Czym jest OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne? Jak się je leczy?

12.11.2023

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (w skrócie OCD), nazywane również nerwicą natręctw lub zespołem anankastycznym, cechują się występowaniem natrętnych i powtarzalnych zachowań oraz myśli. Z OCD zmaga się około 2% populacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czym się objawiają i jak wyleczyć te zaburzenia, przeczytaj nasz artykuł.

narkolepsja.jpg

Spis treści

Czym objawia się OCD?
Czy OCD może prowadzić do depresji?
Kto najczęściej choruje na OCD?
Leczenie OCD

Czym objawia się OCD?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ang. obsessive-compulsive disorder) cechują się występowaniem trzech istotnych symptomów, a więc natrętnych myśli, czynności natrętnych (kompulsji) oraz nieprzyjemnych emocji (przede wszystkim lęku i niepokoju). Natrętne myśli (obsesje) są nawracające, łączą się zwykle z lękiem i obawą. Dodatkowo występuje ciągła niepewność, dotycząca nieraz spraw prozaicznych. Przykładowo, u niektórych osób pojawiają się natrętne myśli na temat tego, czy zamknęły drzwi od mieszkania, czy samochód ma zgaszone światła, czy na pewno odłączyły żelazko itd. Myśli te występują praktycznie bez powodu, nie są związane z traumatycznymi zdarzeniami z przeszłości. Wyraźne są także ruminacje, czyli myśli niezwykle natrętne, związane z „przeżuwaniem” jednego tematu.

W OCD występują również kompulsje, czyli natrętne, przymusowe czynności, takie jak sprawdzanie, czy wyłączono gaz lub zamknięto drzwi. Osoby z tym zaburzeniem muszą np. nacisnąć klamkę konkretną liczbę razy lub wejść do pomieszczenia i usiąść na krześle. Czasami zaburzenia obsesyjno-kompulsywne powiązane są z pewnymi przesądami oraz nadmiernym perfekcjonizmem w działaniu. Zdarza się również, że OCD dotyczy czystości, a więc ciągłego mycia rąk, sprzątania pomieszczeń a także przymusowego gromadzenia przedmiotów.

Dodatkowo w tym zaburzeniu mogą pojawić się następujące objawy:

Konsultacja psychiatry

  • lęk uogólniony lub napady lękowe;
  • okresowe poczucie odrealnienia od świata zewnętrznego;
  • tiki, czyli mimowolne i nawracające ruchy;
  • lęk przed brudem, zarazkami lub ostrymi przedmiotami.

Czasami widoczne są również takie symptomy jak ciągłe wątpliwości i rozmyślania na dosyć błahe tematy, przejmowanie się drobnostkami oraz niepokój, spięcie całego organizmu czy konieczność zachowywania rytuałów.

Czy OCD może prowadzić do depresji?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne w niektórych przypadkach mogą prowadzić do depresji. Nieleczona nerwica natręctw sprawia, że u pacjenta występuje złe samopoczucie i cierpienie. To z kolei powoduje obniżenie samooceny oraz niechęć do dalszego funkcjonowania w konkretny sposób.

Kto najczęściej choruje na OCD?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne występuje u około 2% populacji światowej, jednak w sytuacji, gdy problem ten pojawia się w rodzinie, ryzyko wystąpienia go wynosi nawet 10%. Oznacza to, że OCD jest w pewnym stopniu dziedziczne. Zgodnie ze statystykami nerwica natręctw występuje nieco częściej u kobiet. Jednocześnie należy zaznaczyć, że dotyka ludzi bez względu na wiek czy status społeczno-ekonomiczny.

Leczenie OCD

Diagnozy może dokonać lekarz psychiatra lub psycholog w trakcie konsultacji. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem, zebranie danych na temat doświadczeń życiowych, przebiegu choroby oraz leczenia. Szybko postawiona diagnoza sprawia, że ryzyko wystąpienia depresji oraz zaburzeń lękowych znacznie spada.

Najistotniejszym elementem leczenia jest psychoterapia, która przynosi trwałe efekty po kilku lub kilkunastu miesiącach. Terapia indywidualna może być poprzedzona różnymi elementami diagnozy, takimi jak wizyta u psychiatry, wywiad, test psychologiczny osobowości. Zazwyczaj dobrze sprawdza się terapia psychodynamiczna lub poznawczo-behawioralna, przy czym leczeniem z wyboru jest ta druga.

W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie farmakoterapii. Zwykle wykorzystywane są leki przeciwdepresyjne, a cały proces leczenia zajmuje od kilku miesięcy do kilku lat. W rzadkich sytuacjach pacjenci muszą przyjmować leki przez całe życie i regularnie uczęszczać na terapię. Pozytywną reakcję na proces leczenia wykazuje około 75% osób. U około 25% pacjentów występują remisje lub wyleczenie w formie funkcjonalnej. To pokazuje, że odpowiednio dobrana psychoterapia z farmakoterapią sprawiają, że pacjent może normalnie funkcjonować i radzić sobie w wielu sferach życia.

Źródła
  1. A. Citkowska-Kisielewska, K. Rutkowski, J. Sobański, E. Dembińska, M. Mielimąka, Objawy lękowe w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym i w zaburzeniu lękowym uogólnionym, „Psychiatria Polska” 2019, nr 53.
  2. W. Krzyszkowiak, M. Kuleta-Krzyszkowiak, E. Krzanowska, Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) i zaburzeń powiązanych (OCRD), „Psychiatria Polska” 2019, nr 53.
  3. J. Rabe-Jabłońska, Diagnoza i leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, „Psychiatria” 2007, nr 4, s. 160–174.

Zobacz także

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?
Psychologia

Czym jest trauma pokoleniowa? Jaki jest jej wpływ na zachowanie i podejmowanie decyzji?

„Trauma pokoleniowa” to określenie odnoszące się do pewnych doświadczeń lub przekonań przekazywanych z jednej generacji na drugą, wiążących się z negatywnymi konsekwencjami. W psychologii pojęcie to nazywane jest również traumą transgeneracyjną i ma związek z długotrwałym procesem, a nie z jednorazowymi sytuacjami. Czym dokładnie charakteryzuje się trauma pokoleniowa i jak wpływa na kolejne generacje? Dowiedz się więcej na ten temat.

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?
Psychologia

DDA a związek – jak przeszłość dorosłych dzieci alkoholików wpływa na relacje?

Dorosłe dzieci alkoholików, w skrócie DDA, to osoby, które w swoim życiu mogą napotkać wiele różnego rodzaju trudności i problemów, skorelowanych z dzieciństwem oraz z doświadczeniami ze środowiska, w którym wyrastały. Jednym z poważnych problemów jest sposób nawiązywania głębszych relacji, w tym również związków romantycznych oraz przyjaźni. Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda budowanie związku z osobami DDA.

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?
Psychologia

Czym jest epizod maniakalny? Jakie są jego objawy i przyczyny?

Choć mogłoby się wydawać, że depresja i epizod maniakalny nie mają ze sobą nic wspólnego, to jednak oba te przypadki należą do zaburzeń nastroju. Tak jak epizod depresyjny, epizod maniakalny jest pewnego rodzaju stanem psychologicznym i fizjologicznym, w którym znajduje się pacjent. Co więcej, w większości przypadków występują łącznie – przeplatają się, głównie w ramach choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), której rozpowszechnienie w skali światowej wynosi 2–5% i występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Przebieg ChAD charakteryzujący się wyłącznie nawrotami manii jest niezwykle rzadki. Większość pacjentów w całościowym przebiegu choroby, niezależnie od jej podtypu, doświadcza więcej epizodów depresyjnych.