Skręcenie kostki – co robić? Jakie badania wykonać?

25.06.2024

Urazy kostki są częste zarówno u sportowców, jak i u osób prowadzących siedzący tryb życia. Jednym z bardziej rozpowszechnionych jest skręcenie stawu skokowego. Przeczytaj więcej na temat tej kontuzji.

1257-skrecenie-kostki.jpeg

Spis treści

Skręcenie kostki – co to znaczy?
Rodzaje skręcenia kostki
Objawy skręcenia kostki
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Leczenie skręcenia kostki

Skręcenie kostki – co to znaczy?


Skręcenie stawu skokowego, zwyczajowo zwane skręceniem kostki, to jeden z częstszych urazów. Charakteryzuje się uszkodzeniem torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, przyczepów ścięgien w stawie skokowym, a w ciężkich przypadkach fragmentów kostnych. Staw ten najczęściej ulega urazom. Do skręcenia kostki dochodzi zazwyczaj w wyniku nieprawidłowego ustawienia stopy podczas aktywności, w czasie których wykonywane są duże ruchy skrętne.

Rodzaje skręcenia kostki

Biorąc pod uwagę skalę uszkodzenia, można wyróżnić następujące stopnie skręcenia kostki:

●  stopień pierwszy – naciągnięcie torebki i więzadeł;

●  stopień drugi – rozerwanie torebki;

●  stopień trzeci – rozerwanie torebki i więzadeł;

●  stopień czwarty – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym.

Objawy skręcenia kostki

Najbardziej uciążliwym objawem skręcenia kostki jest ból, który ogranicza ruchomość stawu skokowego i staje się dotkliwszy podczas wykonywania ruchu. W związku z tym skręcona kostka potrafi na kilka tygodni utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pozostałe objawy skręcenia kostki to:

●  obrzęk,

● tkliwość,

●  ocieplenie,

●  zasinienie i wylew krwawy w okolicy stawu.

Przy rozerwaniu więzadeł może dojść do niestabilności stawu skokowego. Skręcenie kostki nierzadko bywa mylone lub utożsamiane ze zwichnięciem. Jednak w odróżnieniu od zwichnięcia w skręceniu nie dochodzi do przemieszczenia powierzchni stawowych względem siebie.

Zobacz także: Badania obrazowe – poznaj główne ich rodzaje

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Uszkodzeniami z zakresu układu ruchu zajmuje się ortopeda. Jednak zazwyczaj w pierwszej kolejności osoba, która doświadczyła urazu, trafia po pomoc do lekarza rodzinnego. Rozpoznanie skręcenia stawu skokowego, jak w przypadku każdej innej przypadłości, rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego, który pomaga ustalić mechanizm, w jakim doszło do urazu. Lekarz obserwuje pacjenta podczas leżenia, siedzenia, stania, wykonywania ruchów czynnych i biernych z oporem. Następnie przystępuje do badania fizykalnego. Wykorzystać może kilka testów, w tym m.in.:

●  test odwrócenia stopy, który pozwala ustalić, czy zachowana jest ciągłość więzadła strzałkowo-piętowego;

●  test szuflady przedniej, który pozwala na ocenę więzadła strzałkowo-skokowego przedniego;

●  external rotation test i squeeze test, które służą do oceny uszkodzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego.

Cennych informacji diagnostycznych dostarczą badania obrazowe. Zazwyczaj są to RTG lub USG. Inne badania – typu tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – rozważa się celem poszerzenia diagnostyki, jeśli zachodzi podejrzenie innych uszkodzeń.

Skręcenie kostki – co robić? Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia nogi w kostce polega na możliwie szybkim usztywnieniu kończyny po urazie. W ten sposób ogranicza się ryzyko jego pogłębiania. W tym celu użyć można bandaża elastycznego. Poszkodowanemu pomaga się następnie dotrzeć do lekarza, który oceni stopień uszkodzenia i wdroży leczenie. Jeśli Pacjent jest sam, to konieczne okazać się może wezwanie pomocy medycznej. W przypadku niepokojących objawów – np. dużego obrzęku, zasinienia, mrowienia, drętwienia stopy – wskazana jest konsultacja ortopedyczna.

Leczenie skręcenia kostki

Uraz kostki, taki jak skręcenie, wymaga leczenia. Polega ono na:

● unieruchomieniu gipsowym – zmniejsza ono ból i zapewnia odpoczynek uszkodzonym tkankom, co pozwala na szybszą regenerację;

● leczeniu czynnościowym – odciążeniu kończyny i stosowaniu się do zasady PRICE, gdzie poszczególne litery oznaczają: P – ochronę skręconego stawu (z ang. protection), R – odpoczynek (z ang. reset), I – lód (z ang. ice), czyli zimne okłady w pierwszych 2–3 dniach, C – ucisk (z ang. compression), stosowanie opaski elastycznej, stabilizatora, ortezy, E – uniesienie kończyny (z ang. elevation);

● farmakoterapii – stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które też łagodzą ból, smarowaniu żelem lub kremem na stłuczenia;

● operacjach naprawczych (w ciężkich przypadkach).

Jako uzupełnienie leczenia skręcenia kostki zalecana bywa rehabilitacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta. Ustąpienie objawów skręcenia kostki obserwuje się po mniej więcej 3 tygodniach. Jeśli jednak doszło do znacznego stopnia urazu, leczenie będzie trwało dłużej, nawet do 5–6 tygodni. Konieczne są ograniczenia poruszania uszkodzoną stopą i niepodejmowanie aktywności fizycznej do czasu wyleczenia urazu.

Źródła
  1. A. Pedrycz, M. Frąckiewicz, B. Cichacz i wsp., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne, „Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society” 2014, t. 49, nr 4, s. 51–58.
  2. S. Kaźmierczak-Łukaszewicz, Zachowawcze leczenie urazów stawu skokowego, „Praktyczna Ortopedia i Traumatologia” 2019. Online: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zachowawcze-leczenie-urazow-stawu-skokowego [dostęp: 07.11.2023].
  3. U. Kaźmierczak, S. Kwiatkowski, A. Radzimińska i wsp., Conservative treatment of ankle sprain according to a recent literature, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, t. 7, nr 3, s. 117–142.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi