Lekarze podejrzewają u Ciebie ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek? A może zmagasz się z wysokim ciśnieniem krwi lub niedrożnością jelit? To tylko niektóre z sytuacji, w których Pacjent powinien zostać skierowany na badanie stężenia potasu w organizmie. Kiedy jeszcze warto wybrać się na badanie?
Badanie stężenia potasu – kto powinien je wykonać?
Poziom Stężenia potasu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych. Kiedy zatem warto je zrobić? Specjaliści wskazują tutaj na takie sytuacje, jak:
- podejrzenie ostrej bądź przewlekłej niewydolności nerek,
- cukrzycowa kwasica ketonowa,
- wysokie ciśnienie krwi,
- podejrzenie niedrożności jelit.
Stężenie potasu warto skontrolować również u osób przewlekle nadużywających alkoholu oraz Pacjentów, których stan zdrowia określany jest jako ciężki i którzy wymagają wzmożonej opieki medycznej. Jest to też jeden z elementów, które znajdują się w pakiecie badań przed operacją.
Badanie stężenia potasu u pacjenta jest również elementem badania równowagi wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej.
Badanie stężenia potasu – przeciwwskazania
Badanie stężenia potasu jest bezpieczne i bezbolesne, dlatego można je wykonać u każdego Pacjenta i nie ma żadnych przeciwwskazań. Badanie może być przeprowadzane również u dzieci i kobiet w ciąży.
Potas – znaczenie dla organizmu człowieka
Potas to pierwiastek chemiczny, bez którego ludzki organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Pełni on bowiem wiele istotnych funkcji. Tuż obok sodu jest jednym z najważniejszych elektrolitów. Uczestniczy w prawidłowym przekazywaniu sygnałów nerwowych. Bierze udział również w syntezie wielu białek niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania licznych układów i narządów. Według specjalistów – jest to szczególnie istotne w białkach budulcowych mięśni. Dzięki odpowiedniemu stężeniu potasu możliwe jest utrzymanie właściwego napięcia mięśniowego oraz warunkowanie prawidłowej ich pracy, a także podtrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej.
Ponadto potas:
- uczestniczy w regulacji ilości cukru we krwi;
- wpływa na stężenie sodu.
Potas dostarczany jest do naszego organizmu wraz ze spożywanym pokarmem. Następnie jest wchłaniany do krwiobiegu i trafia do nerek. Tam jest wydalany lub wchłaniany z powrotem do krwi. To, do której czynności dojdzie, zależy między innymi od stężenia poszczególnych hormonów nadnerczowych.
Badanie stężenia potasu – jak wygląda?
Badanie stężenia potasu w organizmie człowieka ma formę testu laboratoryjnego. Polega on na pomiarze stężenia tego pierwiastka we krwi żylnej. Co oznacza, że w celu wykonania badania od Pacjenta jest pobierany materiał w postaci próbki krwi. Badanie jest przeprowadzane w gabinecie ambulatoryjnym, jest bezpieczne i niemal bezbolesne. Jedyne co może odczuć Pacjent to dyskomfort oraz delikatne ukłucie w momencie pobierania materiału przez pielęgniarkę.
Jak przygotować się do badania stężenia potasu we krwi?
Bardzo ważne jest, żeby pacjent był wcześniej odpowiednio nawodniony. Ponadto zaleca się unikanie tuż przed badaniem wysiłku fizycznego. Ze względu na zmienność dobową poziomu potasu badanie powinno być przeprowadzane w godzinach porannych i na czczo, około 12 godzin od ostatniego posiłku. Jeśli materiał jest pobierany w godzinach 7–10, to pacjent ostatni posiłek powinien zjeść dnia poprzedniego najpóźniej przed godziną 18.
Specjaliści przypominają, że badanie stężenia potasu najczęściej przeprowadzane jest jednoczasowo z oznaczeniem innych parametrów krwi żylnej. W większości przypadków poza oznaczeniem poziomów potasu jednoczasowo zalecany jest także pomiar stężeń elektrolitów we krwi, takich jak: sód, magnez, chlor lub wapń.
Niekiedy wyniki badania stężenia mogą okazać się fałszywe, a wpływ na to mogą mieć:
- zbyt długie przechowywanie krwi pełnej przed odwirowaniem w temperaturze chłodni,
- hemoliza krwi pełnej,
- antykoagulant z potasem (EDTA),
- krew na potas pobrana z kroplówki,
- technika pobierania (tj. zbyt silny ucisk, masaż ręki przed pobraniem, napinanie mięśni przez badanego w trakcie pobrania).
Badanie można kupić także w pakiecie badań laboratoryjnych.