W placówce
Pielęgniarka pobiera krew do badania

Badanie OB (odczyn Biernackiego) to badanie mające na celu sprawdzenie odczynu opadania krwinek czerwonych. Jest to niespecyficzny marker stanu zapalnego i jedno z częściej zlecanych badań przez lekarzy specjalistów. Polega na pomiarze szybkości opadania krwinek czerwonych, tzw. erytrocytów, w próbce krwi już po godzinie od jej pobrania.

Szczegóły

Badanie OB – kto powinien je wykonać?

Badanie OB jest wykonywane najczęściej na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu. Specjaliści zalecają przeprowadzenie tego badania głównie w celach profilaktycznych. Na badanie OB powinien się zgłosić także każdy Pacjent z takimi objawami i dolegliwościami, jak:

  • podejrzenie choroby zapalnej (zarówno ostrej, jak i przewlekłej),
  • podejrzenie choroby autoimmunologicznej,
  • podejrzenie choroby reumatologicznej (tzw. tkanki łącznej),
  • podejrzenie choroby nowotworowej,
  • podejrzenie choroby rozrostowej krwi (hematologicznej),
  • objawy chorób wątroby (żółtaczka, ból brzucha),
  • objawy chorób nerek (zdecydowanie częstsze oddawanie moczu, zmiana jego koloru oraz zapachu),
  • obrzęki.

Badanie powinny wykonać również osoby z wcześniejszymi wskazaniami do monitorowania stwierdzonego stanu zapalnego oraz skuteczności jego leczenia. Ponadto OB znajduje się w pakiecie badań przed operacją, wchodzi w skład badań dla kierowców, z zakresu medycyny pracy  czy medycyny dla aktywnych. Jeśli więc uprawiasz sport wyczynowo lub amatorsko i zdrowy tryb życia nie jest Ci obcy, pamiętaj, aby regularnie wykonywać pomiar OB.

Badanie OB – przeciwwskazania

Nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia badania OB. Odczyn Biernackiego można zatem wykonać u każdego Pacjenta, również bez względu na jego wiek.

Badanie OB – jak przebiega?

Badanie OB jest proste i szybkie. Pielęgniarka pobiera z żyły próbkę krwi. Następnie próbka ta jest przekazywana do analizy. Pacjent powinien omówić wynik z lekarzem.

Jak przygotować się do badania OB?

Bardzo ważne jest to, żeby materiał pobierać na czczo – z zachowaniem 8–12-godzinnej przerwy od ostatniego posiłku. Jedzenie mogłoby bowiem zafałszować wyniki. Lekarze specjaliści zalecają również unikanie tłustych i obfitych posiłków już w dniu poprzedzającym badanie krwi. Nie należy także spożywać alkoholu. W dniu samego badania dopuszczalne jest wypicie niewielkiej ilości wody tuż przed pobraniem materiału. 

Duże znaczenie dla uzyskania wiarygodnego wyniku ma pora pobrania krwi. Zaleca się, żeby materiał był pobierany w godzinach porannych, najlepiej pomiędzy 7 a 10. Bezpośrednio przed pobraniem krwi wskazany jest 15-minutowy odpoczynek.

Co mogą wykazać wyniki badania OB?

Normy OB, czy też – inaczej mówiąc – wartości referencyjne, w dużej mierze zależą od wieku Pacjenta. Do 15 lat wynoszą one mniej niż 10,00 mm/h. Prawidłowe wartości określane są także na podstawie płci badanego. W przypadku mężczyzn są to:

  • 15–50 lat < 15,00 mm/h,
  • od 50 lat < 20,00 mm/h.

Jeśli chodzi o kobiety, to normy wynoszą:

  • 15–50 lat < 20,00 mm/h,
  • od 50 lat < 30,00 mm/h.

Jaki wynik OB powinien niepokoić? Podwyższony lub zbyt niski. O czym świadczy wysokie OB? Potencjalnych przyczyn podwyższonego OB jest wiele. Specjaliści dzielą je na kilka grup. Przyspieszone opadanie krwinek może być spowodowane, chociażby, zwiększeniem produkcji białek ostrej fazy (immunoglobulin, fibrynogenu) w takich sytuacjach, jak:

  • zawał mięśnia sercowego,
  • ostre oraz przewlekłe stany zapalne,
  • stan po rozległym urazie,
  • stan po zabiegu operacyjnym,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • choroby reumatyczne,
  • nowotwory,
  • zatrucia związkami chemicznymi,
  • szpiczak plazmocytowy,
  • gammapatie monoklonalne,
  • ziarnica złośliwa.

O podwyższonym OB można mówić również w momencie zmniejszenia stężenia innych białek osocza (albumin) w chorobach nerek (zespole nerczycowym) i wątroby (marskości), czy też przy zmniejszeniu liczby czerwonych krwinek (erytrocytów) w niedokrwistości.

Zmniejszenie szybkości opadania krwinek czerwonych uważa się za charakterystyczne głównie dla nadkrwistości (tzn. czerwienicy prawdziwej, wynikającej ze zwiększenia ilości krwinek czerwonych) oraz zmian kształtu erytrocytów. Wśród przyczyn wymienia się też zaburzenia w układzie krzepnięcia, zwłaszcza niedobór fibrynogenu.

Warto pamiętać, że wyniki badania OB z różnych przyczyn mogą być nie do końca wiarygodne. Fałszywie dodatnie wyniki występują m.in. podczas menstruacji lub w trakcie ciąży. Badanie może być niewiarygodne  również z powodu przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych lub w hiperlipoproteinemii. Znaczący wpływ na OB ma stosowanie leków przeciwzapalnych.

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Podobne usługi:

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania
DiagnostykaOrtopedia

Jakie są przyczyny bólu barku? Zalecane badania

Ból barku może towarzyszyć wielu stanom klinicznym, w tym m.in. naderwaniu ścięgna, przeciążeniu mięśni, zespołowi zimnego barku czy schorzeniom reumatologicznym. Do postawienia odpowiedniej diagnozy konieczne jest wykonanie szeregu badań. Sprawdź jakich!

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie
DiagnostykaPulmonologiaPierwsze objawy

Czym jest sarkoidoza? Diagnostyka, objawy i leczenie

Sarkoidoza jest chorobą wielonarządową. Charakteryzuje się obecnością ziarniniaków w różnych tkankach i narządach, takich jak węzły chłonne, płuca, skóra, serce, gałki oczne, a nawet nerwy. Poznaj objawy i sposoby leczenia sarkoidozy

 Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania
DiagnostykaGastrologia

Ból po prawej stronie brzucha – przyczyny i zalecane badania

Ból brzucha to powszechna dolegliwość. W określeniu przyczyn jej powstania pomocne są informacje o umiejscowieniu źródła bólu. Sprawdź, co może powodować ból po prawej stronie brzucha.