Trzeci migdał – jak przebiega jego usunięcie u dzieci? Wskazania i zalecenia

14.10.2024

Trzeci migdałek – zwany również migdałkiem gardłowym – to niewielka struktura limfatyczna znajdująca się w górnej części gardła, tuż za podniebieniem miękkim. Choć pełni ważne funkcje obronne, zwłaszcza u dzieci, w niektórych przypadkach może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia) to zabieg chirurgiczny, który niesie ze sobą wiele korzyści i wymaga starannego przygotowania. Dowiedz się, jak wygląda i kiedy warto się na niego zdecydować.

Migdałki.jpeg

Spis treści

Czym jest trzeci migdałek? Jakie funkcje pełni?
Kiedy usuwa się trzeci migdałek? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?
Jakie badania wykonuje się przed usuwaniem migdałków?
Ile trwa zabieg usunięcia trzeciego migdałka?
Trzeci migdał u dziecka – jak wygląda powrót do aktywności po zabiegu?

Czym jest trzeci migdałek? Jakie funkcje pełni?

Trzeci migdałek (migdałek gardłowy) – podobnie jak migdałki podniebienne – stanowi część układu limfatycznego i pełni ważną funkcję w obronie organizmu przed patogenami wnikającymi przez górne drogi oddechowe. Zawiera komórki odpornościowe, które pomagają wykrywać i zwalczać wirusy, bakterie oraz grzyby. To szczególnie istotne u małych dzieci, u których układ immunologiczny cały czas się rozwija.

W niektórych przypadkach trzeci migdałek może jednak ulec nadmiernemu powiększeniu, co prowadzi do różnorodnych dolegliwości i komplikacji zdrowotnych. Dlatego też w określonych sytuacjach konieczne jest jego usunięcie (adenotomia).

Kiedy usuwa się trzeci migdałek? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Główne przyczyny, dla których lekarz może zalecić adenotomię, to:

  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych – częste zapalenia zatok przynosowych  czy ucha środkowego. Zabieg może zmniejszyć ryzyko nawrotów;
  • problemy z oddychaniem – przerost migdałka gardłowego może utrudniać swobodny przepływ powietrza przez nos, powodując chrapanie oraz bezdech senny. Usunięcie go poprawia drożność dróg oddechowych;
  • zaburzenia mowy i słuchu –powiększenie migdałka gardłowego może prowadzić do wysiękowego zapalenia ucha środkowego oraz niedosłuchu, ponadto może negatywie wpływać na jakość mowy, powodując niewyraźną artykulację oraz “ mowę nosową”;
  • inne dolegliwości  – w rzadszych przypadkach migdałek gardłowy może być ogniskiem infekcji odpowiedzialnym za choroby ogólnoustrojowe, takie jak gorączka reumatyczna, zapalenie serca czy nerek. Usunięcie go może okazać się istotne dla przyczynowego leczenia tych schorzeń.


Mimo licznych korzyści zdrowotnych zabieg usunięcia trzeciego migdałka nie zawsze może okazać się możliwy. Przeciwwskazaniami są m.in.: zaburzenia krzepnięcia krwi, aktywne infekcje, niektóre choroby przewlekłe (niewyrównana cukrzyca, ciężkie choroby serca i płuc), wady rozwojowe podniebienia, bardzo młody wiek dziecka.

Jakie badania wykonuje się przed usuwaniem migdałków?

Przed zabiegiem adenotomii pacjent musi przejść kompleksową ocenę stanu zdrowia, która obejmuje konsultacje z laryngologiem, anestezjologiem oraz lekarzem rodzinnym, a w przypadku dzieci z pediatrą. Celem jest wykluczenie przeciwwskazań do operacji i ustalenie optymalnego sposobu znieczulenia.

W ramach przygotowań wykonywane są także badania krwi (morfologia, układ krzepnięcia), oraz endoskopia laryngologiczna.

Jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na krzepliwość krwi, lekarz może zalecić ich czasowe odstawienie przed operacją, aby zmniejszyć ryzyko krwawień. Przed zabiegiem należy zadbać o higienę jamy ustnej. Wskazane może być wyleczenie chorób zębów i dziąseł.

Ile trwa zabieg usunięcia trzeciego migdałka?

Zabieg usunięcia trzeciego migdałka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa zazwyczaj około 20–30 minut.

Po zabiegu pacjent jest przewożony na salę pooperacyjną, gdzie pozostaje pod ścisłą obserwacją do momentu pełnego wybudzenia się z narkozy.

Trzeci migdał u dziecka – jak wygląda powrót do aktywności po zabiegu?

 Okres rekonwalescencji nie jest długi. Szacuje się, że powrót do pełnej sprawności po usunięciu migdałka zajmuje zwykle ok. 2 tygodnie. Przez pierwsze dni po zabiegu zalecana jest dieta płynna lub półpłynna, złożona z zup kremów, jogurtów, galaretek. Należy unikać pokarmów twardych, kwaśnych, gorących i pikantnych, które mogłyby podrażnić gardło.

Oprócz tego pacjent powinien ograniczyć wysiłek fizyczny, by uniknąć krwawienia z niszy pooperacyjnej. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej – zaleca się regularne płukanie gardła łagodnym roztworem soli lub specjalnymi płukankami, aby utrzymać higienę i zapobiegać infekcjom. Konieczna jest wizyta kontrolna u laryngologa w celu oceny procesu gojenia się rany i wykluczenia ewentualnych powikłań.

Źródła
  1. B. Latkowski, Otorynolaryngologia, Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017.
  2. T. Nawka i in., Choroby ucha nosa i gardła, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2012.

Zobacz także

Narty.jpeg
Szpital Toruń

Przygotowanie do sezonu narciarskiego – kiedy i od czego warto zacząć?

Z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że ok. 20% Polaków potrafi jeździć na nartach, ale na polskich stokach dochodzi do ok. 3 tys. wypadków rocznie.[1] Narciarze najczęściej doznają urazów (skręceń, zwichnięć, złamań) kończyn górnych i dolnych. Części upadków być może dałoby się uniknąć, gdyby koordynacja ruchów czy stabilność tułowia były na lepszym poziomie. Sprawdź, jak powinny wyglądać profesjonalne przygotowania do sezonu narciarskiego!

Artroskopie.jpeg
Szpital Toruń

Czym jest artroskopia? Rodzaje zabiegów i wskazania do artroskopii

Narząd ruchu człowieka – w tym stawy, mięśnie, więzadła, chrząstki – narażony jest na różne dolegliwości. Codzienna, nierzadko bardzo intensywna eksploatacja powoduje bóle, ograniczenia ruchomości, niestabilność, a nawet poważniejsze uszkodzenia. Odpowiedzią współczesnej medycyny ortopedycznej na te problemy jest artroskopia – małoinwazyjna procedura diagnostyczno-lecznicza, która pozwala na dokładną ocenę stawu i przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów naprawczych. Poznaj szczegóły dotyczące zabiegu artroskopii.