Rekordowa liczba uczestników i ponad 15 tys. posadzonych drzew! Znamy wyniki tegorocznej edycji wyzwania Healthy Cities

02.10.2024

Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój i Sopot to miasta, które stanęły na podium tegorocznego wyzwania Healthy Cities i otrzymają od Grupy LUX MED zielone budżety na wsparcie inicjatyw proekologicznych. Trzy zwycięskie firmy - PROGRESS Kancelaria Brokerska Sp. z o.o., Mota-Engil Central Europe S.A. i Solidarność VWP obejmą natomiast patronatem rewitalizację torfowisk. Dodatkowo za każdego uczestnika wyzwania LUX MED posadzi drzewa – będzie to blisko 15 300 sadzonek!

Wyzwanie Healthy Cities łączy aktywne promowanie zdrowego stylu życia z troską o środowisko naturalne. Czwarta już edycja wyzwania okazała się rekordowa. Do Healthy Cities dołączyło aż 15 286 uczestników, których celem było zrobienie każdego dnia co najmniej 6 tys. kroków. W ciągu całego miesiąca mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy 111 firm z całej Polski wspólnie wykonali ponad 1,9 mld kroków, co także stanowi nowy rekord wyzwania. Dzięki zaangażowaniu uczestników Grupa LUX MED posadzi 15 286 nowych drzew w Nadleśnictwie Wyszków.

- W tegorocznej edycji wyzwania Healthy Cities wspólnie pokazaliśmy, że małe kroki prowadzą do wielkich zmian. Akcja nie tylko promuje zdrowy styl życia, lecz także przypomina o potrzebie dbania o naszą planetę. Jestem dumna z uczestników, którzy każdego dnia udowadniali, że profilaktyka zdrowotna i działania proekologiczne idą w parze. Cieszę się, że do Healthy Cities dołączyła rekordowa liczba użytkowników. Dzięki ich zaangażowaniu zrobimy razem wiele dobrego dla środowiska naturalnego – mówi Anna Rulkiewicz, Prezeska Grupy LUX MED.

Zdrowie i środowisko na pierwszym miejscu

Trzy najlepsze firmy, które wygrały klasyfikację małych, średnich i dużych firm – PROGRESS Kancelaria Brokerska Sp. z o.o., Mota-Engil Central Europe S.A. i Solidarność VWP, we współpracy z UNEP/GRID-Warszawa obejmą patronatem rewitalizację torfowisk – ekosystemów niezbędnych do funkcjonowania naszej planety. W tej edycji wyzwania Healthy Cities będą to torfowiska w Kampinoskim Parku Narodowym,  Bagna Wasilkowo i Górniańskich Łąk oraz użytek ekologiczny „Przemkowskie Bagno”. Każdy ze zwycięskich zespołów wniesie więc realny wkład w ochronę środowiska.

Podobnie jak w ubiegłym roku najbardziej aktywne miasta – Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój i Sopot otrzymają zielony budżet o łącznej wysokości 60 tys. złotych, który zostanie przeznaczony na wsparcie wybranych proekologicznych inicjatyw.

Najwięcej uczestników wyzwania zgromadziły z kolei zespoły Radia 357 i Warszawy – odpowiednio 2096 i 1670.

Jeden mały krok w słusznym celu

Healthy Cities to nie tylko zdrowie i troska o środowisko, ale także łatwa dostępność. Dzięki darmowej aplikacji Healthy Cities Polska każdy mógł dołączyć do wyzwania. Wystarczyło pobrać aplikację ze sklepów App Store oraz Google Play, zarejestrować się i zacząć zbierać kroki. To proste rozwiązanie pozwalało każdemu, niezależnie od miejsca zamieszkania czy trybu życia, włączyć się w działania prozdrowotne i proekologiczne, których efekty można obserwować w swojej lokalnej społeczności.

Aplikacja nie tylko umożliwiała liczenie kroków, ale także oferowała dostęp do artykułów eksperckich, które dostarczały cennych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej i ekologii. Dzięki temu każdy uczestnik mógł na bieżąco poszerzać swoją wiedzę i wprowadzać małe, ale istotne zmiany w swojej codziennej rutynie – od odpowiedniego nawodnienia po wybór ekologicznych środków transportu.

Wyzwanie Healthy Cities 2024 zakończyło się sukcesem nie tylko w liczbach, ale także w wymiarze społeczno-ekologicznym. Wsparcie dla rewitalizacji torfowisk, sadzenie drzew oraz integracja zarówno mieszkańców, jak i pracowników przyniesie długofalowe korzyści.