Pod skrótem anty-tGT kryją się przeciwciała przeciwko ludzkiej transglutaminazie tkankowej. Oznaczenia stężenia tego parametru dokonuje się w diagnostyce celiakii, choroby Duhringa i nietolerancji glutenu. Badanie anty-tGT jest też przeprowadzane w celu oceny przestrzegania diety bezglutenowej. Sprawdź, czy ten test wymaga specjalnego przygotowania i jakie objawy mogą sugerować ww. schorzenia
Co to jest anty-tGT?
Anty-tGT to przeciwciała przeciw tkankowej transglutaminazie. Powstają w wyniku stymulowania tkanek jelita przez gliadynę. To białko znajdujące się w ziarnach pszenicy jest składnikiem glutenu, czyli kompleksu białek obecnych w ziarnach zbóż. Najwięcej glutenu znajduje się w pszenicy i wytworzonych z tego ziarna produktach spożywczych.
Badanie anty-tGT znalazło zastosowanie w diagnostyce celiakii i nietolerancji glutenu. Odgrywa też rolę testu przesiewowego w grupie ryzyka wystąpienia celiakii.
Profilaktyka 40 PLUS – sprawdź, jakie badania możesz wykonać w ramach programu
Wskazania do wykonania badania anty-tGT
Wskazaniem do wykonania badania anty-tGT są dolegliwości, które mogą wskazywać na zaburzenia tolerancji glutenu. Wymienia się wśród nich przede wszystkim:
- spadek masy ciała,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha,
- ból głowy,
- biegunki,
- zmęczenie, osłabienie mięśni,
- zaburzenia miesiączkowania,
- przewlekłe wzdęcia,
- duszności,
- słabe szkliwo zębów,
- bóle mięśni, stawów, kości,
- zaburzenia trawienia,
- zaburzenia wchłaniania skutkujące niedoborami składników pokarmowych,
- opryszczkowe zmiany skórne, swędzące, układające się festonowato (jak girlandy) i zawsze symetrycznie,
- niedokrwistość (obniżony poziom czerwonych krwinek i / lub hemoglobiny),
- zapalenia jamy ustnej,
- pogorszenie samopoczucia psychicznego, a w ciężkich przypadkach depresja.
Badanie anty-tGT jest wykorzystywane do monitorowania stanu osób znajdujących się na diecie bezglutenowej. Każde odstępstwo od diety prowadzi do ponownego uszkodzenia kosmków jelitowych i stężenie przeciwciał nie ulega zmniejszeniu. Obecność przeciwciał przeciw tkankowej transglutaminazie świadczy o aktywnym procesie chorobowym i może być wykorzystana do monitorowania leczenia. Jeśli u osób z celiakią, które stosują się do zaleceń dietetycznych, poziom przeciwciał nie spada, powodem może być „ukryty" gluten obecny w wielu produktach bądź postać choroby trzewnej niereagująca na dietę bezglutenową.
Z uwagi na możliwe współwystępowanie kilku chorób autoimmunologicznych badanie przeciwciał przeciw tkankowej transglutaminazie anty-tGT zaleca się osobom zmagającym się m.in. z cukrzycą typu I, nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit, chorobą Hashimoto, łuszczycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Przebieg badania anty-tGT
Materiałem do badania anty-tGT jest krew. Pobiera się ją najczęściej z żyły łokciowej. Proces pobrania krwi do badań nie różni się od tego podczas najbardziej podstawowego badania krwi, jakim jest morfologia. Po uzyskaniu próbki zostaje ona zakodowana i przekazana do laboratorium.
Pacjent z wynikami badania anty-tGT musi zgłosić się do lekarza kierującego na kontrolę, podczas której wyniki będą poddane analizie i w razie potrzeby diagnostyka zostanie rozszerzona o dodatkowe testy, gdyż około 10% osób zmagających się z celiakią ma deficyt przeciwciał IgA. W związku z tym jednocześnie konieczne okazać się może oznaczenie stężenia całkowitego przeciwciał klasy IgA. W przypadku ich deficytu znaczenie mają przeciwciała klasy IgG. W przypadku stwierdzenia nietolerancji glutenu koniecznie jest jak najszybsze wdrożenie właściwego leczenia.
Sprawdź listę badań laboratoryjnych, które możesz zrealizować w placówkach Grupy LUX MED.
Jak przygotować się do badania anty-tGT?
Badanie anty-tGT nie wymaga od Pacjenta specjalistycznego przygotowania. Nie ma potrzeby zgłaszać się na nie w godzinach porannych czy na czczo. W celu rozpoznania choroby zalecane jest spożywanie produktów zawierających gluten przez okres kilku tygodni przed badaniem. Wskazane jest, aby Pacjent ograniczał przed badaniem stresogenne sytuacje i nadmierny wysiłek fizyczny.
Należy wspomnieć, że badanie anty-tGT nie powinno być przeprowadzane u dzieci poniżej 3. roku życia. Oznaczanie anty-tGT, mimo że wysoce czułe i swoiste, może dawać u nich wyniki fałszywie ujemne.
Pakiet badań laboratoryjnych – wykonaj dokładną ocenę swojego stanu zdrowia.
Jakie choroby wykrywa badanie anty-tGT?
Wzrost poziomu przeciwciał przeciw tkankowej transglutaminazie anty-tGT obserwuje się w przebiegu:
- Nietolerancji glutenu – nierzadko jest ona mylona lub utożsamiana z celiakią, ale w rzeczywistości są to dwa odrębne stany; nietolerancja glutenu to reakcja uczuleniowa na gluten w formie natychmiastowej lub opóźnionej, powszechnie określana alergią na gluten.
- Celiakii (tzw. choroby trzewnej) – to autoimmunizacyjna, uwarunkowana genetycznie choroba jelit charakteryzująca się trwałą nietolerancją glutenu. Można powiedzieć, że celiakia to choroba rozwijająca się w wyniku interakcji zachodzących pomiędzy czynnikami genetycznymi, immunologicznymi i środowiskowymi.
- Choroby Duhringa – to przewlekła autoimmunologiczna choroba, zwana inaczej zespołem jelitowo-skórnym. Typowe jest dla niej występowanie zmian skórnych zbliżonych wyglądem do wykwitów wywołanych przez wirusa opryszczki. Objawy choroby Duhringa są wynikiem nietolerancji glutenu – na brodawkach skórnych dochodzi do odkładania się złogów przeciwciał klasy IgA.
Badania bakteriologiczne – dowiedz się, na czym polegają i jakie są wskazania do ich wykonania.