Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

07.10.2024

Dolegliwość określana jako ból przy przełykaniu (odynofagia) to problem, który może mieć swoje źródło w stanach zapalnych, infekcjach, chorobach przełyku, a nawet nowotworach. Właściwa diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zdrowia i poprawy komfortu codziennego życia. Sprawdź, jakie badania zrobić, do jakiego lekarza się udać i jak leczyć ból gardła przy przełykaniu.

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy? Jakie badania zrobić?

Spis treści

Czym jest ból gardła przy przełykaniu?
Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu
Objawy towarzyszące odynofagii
Jak przebiega diagnostyka odynofagii?
Leczenie bólu przy przełykaniu
Rola lekarza w leczeniu odynofagii

Czym jest ból gardła przy przełykaniu?

Odynofagia, czyli ból przy przełykaniu, jest obok dysfagii jednym z objawów zaburzeń połykania. Może być odczuwany w obrębie gardła lub za mostkiem. Charakteryzuje się on bolesnością w trakcie przełykania śliny, płynów lub pokarmów stałych. Ból ten miewa różny charakter – od tępego i kłującego po wręcz dławiący. Dolegliwość ta może mieć charakter przejściowy i ustąpić samoistnie po kilku dniach lub utrzymywać się stale, co wymaga już konsultacji lekarskiej.

Przyczyny bólu gardła przy przełykaniu

Ból gardła podczas przełykania może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się stany zapalne gardła i migdałków, Choroby przełyku mogą być przyczyną bólu przy przełykaniu, ale lokalizuje się on głównie w okolicy zamostkowej.

Stany zapalne

Zapalenie gardła (wirusowe, bakteryjne lub grzybicze) prowadzi do podrażnienia i obrzęku błony śluzowej, co skutkuje bólem przy przełykaniu. Dolegliwości mogą również mieć swoje źródło w zapaleniu migdałków (anginie), które charakteryzuje się zaczerwienieniem i rozpulchnieniem migdałków, a także powstawaniem ropnych nalotów (w przypadku zakażenia bakteryjnego). Ból gardła nasilający się podczas mówienia i przełykania może więc towarzyszyć przeziębieniu, grypie i innym infekcjom górnych dróg oddechowych.

Choroby przełyku

Do chorób przełyku, które mogą powodować ból przy przełykaniu, należą m.in.:

  • choroba refluksowa przełyku – cofanie się treści żołądkowej do przełyku może powodować podrażnienie i powstawanie nadżerek na błonie śluzowej;
  • zapalenie przełyku – może mieć podłoże infekcyjne (wirusowe, bakteryjne, grzybicze) lub być skutkiem działania czynników drażniących, np. leków;
  • zwężenia i uchyłki przełyku – utrudniają swobodne przechodzenie pokarmu, wywołując ból;
  • nowotwory przełyku – w zaawansowanym stadium mogą powodować dysfagię i odynofagię.

Inne przyczyny

Wśród innych możliwych przyczyn omawianej dolegliwości wymienia się urazy i oparzenia gardła i przełyku spowodowane np. przez połknięcie substancji żrących oraz ciała obce, które mogą podrażniać błonę śluzową, wywoływać ból i utrudniać połykanie. Objaw ten towarzyszy też niektórym chorobom neurologicznym, takim jak twardzina, które zaburzają motorykę przełyku.

Objawy towarzyszące odynofagii

Ból gardła przy przełykaniu najczęściej nie występuje samodzielnie, tylko towarzyszy mu szereg innych objawów, zależnych od przyczyny schorzenia. Przy infekcjach wirusowych lub bakteryjnych będzie to podwyższona temperatura ciała, trudności w mówieniu, osłabienie. W przypadku choroby nowotworowej może wystąpić nieprzyjemny zapach z ust, szczękościsk czy utrata masy ciała. Chorobie refluksowej towarzyszy również zgaga, odbijanie, nudności, uczucie drapania w gardle.

Jak przebiega diagnostyka odynofagii?

Aby określić przyczynę bólu gardła przy przełykaniu, lekarz (specjalista medycyny rodzinnej lub laryngolog) przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje badanie fizykalne. Ważne jest ustalenie, od jak dawna występuje problem, jaki jest charakter bólu oraz czy dotyczy on całego gardła, czy tylko jego części.

