Twardzina układowa – objawy, leczenie. Jakie badania warto wykonać?

25.06.2024

Twardzina układowa jest zwana potocznie sklerodermą. To przewlekła choroba charakteryzująca się postępującym włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych. Znacznie obniża jakość życia, a w ciężkich przypadkach prowadzi do kalectwa i grozi śmiercią.

0847-twardzina-ukladowa.jpg

Spis treści

Twardzina układowa – co to za choroba?
Przyczyny twardziny układowej
Twardzina układowa – objawy
Twardzina układowa – jakie badania?

Twardzina układowa jest obserwowana przeważnie u osób w wieku 30–50 lat, choć może rozwinąć się zarówno u dzieci, jak i w wieku senioralnym. Nie ustalono przyczyn jej powstania. Przebieg choroby może być różny. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą tej chorobie i na podstawie jakich badań lekarz może postawić rozpoznanie.

Twardzina układowa – co to za choroba?


Twardzina to przewlekła układowa choroba tkanki łącznej. Choroby układowe charakteryzują się zajmowaniem wielu narządów, prowadząc do powstawania zmian patologicznych w licznych lokalizacjach. W ten sposób wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. W twardzinie układowej do zmian chorobowych dochodzi głównie w obrębie skóry, układu kostno-stawowo-mięśniowego, płuc, przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego czy nerek. Twardzina to choroba charakteryzująca się wzmożonym gromadzeniem kolagenu w skórze i tkankach, co prowadzi do ich stwardnienia.

Przyczyny twardziny układowej


Twardzina układowa to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że układ odpornościowy działa nieprawidłowo i produkuje przeciwciała skierowane przeciwko wielu antygenom (substancje pobudzające układ immunologiczny). Jak dotąd nie poznano dokładnie przyczyn twardziny układowej. Specjaliści zwracają jednak uwagę na ewentualne przyczyny ich powstawania:

  • czynniki genetyczne – mutacje genetyczne, obciążony wywiad rodzinny;
  • czynniki środowiskowe – narażenie na działanie niektórych z czynników chemicznych, takich jak m.in.: węglowodory aromatyczne, silikon, chlorek winylu;
  • czynniki hormonalne – objawy twardziny układowej są częściej spotykane u kobiet, co sugeruje udział hormonów płciowych w powstaniu choroby.

Zobacz także: Czym jest mgła mózgowa? Jakie są inne neurologiczne objawy po COVID-19?

Twardzina układowa – objawy


Twardzina to choroba o różnym obrazie klinicznym. Eksperci wyróżnili takie jej postacie:

  • Twardzina układowa ograniczona – główne objawy to ogniskowe wapnienia, objaw Raynauda, zaburzenia czynności przełyku, stwardnienie skóry stóp i dłoni postępujące do góry (zmiany nie przekraczają granicy kolan i łokci), poszerzenia drobnych naczyń, osłabienie siły mięśniowej, przykurcze w stawach.
  • Twardzina układowa uogólniona – główne objawy to szybko postępujące stwardnienie skóry, które obejmuje zwłaszcza dłonie, ramiona, uda, tułów, objaw Raynauda, zmiany narządów wewnętrznych, które dotyczą głównie płuc, nerek, serca, przewodu pokarmowego. Najintensywniejsze zmiany chorobowe zachodzą w ciągu pierwszych 3 lat.
  • Twardzina układowa bez zmian skórnych – jak sama nazwa wskazuje, włóknienie nie dotyczy skóry, obejmuje wyłącznie narządy wewnętrzne.
  • Zespół nakładania – polega na jednoczesnym występowaniu objawów twardziny układowej i innego schorzenia tkanki łącznej (np. tocznia rumieniowatego układowego, zapalenia wielomięśniowego).
  • Zespół dużego ryzyka rozwoju twardziny układowej – typowe jest dla niego występowanie objawu Raynauda i nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych, nie ma jeszcze twardnienia skóry i narządów, z czasem dochodzi do twardziny układowej.

Podsumowując – najbardziej typowe objawy twardziny układowej to:

  • włóknienie skóry i narządów wewnętrznych z powodu nadmiernej syntezy kolagenu,
  • zajęcie naczyń krwionośnych,
  • zaburzenia immunologiczne – przeciwciała we krwi, nacieki limfocytarne w narządach.

Zobacz także: Czym jest przepuklina pachwinowa? Objawy, diagnostyka, leczenie

Twardzina układowa – jakie badania?


Rozpoznanie twardziny układowej rozpoczyna się od badania podmiotowego (szczegółowego wywiadu) oraz badania przedmiotowego. Obejmuje ono ocenę typowych dla twardziny objawów. Pomocne w rozpoznaniu tej choroby są kryteria Amerykańskiego Kolegium Reumatologicznego i Europejskiej Ligii Antyreumatycznej:

  • teleangiektazje,
  • pogrubienie skóry palców obu rąk przekraczające stawy śródręczno-paliczkowe,
  • nieprawidłowe kapilary wału paznokciowego,
  • pogrubienie skóry palców,
  • objaw Raynauda,
  • uszkodzenia opuszek palców,
  • nadciśnienie płucne / śródmiąższowa choroba płuc,
  • obecność autoprzeciwciał typowych dla twardziny.

Lekarz zleca badania na twardzinę układową, do których należą przede wszystkim:

  • badania laboratoryjne – głównie kreatynina, ogólne badanie moczu, morfologia, OB, CRP,
  • badanie kapilaroskopowe – oglądanie wału paznokcia pod mikroskopem,
  • badanie przeciwciał przeciwjądrowych, antycentromerowych, przeciwko topoizomerazie I, przeciwko polimerazie RNA I i III, anty-PM/Scl.

W razie potrzeby lekarz może zalecić dodatkowe badania na twardzinę układową, np.: endoskopię, tomografię komputerowąRTG rąk i klatki piersiowej, EKG (tradycyjne, metodą Holtera, wysiłkowe), echokardiografię z Dopplerem, badanie elektromiograficzne, testy czynnościowe płuc, biopsję z badaniem histopatologicznym. Ich zakres powinien być ustalany indywidualnie w zależności od objawów. Mają one na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia oraz poszukiwanie objawów i powikłań twardziny.

Źródła

1. C.P. Denton, D. Khanna, Systemic sclerosis, „Lancet” 2017, t. 390, nr 10103, s. 1685–1699.

2. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2020, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi