Leczenie ortodontyczne – etapy, czas trwania, koszt

28.01.2024

Ortodoncja zazwyczaj kojarzy się z leczeniem wad zgryzu. Powinna być jednak rozpatrywana w znacznie szerszym ujęciu – stanowi również element profilaktyki stomatologicznej oraz wpływa na ogólny komfort życia i samopoczucie.

Uśmiechnięta młoda kobieta z aparatem ortodontycznym na zębach

Spis treści

Jakie zabiegi wykonuje ortodonta?
Etapy leczenia ortodontycznego

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Czym jest ortodoncja? To dział stomatologii, który specjalizuje się w leczeniu wad zgryzu i nieprawidłowego ułożenia zębów. Celem leczenia ortodontycznego jest korekta problemów zgryzowych oraz poprawa ustawienia zębów, czego efektem jest piękny, zdrowy uśmiech i poprawa samopoczucia. Na konsultację do ortodonty warto zgłosić się ze względów zarówno estetycznych, jak i funkcjonalnych. Pamiętaj, że wady zgryzu mogą wiązać się z szeregiem konsekwencji zdrowotnych. Należą do nich m.in.:

  • problemy z gryzieniem i żuciem,
  • nadmierne napinanie mięśni twarzy,
  • utrudniona, a przez to niewystarczająca higiena jamy ustnej, która sprzyja powstawaniu próchnicy,
  • schorzenia przyzębia,
  • zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych,
  • uszkodzenie błony śluzowej warg i policzków.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć, ile będzie trwało leczenie ortodontyczne. Zależy to przede wszystkim od momentu rozpoczęcia terapii – leczenie podjęte w dzieciństwie zajmie mniej czasu z uwagi na większą podatność układu kostnego na zmiany. Kości są bardziej elastyczne i w fazie rozwoju, co sprawia, że łatwiej jest na nie wpływać. Nie oznacza to jednak, że z leczenia ortodontycznego nie mogą korzystać dorośli. Nawet jeśli okres wzrastania masz już za sobą, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na leczenie ortodontyczne. Zgłoś się na konsultację, a specjalista zaplanuje terapię najbardziej odpowiednią do Twoich potrzeb.

Leczenie nakładkowe wad zgryzu

Poza wiekiem kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na czas trwania leczenia ortodontycznego jest rodzaj wady i systematyczność w terapii. Można przyjąć, że leczenie trwa średnio od 1 roku do 3 lat. Pamiętaj jednak, że zdjęcie aparatu nie jest równoznaczne z zakończeniem leczenia. Dla stabilizacji i utrzymania efektu stosuje się m.in. aparaty retencyjne, czy nakładki retencyjne.

Dowiedz się więcej na temat leczenia nakładkowego wad zgryzu.

Ile kosztuje leczenie ortodontyczne?

Cena leczenia ortodontycznego, podobnie jak czas jego trwania, jest bardzo trudna do określenia. Wpływ na nią ma bowiem wiele czynników, w tym m.in.:

  • koszt diagnostyki ortodontycznej (np. konsultacja, modele diagnostyczne, zdjęcia rentgenowskie – pantomogram, cefalometria) i opracowania planu leczenia,
  • przygotowanie do leczenia ortodontycznego (dokładne usunięcie kamienia i osadu nazębnego, wyleczenie zębów objętych próchnicą),
  • ewentualne dodatkowe zabiegi (np. usunięcie zęba),
  • rodzaj aparatu ortodontycznego,
  • częstotliwość i liczba wizyt u specjalisty,
  • okres leczenia,
  • rodzaj aparatu retencyjnego.

Na pierwszych wizytach u ortodonty przeprowadzana jest kalkulacja kosztów, którą lekarz przedstawia Pacjentowi do akceptacji.

Jakie zabiegi wykonuje ortodonta?

Lista dolegliwości, którymi zajmują się ortodonci, jest długa. Wśród częściej leczonych znajdują się:

  • zgryz otwarty,
  • stłoczenia,

Ortodonta

  • zgryz krzyżowy,
  • przodozgryz,
  • tyłozgryz,
  • zgryz głęboki,
  • odseparowanie zębów mlecznych i stałych.

Ponadto leczenie ortodontyczne może być konieczne jako przygotowanie do innych rodzajów leczenia, np. protetycznego czy implantologicznego.

Leczenie ortodontyczne poza aparatami stałymi, ruchomymi i nakładkowymi obejmuje również inne elementy, np. ćwiczenia mięśniowe i szlifowanie zębów.

Etapy leczenia ortodontycznego

Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie ortodontyczne? Zazwyczaj składają się na niego następujące etapy:

  1. Konsultacja ortodontyczna, podczas której przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski i kompletna diagnostyka ortodontyczna uwzględniająca zdjęcia fotograficzne i RTG, pobranie wycisków niezbędnych do przygotowania modeli diagnostycznych, ewentualnie dodatkowe badania.
  2. Konsultacja z omówieniem planu leczenia ortodontycznego, podczas której Pacjent zapoznawany jest dokładnie z przebiegiem terapii.
  3. Przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego – przed założeniem aparatu ortodontycznego konieczne jest wykonanie zabiegów higienizacyjnych – dokładne usunięcie kamienia i osadu nazębnego oraz wyleczenie zębów objętych próchnicą.
  4. Konsultacja połączona z założeniem aparatu, podczas której Pacjent otrzymuje szczegółową instrukcję postępowania.
  5. Wizyty kontrolne, które odbywają się zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego, ich celem jest m.in. weryfikacja efektów leczenia ortodontycznego i regulowanie aparatu,
  6. Zdjęcie aparatu.
  7. Wybór metody stabilizacji uzyskanego efektu leczniczego (aparat retencyjny).
  8. Wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia ortodontycznego.

Sprawdź, jak leczyć wady zgryzu.

Współczesna ortodoncja dysponuje wieloma technikami leczenia wad zgryzu. Dzięki nim możliwe jest przywrócenie pełnej czynności narządu żucia i poprawa estetyki uśmiechu.

Źródła
  1. M.T. Cobourne, A.T. DiBiase, Ortodoncja, Edra Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. I. Karłowska, Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.