Skleroterapia – co to jest? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

19.10.2022

Skleroterapia to niechirurgiczna metoda leczenia chorób żył. Dzięki niej można zamykać drobne naczynia (powodujące często kłopotliwe krwawienia), jak również niewydolne pnie żylne. Znalazła ona zastosowanie w usuwaniu żylaków, teleangiektazji czy niewielkich wad naczyniowych.

skleroterapia

Spis treści

Skleroterapia – co to jest?
Na czym polega zabieg skleroterapii?
Skleroterapia – zalecenia przed zabiegiem i po nim
Jakie są wskazania do skleroterapii?
Kiedy nie przeprowadza się zabiegu skleroterapii?
Czy skleroterapia jest bezpieczna? Powikłania po skleroterapii

Mamy do wyboru kilka metod walki z żylakami, a jedną z nich jest skleroterapia. To zabieg o wysokiej skuteczności i niewielkim ryzyku powikłań. Sprawdź, jakie są wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzania go. Dowiedz się, jakich zaleceń powinien przestrzegać pacjent po zabiegu skleroterapii.

Skleroterapia – co to jest?

Skleroterapia to niechirurgiczna metoda leczenia niewydolności żylnej. Niewydolność żylna  to stan charakteryzujący się zastojem krwi żylnej, do którego dochodzi w wyniku wstecznego jej przepływu, niedrożności lub zwężenia naczynia. Za niewydolność żylną odpowiadać mogą m.in.: ucisk wywierany z zewnątrz na żyłę, zespół pozakrzepowy w wyniku zakrzepicy żył głębokich, niewydolność zastawek żylnych. Jednym z jej objawów jest uczucie ciężkości nóg i obecność żylaków.

Skleroterapia polega na redukcji przepływu krwi w danym naczyniu krwionośnym przy wykorzystaniu odpowiednich środków chemicznych, powodujących jego zamknięcie (obliterację). Zabieg przeprowadzany jest na podstawie rozpoznania postawionego przez flebologa, czyli specjalistę z zakresu chorób żył.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Pacjent kierowany jest na zabieg skleroterapii po wykonaniu szeregu badań, w tym między innymi USG Doppler. Badanie to polega na ocenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Na jego podstawie możliwa jest analiza układu żył głębokich i powierzchownych.

Wykonaj skleroterapię w LUX MED Szpital Puławska

U osób wrażliwych na ból skleroterapię można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadza się najczęściej w pozycji leżącej, po dokładnym zdezynfekowaniu skóry w okolicy wykonywanych nakłuć. Lekarz wprowadza do objętej stanem chorobowym żyły specjalny środek za pomocą bardzo cienkiej igły. Jego zadaniem jest wywołanie stanu zapalnego, który predysponuje do powstania skrzepliny. Ta z czasem włóknieje, a w efekcie dochodzi do obliteracji, czyli zamknięcia światła naczynia. W naczyniu nie ma już ciśnienia krwi, co sprawia, że żylaki znikają.

Czas wchłaniania się żylaków po zabiegu zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i wielkości zmian, trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Po zabiegu pacjentowi zakładany jest opatrunek, a przez kilka najbliższych tygodni zaleca się mu noszenie specjalnych uciskowych pończoch lub opasek, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań i podnosi skuteczność zabiegu. Cała procedura skleroterapii zajmuje 15–30 minut i obejmuje od kilku do kilkunastu iniekcji. W zależności od rozmiaru żylaków konieczne może być przeprowadzenie serii zabiegów, które wykonuje się w odstępach od 1 tygodnia do 6 tygodni.