W celu pogłębienia diagnostyki mogą zostać zlecone dodatkowe badania:

Konsultacja internisty

  • videofiberoskopia – pozwala ocenić struktury laryngologiczne – nos, gardło środkowe, dolne i krtań, umożliwiając wykrycie zarówno stanów zapalnych, podrażnień, ciała obcego, jak i zmian nowotworowych;
  • endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego – pozwala ocenić stan błony śluzowej przełyku i pobrać materiał do badań histopatologicznych;
  • RTG przełyku – umożliwia zobrazowanie ewentualnych zwężeń, uchyłków lub ciał obcych;
  • pH-metria przełyku – służy do wykrycia choroby refluksowej;
  • badania laboratoryjne – morfologia krwi, wymaz z gardła.

W przypadku podejrzenia zmian w obrębie klatki piersiowej, które mogą uciskać na przełyk, lekarz może zlecić również tomografię komputerową. Kompleksowa diagnostyka pozwala na trafne ustalenie przyczyny odynofagii i wdrożenie skutecznego leczenia.

Leczenie bólu przy przełykaniu

Postępowanie terapeutyczne w przypadku bólu gardła przy przełykaniu zależy od przyczyny tego problemu. Najważniejsze jest stosowanie leczenia przyczynowego, a nie wyłącznie objawowego, które polega na inhalacjach, zażywaniu tabletek na ból gardła, płukankach i środków przeciwbólowych o działaniu miejscowym.

Leczenie infekcji

W tym przypadku stosuje się płukanie gardła i podaje leki przeciwbólowe. Przy infekcjach bakteryjnych konieczna jest antybiotykoterapia, a infekcje grzybicze wymagają stosowania odpowiednich środków przeciwgrzybiczych takich jak flukonazol czy nystatyna.

Leczenie chorób przełyku

Gdy przyczyną bólu przy przełykaniu jest choroba refluksowa, terapia polega na modyfikacji diety oraz podaniu inhibitorów pompy protonowej. Zwężenia przełyku wymagają leczenia endoskopowego lub chirurgicznego, natomiast podstawą leczenia nowotworów jest chemioterapia, radioterapia i leczenie operacyjne.

Rola lekarza w leczeniu odynofagii

Pacjenci z bólem gardła przy przełykaniu powinni najpierw zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on wstępną ocenę stanu chorego, zada pytania dotyczące objawów i wywiadu, a następnie podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Jeśli przyczyną odynofagii okaże się infekcja wirusowa lub bakteryjna, lekarz rodzinny wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. W przypadku podejrzenia chorób przełyku pacjent zostanie skierowany do gastroenterologa w celu przeprowadzenia specjalistycznych badań diagnostycznych. Czasami wskazane może być również skierowanie pacjenta na konsultację laryngologiczną, zwłaszcza w przypadku podejrzenia ciała obcego gardła / krtani lub schorzeń nowotworowych tych struktur.

Na podstawie wyników badań specjalista ustali ostateczną diagnozę i dobierze optymalną formę terapii. Tylko kompleksowe podejście gwarantuje trwałe rozwiązanie problemu.

Źródła
  1. P. Gajewski. Interna Szczeklika 2020/21. Mały podręcznik, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
  2. T. Hausen, Choroby układu oddechowego w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2020.
  3. J. Lehnen, Choroby dróg oddechowych, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2016.
  4. T. Nawka, Choroby ucha, nosa i gardła, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2012.

Zobacz także

Botulizm – objawy, przyczyny i profilaktyka
Zdrowie na co dzieńPierwsze objawy

Botulizm – objawy, przyczyny i profilaktyka

Botulizm, powszechnie znany także jako zatrucie jadem kiełbasianym, ta rzadko występująca, ale niebezpieczna choroba, wywoływana przez neurotoksynę produkowaną przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Spożycie skażonej nią żywności może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych powikłań. Sprawdź, jakie są objawy, diagnostyka, leczenie oraz kluczowe środki profilaktyczne, aby skutecznie zapobiegać zatruciu jadem kiełbasianym.

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka
DiagnostykaGinekologiaPierwsze objawy

Wyciek z sutka – przyczyny, objawy, diagnostyka

Wyciek z sutka jest niepokojącym objawem, z którym kobiety stosunkowo często zgłaszają się do lekarza. Specjaliści zwracają uwagę na liczne potencjalne przyczyny wycieku z brodawki piersiowej. Podzielili je na fizjologiczne i chorobowe. Dowiedz się więcej na ten temat.

Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie
DiagnostykaPierwsze objawyLaryngologia

Krzywa przegroda nosowa – objawy i leczenie

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną różnych dolegliwości, takich jak zatkany nos, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy trudności w oddychaniu. Jeśli podejrzewasz u siebie to schorzenie, warto skonsultować się z laryngologiem, który przeprowadzi badania i zaproponuje odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, że może ono znacznie poprawić jakość twojego życia i codziennego funkcjonowania.