Etapy leczenia chorób przyzębia (periodontologia)

01.12.2022

Nowoczesna periodontologia dysponuje całym wachlarzem metod leczenia chorób przyzębia w zależności od stopnia zaawansowania choroby – począwszy od zabiegów higienizacyjnych – usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego, aż po odtworzenie zniszczonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów (biomateriałów). Dzięki przeprowadzonej terapii Pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

leczenie-chorob-przyzebia.jpg

Rodzaj i zakres leczenia zależy od postawionego rozpoznania oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Każdy rodzaj leczenia wymaga od pacjenta pełnego zaangażowania – dotyczy to zarówno procedur stosowanych w gabinecie stomatologicznym, jak również zabiegów wykonywanych przez pacjenta w domu. 

Periodontologia

Leczenie zapaleń przyzębia składa się z trzech etapów: 

  • Leczenia przeciwzapalnego (faza higienizacyjna) – opanowanie stanu zapalenia przyzębia poprzez mechaniczne usunięcie złogów kamienia i płytki nazębnej. Faza ta nie kończy się na jednej wizycie – pacjenci korzystają z zabiegów higienizacji regularnie (co trzy lub sześć miesięcy). 
  • Fazy korekcyjnej – zdecydowana większość zapaleń dziąseł ustępuje całkowicie po wdrożeniu fazy higienizacyjnej. Natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych często konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zabiegów, w tym rozważenie zastosowania zabiegów chirurgicznych takich jak np. regeneracja tkanek przyzębia. 
  • Fazy podtrzymującej osiągnięte efekty terapii – po wstępnym leczeniu periodontologicznym pacjent wchodzi w okres leczenia podtrzymującego – dążymy do utrzymania wyników leczenia periodontologicznego. Dzięki systematycznym zabiegom oczyszczania płytki nazębnej i kontroli stanu przyzębia zwiększa się szansa na zatrzymanie postępu choroby. Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu higieny jamy ustnej oraz stopnia zaawansowania choroby.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.

baza zdjec LX (393).JPG
Stomatologia

Czym jest stan zapalny miazgi zęba? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Stan zapalny miazgi zęba może mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak jest konsekwencją próchnicy. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele nieprzyjemnych objawów. Niepodjęcie leczenia może doprowadzić do konieczności usunięcia chorego zęba. Jeśli więc podejrzewasz stan zapalny miazgi zęba, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. Dowiedz się, jakie są objawy stanu zapalnego i jak sobie z nim poradzić.