Przyklejony napletek u dzieci jest naturalny i nie powinien budzić niepokoju u rodziców. Dopiero w pewnym momencie życia można uznać, że konieczny jest zabieg odklejenia napletka. Sprawdź, czym się charakteryzuje i dlaczego warto wykonać go u specjalistów w LUX MED.
W jakim wieku powinien odkleić się napletek?
Napletek to fałd skórno-śluzowy znajdujący się na żołędziu prącia. Głównym zadaniem napletka jest ochrona żołędzia przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgoci. Aż do 3. lub 4. roku życia przyklejony napletek u dziecka nie powinien budzić obaw i wątpliwości u rodziców. Stanowi bowiem zjawisko całkowicie normalne. Dopiero wzrost dziecka i jego rozwój sprawiają, że napletek może się zsunąć. Zwykle następuje to po ukończeniu przez chłopca 3. roku życia. Zdarza się jednak, że napletek wciąż jest przyklejony ze względu na stan zapalny.
Warto zaznaczyć, że istnieje pewna różnica między napletkiem przyklejonym a stulejką, chociaż oba te zjawiska wymagają zwykle podobnej procedury medycznej. W przypadku stulejki napletka w ogóle nie da się zsunąć, natomiast przy przyklejeniu da się to zrobić w sposób częściowy. Dobrze jednak pamiętać o tym, że nie należy odklejać napletka na siłę, ponieważ może to doprowadzić do różnych problemów, w tym do uszkodzenia struktury i sytuacji, w której nie da się go ponownie wsunąć na prącie.
Przeczytaj także: Stulejka – przyczyny, objawy, leczenie
Na czym polega zabieg odklejenia napletka?
Zabiegiem odklejenia napletka zajmuje się zwykle chirurg. Obecnie chirurgia urologiczna i chirurgia laserowa są niezwykle rozwinięte, a proponowane metody bezbolesne i małoinwazyjne. Pierwszym lekarzem, do którego najlepiej udać się z dzieckiem, jest pediatra. To właśnie ten specjalista oceni, czy zabieg będzie konieczny, czy nie. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne lub odczekanie pewnego czasu, a w innych konieczna okazuje się konsultacja u chirurga i przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu.
Ta procedura medyczna polega na odklejaniu napletka w warstwach. Pierwszym etapem jest nałożenie kremu znieczulającego, a następnie opatrunku okluzyjnego. Co ważne, dziecko powinno oddać mocz przed opatrywaniem. Później zdejmuje się opatrunek i maluch otrzymuje zalecenia do domu. Codzienne zsuwanie napletka oraz odpowiednia higiena i pielęgnacja zwykle wystarczają, nie ma więc konieczności przeprowadzania dodatkowych zabiegów.
Ile trwa operacja napletka?
Zabieg odklejenia przyklejonego napletka zajmuje zwykle od 45 do 60 minut. Sam opatrunek okluzyjny trzyma się 30–45 minut, a pozostały czas zajmują przygotowania i czynności pielęgnacyjne. Sam moment odklejenia napletka w trakcie zabiegu może sprawić pewien ból, nawet pomimo zastosowania maści, a także dyskomfort oraz lęk u chłopca. Efekty operacji są widoczne od razu.
Przeciwwskazania do zabiegu odklejenia napletka
Do jedynych przeciwwskazań do zabiegu można zakwalifikować stany zapalne oraz infekcje, a także uczulenia na konkretne substancje.
Zalecenia po zabiegu odklejenia napletka
Po zabiegu szczególne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja oraz zsuwanie napletka w sposób regularny, żeby nie doszło do wtórnego przyklejenia. Dodatkowo konieczne jest stosowanie specjalnej maści na napletek, izolującej go od żołędzi.
Operacja stulejki a zabieg odklejenia napletka
Oba te zabiegi mają podobny cel i dotyczą napletka, jednak operacja stulejki jest poważniejsza i w niektórych przypadkach wiąże się z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, a także możliwością wystąpienia większej ilości powikłań. Rekonwalescencja po operacji jest dłuższa. Szczególne znaczenie ma więc odpowiednia diagnostyka i stwierdzenie, do którego z tych zabiegów powinno być zakwalifikowane dziecko. W LUX MED znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w diagnozie oraz leczeniu, a także przeprowadzą odpowiedni zabieg. Sprawdź ofertę naszej placówki i dowiedz się więcej na temat specjalistów oraz proponowanych zabiegów.