Przygotowanie do sezonu narciarskiego – kiedy i od czego warto zacząć?

14.10.2024

Z oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że ok. 20% Polaków potrafi jeździć na nartach, ale na polskich stokach dochodzi do ok. 3 tys. wypadków rocznie.[1] Narciarze najczęściej doznają urazów (skręceń, zwichnięć, złamań) kończyn górnych i dolnych. Części upadków być może dałoby się uniknąć, gdyby koordynacja ruchów czy stabilność tułowia były na lepszym poziomie. Sprawdź, jak powinny wyglądać profesjonalne przygotowania do sezonu narciarskiego!

Narty.jpeg

Spis treści

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu narciarskiego?
Od czego zacząć przygotowania do sezonu narciarskiego?
Jak powinny przebiegać przygotowania do sezonu narciarskiego?

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu narciarskiego?

Przygotowanie do sezonu narciarskiego, które poprawi twoją wydolność i wzmocni mięśnie, powinno rozpocząć się co najmniej 2–3 miesiące przed planowanym wyjazdem. Idealny moment na rozpoczęcie treningów zależy od kilku czynników, m.in. od:

  • twojej obecnej kondycji fizycznej – jako osoba aktywna, możesz zacząć nieco później niż amatorzy narciarstwa, którzy nie ruszają się regularnie. Jeśli natomiast prowadzisz bardziej siedzący tryb życia, warto rozpocząć przygotowania wcześniej;
  • intensywności uprawiania narciarstwa – jeżeli planujesz jeździć codziennie na wymagających trasach, potrzebujesz lepszej kondycji niż osoba, która korzysta ze stoków dla początkujących;
  • twoich celów – jeśli chcesz poprawić swoją technikę, warto rozpocząć treningi wcześniej, aby mieć więcej czasu na naukę nowych umiejętności.

Zastanawiasz się, czemu cykl przygotowawczy musi trwać tak długo? Przede wszystkim dlatego, że twój organizm musi zaadaptować się do wysiłku. Regularne ćwiczenia pozwolą przyzwyczaić się do funkcjonowania na wyższych obrotach i zmniejszą ryzyko kontuzji. Aby twoja wydolność wzrosła, również potrzebny jest czas. Dzięki treningowi cardio dłużej będziesz cieszyć się jazdą na nartach lub snowboardzie bez uczucia zmęczenia! Ćwiczenia na wzmocnienie kolan lub tułowia także warto rozpocząć kilkanaście tygodni przed wyjazdem – przez ten czas zdążysz wytrenować mięśnie nóg, tułowia i ramion, dzięki czemu poprawisz stabilność i będziesz lepiej kontrolować swoją sylwetkę na stoku i nie tylko!

Pamiętaj, że wypracowanie nowych nawyków jest możliwe, ale zajmuje czas. Dlatego odpowiednio wcześniej rozpocznij pracę nad techniką jazdy, dzięki której zmniejszysz ryzyko kontuzji i będziesz czerpać więcej przyjemności z uprawiania sportu. W tej kwestii warto skonsultować się z fizjoterapeutą.

Od czego zacząć przygotowania do sezonu narciarskiego?

Przed sezonem narciarskim z pewnością robisz dokładny przegląd swojego sprzętu. Dlatego cykl przygotowawczy rozpocznij od kompleksowej oceny stanu zdrowia i sprawności fizycznej. W Przychodni Przyszpitalnej LUX MED – gdzie odbywają się zajęcia grupowe przygotowujące do sezonu – czekają na Ciebie najlepsi ortopedzi i fizjoterapeuci. Podczas konsultacji sprawdzisz, czy możesz bezpiecznie uprawiać sporty zimowe, a wyniki badań pozwolą opracować indywidualny plan treningowy.

Nawet jeśli znasz ćwiczenia na nogi i wiesz, jak wzmocnić kolana, łatwiej zmobilizujesz się do treningu wraz z grupą. Zaplanuj udział w zorganizowanych zajęciach i dopasuj je do swoich obowiązków rodzinnych i zawodowych.

Jak powinny przebiegać przygotowania do sezonu narciarskiego?

Aby przygotowania do sezonu narciarskiego przyniosły oczekiwane rezultaty, powinny być regularne i odbywać się pod okiem specjalistów. Warto współpracować z gronem doświadczonych trenerów, z którymi zrealizujesz cykl przygotowawczy z uwzględnieniem różnych form treningu. Cele działań to przede wszystkim:

  • zwiększenie wytrzymałości mięśni kończyn, które są zaangażowane w jazdę na nartach i snowboardzie;
  • budowanie i kształtowanie wytrzymałości, siły i gibkości mięśni stabilizujących korpus;
  • poprawa koordynacji ruchów tułowia, obręczy barkowej i kończyn dolnych;
  • zwiększenie propriocepcji (tzw. zmysłu położenia, który pozwala na precyzyjne wykonywanie ruchów i utrzymanie równowagi) w stawie skokowym i kolanowym, które są istotne podczas jazdy na nartach.

Trening z taśmami to dynamiczna forma aktywności, podczas której wykonuje się ćwiczenia angażujące niemal wszystkie mięśnie w pełnych zakresach ruchu. Ta ścieżka treningowa prowadzi do wzmocnienia mięśni głębokich i poprawy koordynacji oraz równowagi.


Źródła

[1]https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/kultura-turystyka-sport/sport/uczestnictwo-w-sporcie-i-rekreacji-ruchowej-w-2021-r-,4,4.html "Uczestnictwo w sporcie i rekreacji ruchowej"

Zobacz także

Migdałki.jpeg
Szpital Toruń

Trzeci migdał – jak przebiega jego usunięcie u dzieci? Wskazania i zalecenia

Trzeci migdałek – zwany również migdałkiem gardłowym – to niewielka struktura limfatyczna znajdująca się w górnej części gardła, tuż za podniebieniem miękkim. Choć pełni ważne funkcje obronne, zwłaszcza u dzieci, w niektórych przypadkach może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Usunięcie migdałka gardłowego (adenotomia) to zabieg chirurgiczny, który niesie ze sobą wiele korzyści i wymaga starannego przygotowania. Dowiedz się, jak wygląda i kiedy warto się na niego zdecydować.

Artroskopie.jpeg
Szpital Toruń

Czym jest artroskopia? Rodzaje zabiegów i wskazania do artroskopii

Narząd ruchu człowieka – w tym stawy, mięśnie, więzadła, chrząstki – narażony jest na różne dolegliwości. Codzienna, nierzadko bardzo intensywna eksploatacja powoduje bóle, ograniczenia ruchomości, niestabilność, a nawet poważniejsze uszkodzenia. Odpowiedzią współczesnej medycyny ortopedycznej na te problemy jest artroskopia – małoinwazyjna procedura diagnostyczno-lecznicza, która pozwala na dokładną ocenę stawu i przeprowadzenie precyzyjnych zabiegów naprawczych. Poznaj szczegóły dotyczące zabiegu artroskopii.