Skręcenie kostki – co robić? Jakie badania wykonać?

25.06.2024

Urazy kostki są częste zarówno u sportowców, jak i u osób prowadzących siedzący tryb życia. Jednym z bardziej rozpowszechnionych jest skręcenie stawu skokowego. Przeczytaj więcej na temat tej kontuzji.

1257-skrecenie-kostki.jpeg

Spis treści

Skręcenie kostki – co to znaczy?
Rodzaje skręcenia kostki
Objawy skręcenia kostki
Do jakiego lekarza się zgłosić?
Leczenie skręcenia kostki

Skręcenie kostki – co to znaczy?


Skręcenie stawu skokowego, zwyczajowo zwane skręceniem kostki, to jeden z częstszych urazów. Charakteryzuje się uszkodzeniem torebki stawowej, więzadeł, chrząstki stawowej, przyczepów ścięgien w stawie skokowym, a w ciężkich przypadkach fragmentów kostnych. Staw ten najczęściej ulega urazom. Do skręcenia kostki dochodzi zazwyczaj w wyniku nieprawidłowego ustawienia stopy podczas aktywności, w czasie których wykonywane są duże ruchy skrętne.

Rodzaje skręcenia kostki

Biorąc pod uwagę skalę uszkodzenia, można wyróżnić następujące stopnie skręcenia kostki:

●  stopień pierwszy – naciągnięcie torebki i więzadeł;

●  stopień drugi – rozerwanie torebki;

●  stopień trzeci – rozerwanie torebki i więzadeł;

●  stopień czwarty – oderwanie więzadeł z fragmentem kostnym.

Objawy skręcenia kostki

Najbardziej uciążliwym objawem skręcenia kostki jest ból, który ogranicza ruchomość stawu skokowego i staje się dotkliwszy podczas wykonywania ruchu. W związku z tym skręcona kostka potrafi na kilka tygodni utrudnić codzienne funkcjonowanie. Pozostałe objawy skręcenia kostki to:

●  obrzęk,

● tkliwość,

●  ocieplenie,

●  zasinienie i wylew krwawy w okolicy stawu.

Przy rozerwaniu więzadeł może dojść do niestabilności stawu skokowego. Skręcenie kostki nierzadko bywa mylone lub utożsamiane ze zwichnięciem. Jednak w odróżnieniu od zwichnięcia w skręceniu nie dochodzi do przemieszczenia powierzchni stawowych względem siebie.

Zobacz także: Badania obrazowe – poznaj główne ich rodzaje

Do jakiego lekarza się zgłosić?

Uszkodzeniami z zakresu układu ruchu zajmuje się ortopeda. Jednak zazwyczaj w pierwszej kolejności osoba, która doświadczyła urazu, trafia po pomoc do lekarza rodzinnego. Rozpoznanie skręcenia stawu skokowego, jak w przypadku każdej innej przypadłości, rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego, który pomaga ustalić mechanizm, w jakim doszło do urazu. Lekarz obserwuje pacjenta podczas leżenia, siedzenia, stania, wykonywania ruchów czynnych i biernych z oporem. Następnie przystępuje do badania fizykalnego. Wykorzystać może kilka testów, w tym m.in.:

●  test odwrócenia stopy, który pozwala ustalić, czy zachowana jest ciągłość więzadła strzałkowo-piętowego;

●  test szuflady przedniej, który pozwala na ocenę więzadła strzałkowo-skokowego przedniego;

●  external rotation test i squeeze test, które służą do oceny uszkodzenia więzozrostu piszczelowo-strzałkowego.

Cennych informacji diagnostycznych dostarczą badania obrazowe. Zazwyczaj są to RTG lub USG. Inne badania – typu tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny – rozważa się celem poszerzenia diagnostyki, jeśli zachodzi podejrzenie innych uszkodzeń.

Skręcenie kostki – co robić? Pierwsza pomoc
Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia nogi w kostce polega na możliwie szybkim usztywnieniu kończyny po urazie. W ten sposób ogranicza się ryzyko jego pogłębiania. W tym celu użyć można bandaża elastycznego. Poszkodowanemu pomaga się następnie dotrzeć do lekarza, który oceni stopień uszkodzenia i wdroży leczenie. Jeśli Pacjent jest sam, to konieczne okazać się może wezwanie pomocy medycznej. W przypadku niepokojących objawów – np. dużego obrzęku, zasinienia, mrowienia, drętwienia stopy – wskazana jest konsultacja ortopedyczna.

