Guzy wątroby – najważniejsze informacje o wybranych rodzajach

25.06.2024

Guzy wątroby mają charakter łagodny lub złośliwy. Poza tym zmiany nowotworowe mogą rozwijać się pierwotnie lub wtórnie. Pierwotny rak wątroby jest to rak, który rozwija się z tkanki obecnej w wątrobie. Z kolei guzy wtórne są nowotworami pojawiającymi się po pewnym czasie od zachorowania na nowotwór pierwotny. Tzw. przerzuty nie muszą pochodzić z guza pierwotnego położonego w wątrobie, ale i z innych narządów.

0951-guz-watroby.jpg

Spis treści

Naczyniaki wątroby
Gruczolaki wątroby
Ogniskowy rozrost guzkowy
Nowotwory złośliwe wątroby
Guzy wątroby – przerzuty

Wątroba jestnajwiększym gruczołem w ludzkim ciele. Odgrywa ważną rolę w wielu procesach życiowych. Uczestniczy m.in. w syntezie białek krwi, trawieniu tłuszczów, metabolizmie substancji odżywczych. Wątroba to też narząd narażony na liczne patologie, w tym guzy. Dowiedz się więcej na temat wybranych guzów wątroby.

Naczyniaki wątroby

Naczyniaki wątroby to guzy łagodne, które stwierdza się u 20% populacji i częściej rozpoznaje się u kobiet. Nierzadkie są ponadto przypadki mnogiego występowania naczyniaków. Niewielkie guzy tego typu zazwyczaj nie dają objawów. Inaczej jest z 40% olbrzymich naczyniaków, czyli guzów o średnicy ponad 4 cm, które mogą objawiać się dyskomfortem oraz bólem nadbrzusza. Operację rozważa się w przypadku:

  • naczyniaków bardzo dużych (powyżej 10 cm);
  • obecności objawów klinicznych;
  • braku pewności diagnostycznej;
  • szybkiego rozrostu guza;
  • zaburzeń krzepnięcia krwi;
  • rozwoju przetoki tętniczo-żylnej;
  • silnego ucisku wywieranego przez naczyniak na okoliczne tkanki.

W pozostałych przypadkach naczyniaki wątroby z reguły nie wymagają leczenia.

Sprawdź także: Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Gruczolaki wątroby


Gruczolak wątrobowokomórkowy to kolejny łagodny guz wątroby. Obserwuje się go znacznie częściej u kobiet. Ryzyko, że się pojawi, rośnie w przypadku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zmiana ta zazwyczaj nie daje objawów. Można jedynie wyczuć wypukłość pod żebrami po prawej stronie brzucha. Istnieje natomiast ryzyko krwotoku z gruczolaka.

Te zmiany leczy się operacyjnie. Usuwa się je, gdy mają średnicę powyżej 3 cm. Czasem nawet warto je zlikwidować, gdy są mniejsze, istnieje bowiem ryzyko zezłośliwienia zmiany bądź pęknięcia guza. Na dodatek trudno odróżnić go od raka wątroby. Zdarzają się natomiast przypadki, gdy zaprzestanie stosowania leków antykoncepcyjnych prowadzi do regresji gruczolaka.

Ogniskowy rozrost guzkowy


Ogniskowy rozrost guzkowy wątroby to łagodny guz wątroby. Dotyczy około 0,3% społeczeństwa, przy czym nawet 8 razy częściej obserwowany jest wśród kobiet (w grupie wiekowej 30–50 lat). Specjaliści wskazują, iż choroba ta jest związana w dużej mierze z hormonami, a więc to, że przytrafia się głównie kobietom, wynika ze stosowanej hormonalnej terapii zastępczej lub antykoncepcji. Choroba z reguły nie daje objawów i wykrywana jest przypadkowo, przy okazji wykonania niezwiązanych z nią badań. Leczenie ogniskowego rozrostu guzkowego wątroby w przypadku niewielkich zmian nie jest konieczne, a podlega tylko kontroli obrazowej. Wskazane jest też zrezygnowanie ze stosowania środków hormonalnych.

