Jak postępować w trakcie COVID-19 - obniżaj gorączkę i mierz saturację!

29.03.2021

Jeżeli masz COVID 19 lub podejrzewasz zakażenie koronawirusem - mierz pulsoksymetrem utlenienie krwi (saturację). Możesz go kupić w aptece lub zamówić bezpłatnie na stronie pacjent.gov.pl w programie Domowej Opieki Medycznej. Pomiary pulsoksymetrem pozwolą na ocenę czynności płuc. Jeżeli saturacja spadnie poniżej 94% nie zwlekaj i wezwij pogotowie.

Pacjent, który choruje na COVID 19 w domu, może przyjmować typowe leki łagodzące objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak ibuprofen i paracetamol lub leki przeciwkaszlowe. Nie ma leków działających specyficznie na koronawirusa, które stosuje się w domu. Leki w cięższym przebiegu COVID 19 można podawać tylko w szpitalu.

Najbardziej niebezpiecznym skutkiem COVID 19 jest uszkodzenie płuc, które powoduje, że poziom nasycenia krwi tlenem, czyli saturacja, maleje. Ważne, by można było szybko wychwycić moment, kiedy doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego Pacjentom chorującym w domu zaleca się samodzielne regularne mierzenie utlenienia krwi, czyli saturacji. Prawidłowy poziom saturacji to 95 100%, a u osób z przewlekłymi chorobami płuc dopuszcza się saturację do poziomu 89%.

O niedotlenieniu organizmu świadczy saturacja poniżej 94% i jest wskazaniem do wezwania pogotowie lub udania się do najbliższego szpitala, który przyjmuje Pacjentów z COVID 19.

Hospitalizacja jest także konieczna w przypadku:

  • wystąpienia duszności utrudniającej mówienie,
  • zmian świadomości i zachowania, takich jak trudności w obudzeniu chorego, niepokojących zmian zachowania, utrudnionego kontaktu,
  • kaszlu utrudniającego swobodne oddychanie,
  • bólu w klatce piersiowej,
  • spadku ciśnienia poniżej 90/60 u osoby, która zazwyczaj ma wyższe ciśnienie.

Nie zaleca się stosowania tlenu w domu. Jeżeli Pacjent wymaga podania tlenu, powinien być leczony w szpitalu, ponieważ jego stan może się gwałtownie pogorszyć.