruby ortopedyczne) lub innych częściach ciała (np. rozrusznik serca). Przeszkodę w badaniu mogą również stanowić wszczepione urządzenia elektroniczne takie jak aparaty słuchowe ślimakowe i pompy insulinowe. MR nie zaleca się wykonywać w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że przeważają tu korzyści diagnostyczne (o tym zawsze decyduje lekarz prowadzący).
Podobnie jak np. rezonans magnetyczny kolana z chrząstkogramem, MR stawu barkowego może być nieprzyjemne dla osób cierpiących na stany lękowe, psychozę lub klaustrofobię, czyli lęk przed przebywaniem w małych i ciasnych pomieszczeniach.
Jak się przygotować do badania rezonansem magnetycznym barku?
Przed rozpoczęciem badania rezonansem magnetycznym barku konieczne jest usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów, takich jak biżuteria, klucze, zegarki, pierścionki, spinki do włosów, aparaty słuchowe itp. Przedmioty zawierające metal mogą zakłócać działanie silnego pola magnetycznego i wpływać na jakość obrazu, który pojawi się na komputerze.
Jeśli pacjent ma wszczepione implanty lub protezy, takie jak sztuczne stawy, płytki lub śruby, musi o tym poinformować personel medyczny przed badaniem rezonansem magnetycznym barku. Takie elementy stanowią bowiem jedno z przeciwwskazań do przeprowadzenia badania.
Pacjentki, które podejrzewają, że mogą być w ciąży, również powinny to zgłosić personelowi medycznemu przed rozpoczęciem rezonansu magnetycznego barku. Jeśli badanie musi się koniecznie odbyć, zostaną zastosowane szczególne środki ostrożności.
Badanie rezonansem magnetycznym barku może być czasami głośne i trwać nawet kilkadziesiąt minut. W związku z tym ważne jest przygotowanie psychiczne. Przed rozpoczęciem procedury pacjent może wykonać kilka ćwiczeń odprężających lub posłuchać relaksującej muzyki.
Dowiedz się więcej o rezonansie magnetycznym.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym barku?
Podczas badania rezonansem magnetycznym barku pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole, który wsuwa się do wnętrza tunelu. W trakcie badania trzeba leżeć nieruchomo, ponieważ nawet najmniejszy ruch może wpłynąć na jakość obrazu. Personel medyczny będzie przez cały czas monitorował stan badanej osoby i udzieli wszelkich niezbędnych instrukcji.
Czas trwania rezonansu magnetycznego barku zależy od wielu czynników, ale zazwyczaj trwa od 30 do 60 minut. Trzeba przygotować się na to, że aparatura wydaje różne, często głośne dźwięki. Mogą one powodować dyskomfort, ale nie powinny być bolesne ani nieprzyjemne.
Jakie choroby wykrywa rezonans magnetyczny stawu barkowego?
Rezonans magnetyczny stawu barkowego jest przydatnym narzędziem w diagnozowaniu:
- chorób kości – zmian zwyrodnieniowych, zwichnięć, złamań, zapaleń kości i szpiku, martwicy aseptycznej głowy kości ramiennej, nowotworów;
- chorób chrząstki – np. choroby zwyrodnieniowej;
- chorób ścięgien i więzadeł – naderwania, zapalenia ścięgien, uszkodzenia więzadeł, które powodują niestabilność w stawie;
- chorób mięśni – np. naderwania mięśni, zapalenia mięśni czy zmian nowotworowych;
- innych chorób – np. zmian w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, zakażeń i wad wrodzonych.
W ramach rozszerzonej diagnostyki można wykonać rezonans magnetyczny stawów i tkanek miękkich w kończynach