Leczenie skręcenia kostki

Uraz kostki, taki jak skręcenie, wymaga leczenia. Polega ono na:

● unieruchomieniu gipsowym – zmniejsza ono ból i zapewnia odpoczynek uszkodzonym tkankom, co pozwala na szybszą regenerację;

● leczeniu czynnościowym – odciążeniu kończyny i stosowaniu się do zasady PRICE, gdzie poszczególne litery oznaczają: P – ochronę skręconego stawu (z ang. protection), R – odpoczynek (z ang. reset), I – lód (z ang. ice), czyli zimne okłady w pierwszych 2–3 dniach, C – ucisk (z ang. compression), stosowanie opaski elastycznej, stabilizatora, ortezy, E – uniesienie kończyny (z ang. elevation);

● farmakoterapii – stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które też łagodzą ból, smarowaniu żelem lub kremem na stłuczenia;

● operacjach naprawczych (w ciężkich przypadkach).

Jako uzupełnienie leczenia skręcenia kostki zalecana bywa rehabilitacja, dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta. Ustąpienie objawów skręcenia kostki obserwuje się po mniej więcej 3 tygodniach. Jeśli jednak doszło do znacznego stopnia urazu, leczenie będzie trwało dłużej, nawet do 5–6 tygodni. Konieczne są ograniczenia poruszania uszkodzoną stopą i niepodejmowanie aktywności fizycznej do czasu wyleczenia urazu.

Źródła
  1. A. Pedrycz, M. Frąckiewicz, B. Cichacz i wsp., Urazy w obrębie stawu skokowego. Diagnostyka, profilaktyka, leczenie operacyjne, „Journal of Polish Hyperbaric Medicine and Technology Society” 2014, t. 49, nr 4, s. 51–58.
  2. S. Kaźmierczak-Łukaszewicz, Zachowawcze leczenie urazów stawu skokowego, „Praktyczna Ortopedia i Traumatologia” 2019. Online: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/zachowawcze-leczenie-urazow-stawu-skokowego [dostęp: 07.11.2023].
  3. U. Kaźmierczak, S. Kwiatkowski, A. Radzimińska i wsp., Conservative treatment of ankle sprain according to a recent literature, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, t. 7, nr 3, s. 117–142.

Zobacz także

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem
Zdrowie na co dzieńDiagnostyka

Przysadka mózgowa – funkcje i choroby związane z tym organem

Przysadka mózgowa, nazywana również gruczołem nadrzędnym, odgrywa kluczową rolę w regulacji wielu podstawowych funkcji organizmu. Mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma zaledwie 1 cm średnicy – jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na wzrost, rozwój, metabolizm, rozrodczość oraz reakcje organizmu na stres. Zaburzenia w funkcjonowaniu tego organu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dowiedz się, jak zbudowana jest przysadka mózgowa, jakie hormony wytwarza oraz jakie choroby mogą jej dotyczyć.

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania
Diagnostyka

Badania w sedacji – przygotowanie i wskazania

Badania w sedacji polegają na przeprowadzaniu procedur diagnostycznych lub terapeutycznych u Pacjenta, który jest w stanie obniżonej świadomości, ale nadal przytomny i zdolny do odpowiedzi na proste pytania i polecenia. Sedacja ma na celu złagodzenie lęku, zmniejszenie dyskomfortu i bólu oraz ułatwienie przeprowadzenia badania.

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?
Diagnostyka

Jak działa środek kontrastowy? Kiedy jest podawany?

Środek kontrastowy to substancja wykorzystywana w diagnostyce obrazowej w celu poprawy widoczności struktur i procesów zachodzących wewnątrz ciała. Działa poprzez zwiększenie kontrastu między różnymi tkankami, co ułatwia lekarzom ocenę i diagnozowanie różnych schorzeń. Przeczytaj, na czym polega działanie kontrastu, czy każdemu można go podać i w jaki sposób organizm go eliminuje. Te i znacznie więcej informacji znajdziesz w poniższym artykule.