Etapy leczenia chorób przyzębia (periodontologia)

01.12.2022

Nowoczesna periodontologia dysponuje całym wachlarzem metod leczenia chorób przyzębia w zależności od stopnia zaawansowania choroby – począwszy od zabiegów higienizacyjnych – usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego, aż po odtworzenie zniszczonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów (biomateriałów). Dzięki przeprowadzonej terapii Pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

leczenie-chorob-przyzebia.jpg

Rodzaj i zakres leczenia zależy od postawionego rozpoznania oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Każdy rodzaj leczenia wymaga od pacjenta pełnego zaangażowania – dotyczy to zarówno procedur stosowanych w gabinecie stomatologicznym, jak również zabiegów wykonywanych przez pacjenta w domu. 

Periodontologia

Leczenie zapaleń przyzębia składa się z trzech etapów: 

  • Leczenia przeciwzapalnego (faza higienizacyjna) – opanowanie stanu zapalenia przyzębia poprzez mechaniczne usunięcie złogów kamienia i płytki nazębnej. Faza ta nie kończy się na jednej wizycie – pacjenci korzystają z zabiegów higienizacji regularnie (co trzy lub sześć miesięcy). 
  • Fazy korekcyjnej – zdecydowana większość zapaleń dziąseł ustępuje całkowicie po wdrożeniu fazy higienizacyjnej. Natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych często konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zabiegów, w tym rozważenie zastosowania zabiegów chirurgicznych takich jak np. regeneracja tkanek przyzębia. 
  • Fazy podtrzymującej osiągnięte efekty terapii – po wstępnym leczeniu periodontologicznym pacjent wchodzi w okres leczenia podtrzymującego – dążymy do utrzymania wyników leczenia periodontologicznego. Dzięki systematycznym zabiegom oczyszczania płytki nazębnej i kontroli stanu przyzębia zwiększa się szansa na zatrzymanie postępu choroby. Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu higieny jamy ustnej oraz stopnia zaawansowania choroby.

Zobacz także

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.

baza zdjec LX (35).jpg
Stomatologia

Paradontoza – objawy i przyczyny powstania. Jak walczyć z chorobami przyzębia?

Choroby przyzęba zwane są peridontopatiami. To schorzenia, która nieleczone wiążą się z ryzykiem utraty zęba lub zębów. Sprawdź, co prowadzi do jej powstania i jakie objawy jej towarzyszą.