Skleroterapia – zalecenia przed zabiegiem i po nim

Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o skłonności do uczuleń i krwawień, o aktualnie przyjmowanych lekach i historii choroby. W dniu zabiegu przeprowadzony zostaje wywiad epidemiologiczny, pacjent powinien wypełnić ankietę poprzedzającą skleroterapię i udzielić świadomej zgody na wykonanie zabiegu. Aby zabieg skleroterapii okazał się jak najbardziej skuteczny, bardzo ważne jest przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich. Poza podaną wcześniej koniecznością noszenia akcesoriów uciskowyc

  • bezpośrednio po zabiegu konieczne jest spacerowanie przez 15–30 minut, a później codziennie około godziny i utrzymywanie aktywnego trybu życia,
  • bezpośrednio po zabiegu nie można zdejmować opatrunku uciskowego przez dobę,
  • przez co najmniej 2 tygodnie należy unikać wzmożonego wysiłku fizycznego,
  • należy odpoczywać w pozycji z nogami uniesionymi powyżej tułowia,
  • należy unikać dłuższego stania lub siedzenia oraz ekspozycji na promieniowanie UV i wysokie temperatury.

Dokładny sposób postępowania po zabiegu przedstawia lekarz, który go wykonuje.

Przeczytaj także: Żylaki na nogach – jak usunąć je estetycznie i skutecznie?

Jakie są wskazania do skleroterapii?

Wśród wskazań do zabiegu skleroterapii wymieniane są przede wszystkim:

  • żylaki,
  • żyły siateczkowate,
  • niewielkie wady naczyniowe (np. naczyniaki jamiste),
  • żylaki głębokie,
  • pajączki (tzw. teleangiektazje),
  • żylaki po zabiegach operacyjnych,
  • niewydolność żyły odstrzałkowej i odpiszczelowej,
  • owrzodzenie żylakowe.

Kiedy nie przeprowadza się zabiegu skleroterapii?

Mimo że zabieg skleroterapii jest jedną z mniej inwazyjnych metod leczenia chorób żył, to nie może być przeprowadzony u każdej osoby. Przeciwwskazaniami są m.in.:

  • choroba tkanki łącznej,
  • choroba reumatyczna,
  • choroba zwyrodnieniowa,
  • obrzęk chłonny,
  • miejscowa lub uogólniona infekcja,
  • miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych,
  • nowotwór,
  • powierzchniowe lub głębokie zakrzepice naczyń żylnych.

Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie jest on wskazany u osób unieruchomionych i w podeszłym wieku. Rezygnuje się z niego w przypadku występowania nadwrażliwości na środek stosowany do obliteracji.

Czy skleroterapia jest bezpieczna? Powikłania po skleroterapii

Skleroterapia jest zabiegiem z pewnością mniej inwazyjnym niż chirurgiczne metody leczenia chorób żył, lecz jak każdy zabieg obciążona jest pewnym ryzykiem powikłań. Poważne skutki uboczne w postaci np. zapalenia żył głębokich, głębokich zmian zapalnych, infekcji w miejscu podania sklerozantu, krwiaka w miejscu iniekcji, reakcji uczuleniowej zdarzają się rzadko. Nieco częściej rozwijają się przebarwienia po skleroterapii, które z reguły znikają samoistnie w ciągu kilku tygodni.

U większości pacjentów przez 2 dni po zabiegu utrzymuje się ból w okolicy poddanej skleroterapii. Przy dolegliwościach bólowych zalecane są zimne okłady oraz paracetamol. Zjawiskiem normalnym jest niewielki obrzęk, który można zmniejszyć poprzez wysokie ułożenie nogi.

Źródła
  1. Choroby żył kończyn dolnych i medyczne wyroby uciskowe – podkolanówki, pończochy, rajstopy. Online: https://www.kwspz.pl/strona/wp-content/uploads/2018/03/Dr%C4%85%C5%BCkiewicz.Ch%C5%BBy%C5%82KD.Broszura.pdf [dostęp: 19.09.2022].
  2. A. Jaworska, Choroby żył, Ringier Axel Springer Polska, Warszawa 2021.
  3. B. Rodrigues Manzano, A. Maciel Premoli, N. Garcia Santaella i wsp., Sclerotherapy as an esthetic indication in oral vascular malformations: a case series, „An Bras Dermatol” 2019, t. 94, nr 5, s. 521–526.

Zobacz także

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.