Zabieg przeprowadzany jest, gdy:

  • guz na wątrobie ma więcej niż 10 cm;
  • rozwinął się krwotok do jamy otrzewnowej;
  • guz rośnie, mimo że odstawiło się hormony.

Zobacz także: Rak nerki – objawy, rokowania, diagnostyka

Nowotwory złośliwe wątroby

Wśród nowotworów złośliwych wątroby wymieniane są:

  • rak wątrobowokomórkowy,
  • rak złożony wątrobowo-żółciowy,
  • rak dróg żółciowych,
  • naczyniakomięsak wątroby,
  • torbielakogruczolakorak,
  • wątrobiak zarodkowy.

Najpowszechniejszy jest rak wątrobowokomórkowy. Stanowi on 80–90% pierwotnych nowotworów złośliwych tego narządu. Na początkowym etapie choroba z reguły rozwija się bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jeśli pojawiają się dolegliwości, to są trudne do odróżnienia z tymi występującymi w marskości wątroby. Z czasem chorobie towarzyszą pogorszenie stanu ogólnego, ból w prawym podżebrzu, objawy ze strony układu pokarmowego (biegunka, brak apetytu, wzdęcia, zaparcia), świąd skóry, zmiana zabarwienia stolca. Wraz z zaawansowaniem choroby obecne są: wodobrzusze, żółtaczka, encefalopatia wątrobowa i zespoły paraneoplastyczne, czyli paranowotworowe. W zależności od stopnia zaawansowania w terapii raka wątroby wykorzystuje się leczenie chirurgiczne z użyciem metod małoinwazyjnych i klasycznych, leczenie farmakologiczne. Chemioterapia nie jest zalecana.

Zobacz także: Guz Klatskina – nowotwór zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych

Guzy wątroby – przerzuty


Wątroba to miejsce, w którym najczęściej (po węzłach chłonnych) rozwijają się przerzuty nowotworów złośliwych. Mogą one stanowić nawet 98% guzów tego narządu. Do powstania guza wtórnego w wątrobie może dojść w przebiegu różnych chorób nowotworowych, w tym raka:

  • jelita grubego,
  • żołądka,
  • trzustki,
  • piersi,
  • skóry (czerniaka),
  • płuca,
  • układu moczowo-płciowego (nerki, prostaty, jajnika, jądra).

Histologicznie najczęstszym typem wtórnego guza wątroby jest gruczolakorak.

Do najczęstszych objawów wtórnego guza wątroby należą:

  • utrata apetytu i spadek masy ciała;
  • złe samopoczucie, uczucie zmęczenia;
  • stany podgorączkowe;
  • nudności;
  • uczucie pełności lub ból w nadbrzuszu – spowodowane rozciąganiem torebki wątroby;
  • obrzęk kończyn dolnych – w wyniku ucisku na żyłę główną dolną;
  • żółtaczka – na skutek ucisku dróg żółciowych lub niewydolności wątroby;
  • wodobrzusze – w wyniku zakrzepicy żyły głównej dolnej lub niewydolności wątroby.

Leczenie wtórnych guzów wątroby determinowane jest wieloczynnikowo. Zależy m.in. od stanu pacjenta, liczby i lokalizacji przerzutów. Najlepsze wyniki daje leczenie chirurgiczne, które wspomagane bywa innymi metodami. U pacjentów z nieoperacyjnymi lub mnogimi guzami przerzutowymi nie zawsze możliwe jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Wówczas prowadzone jest leczenie paliatywne – chemio-, hormono- bądź farmakoterapia.

Źródła
  1. D. Anwanwan, S. Kumar Singh, S. Singh i wsp., Challenges in livercancer and possibletreatmentapproaches, „Biochimica et Biophysica Acta” 2020, t. 1873, nr 1, s. 188314.
  2. M. Hartleb, Postępowanie diagnostyczne w wątrobowych zmianach ogniskowych, „Gastroenterologia Kliniczna” 2014, t. 6, nr 1, s. 1–15.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi