W szpitalu
Kobieta z żylakami nóg trzyma się za łydkę

Żylaki to problem estetyczny i zdrowotny, który można usunąć na kilka sposobów. Miniflebektomia to małoinwazyjna metoda, która sprawdza się w leczeniu dużych żylaków kończyn dolnych. Jest wykonywana jedynie ze znieczuleniem miejscowym, a powstałe w jej wyniku nacięcia są niewidoczne i nie wymagają szwów. Sprawdź, jakie efekty daje miniflebektomia i na czym ona polega.

Na czym polega miniflebektomia?

Miniflebektomia, nazywana również szydełkowaniem żył, to nowoczesny zabieg, którego celem jest usunięcie żylaków z kończyn dolnych. Nie wymaga hospitalizacji, a jedynie przeprowadzenia procedury w warunkach ambulatoryjnych. Cała procedura jest przeprowadzana z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Miniflebektomia polega na wykonaniu kilkumilimetrowych nacięć lub nakłuć skóry. W trakcie zabiegu specjalista wykorzystuje również specjalne narzędzia chirurgiczne - haczyki, pęsety, kleszczyki. Podczas zabiegu żyła jest wyciągana na powierzchnię, a następnie odpowiednio wiązana i wycinana.

Procedura jest małoinwazyjna i pozwala na pozbycie się nawet dużych żylaków. Trwa 30–60 minut. U większości pacjentów nie wymaga zakładania szwów, a blizny są niemal niewidoczne. Powstałe nacięcia zabezpiecza się plasterkiem Steri-Strip. Dzień po zabiegu miniflebektomii można wrócić do wykonywania codziennych obowiązków.

Wskazania do zabiegu

Miniflebektomia może być wykonywana zarówno jako jedyny zabieg usunięcia żylaków, jak i procedura uzupełniająca inne techniki. Wskazaniem do jej wykonania są nieestetyczne i nieprawidłowo działające żyły kończyn dolnych. To zabieg w szczególności przeznaczony dla pacjentów z dużymi i rozległymi splotami żylakowymi, gdzie skleroterapia nie przyniosła oczekiwanego rezultatu. W przypadku leczenia mniejszych żylaków zalecane są inne metody.

O sposobie usuwania żylaków decyduje lekarz podczas konsultacji, dlatego jest ona obowiązkowa dla każdego Pacjenta. Pamiętaj, że żylaki na nogach to nie tylko problem estetyczny, lecz również zdrowotny. Często towarzyszy mu uczucie ciężkich nóg, skurcze łydek czy dolegliwości bólowe. Po długim staniu lub siedzeniu mogą też pojawiać się obrzęki w okolicy kostek. Ponadto pacjenci mający problemy z żylakami odczuwają drętwienie i pieczenie nóg. Miniflebektomia pozwala pozbyć się tych dolegliwości i poprawić wygląd nóg.

Jak przygotować się do zabiegu miniflebektomii?

Chociaż miniflebektomia żylaków to zabieg małoinwazyjny, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu ryzyko powikłań jest mniejsze. Każdy pacjent przed zakwalifikowaniem do zabiegu musi mieć wykonane USG Doppler. Ponadto należy również wykonać szereg badań laboratoryjnych. Ich listę przedstawi lekarz na wizycie kwalifikującej do zabiegu.

Pacjenci przyjmujący leki na stałe powinni o nich poinformować chirurga, w szczególności, jeśli są to środki zmieniające krzepliwość krwi. Często jest konieczne odstawienie na określony czas przed planowanym zabiegiem. Podobne zasady mogą dotyczyć środków antykoncepcyjnych oraz hormonalnej terapii zastępczej.

Przed zabiegiem należy zadbać o skórę. W dniu zabiegu skóra powinna być sucha i czysta, dlatego nie wolno nakładać na nią żadnych balsamów, kremów czy olejków.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Jak każdy w przypadku innych zabiegów, istnieją pewne przeciwwskazania do miniflebektomii. Nie jest zalecana u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zabiegu nie należy też wykonywać u osób ze świeżą zakrzepicą żył, dużą otyłością i stanami zapalnymi w operowanym miejscu. Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest zwiększenie ilości ruchu, głównie poprzez spacerowanie, dlatego osoby, które mają ograniczone możliwości ruchowe lub ich stan zdrowia nie pozwala na spacery, nie mogą mieć wykonanej miniflebektomii lub safenektomii.

Każdy przypadek jest jednak rozpatrywany indywidualnie przez lekarza, dlatego podczas wizyty kwalifikującej należy powiedzieć mu o swoim stanie zdrowia i dotychczasowych chorobach, a także trybie życia i oczekiwaniach co do efektu.

Zalecenia pozabiegowe

Zalecenia po zabiegu miniflebektomii są bardzo ważne dla procesu gojenia. Bezpośrednio po usunięciu żylaków na nogę są zakładane opatrunki, a następnie bandaże lub pończochy uciskające. Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji rany. Musi być sucha i czysta, dlatego zaleca się, aby codziennie przemywać ją środkiem dezynfekującym. Z uwagi na zastosowanie znieczulenia miejscowego bezpośrednio po zabiegu nie powinno się prowadzić samochodu. Powrót do pracy i innych obowiązków jest możliwy już następnego dnia.

Po miniflebektomii mogą pojawić się siniaki i krwiaki na skórze, jednak znikają samoistnie po kilku dniach. U niektórych pacjentów pojawiają się umiarkowane dolegliwości bólowe, na które można zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Po upływie 7–10 dni zalecana jest kontrola u lekarza. Kolejna powinna się odbyć miesiąc po zabiegu. Podczas niej lekarz weryfikuje efekty, może także podjąć decyzję o użyciu innej metody usuwania i leczenia żylaków z kończyn dolnych. Pamiętaj, że miniflebektomia nie leczy niewydolności żylnej, a jedynie usuwa jej skutki, dlatego działania profilaktyczne są bardzo ważne. Zaleca się, by przynajmniej raz w roku wykonać badanie USG Doppler.

Efekty zabiegu są kwestią indywidualną i zależą od wielu czynników, takich jak wiek, tryb życia, masa ciała czy stosowanie się do zaleceń lekarskich. Zabieg miniflebektomii skutecznie poprawia wygląd nóg i eliminuje uwypuklenia pod skórą.

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Chirurg
Chirurg naczyniowy
Laserowe usuwanie zylakow (1).jpg
Laserowe usuwanie żylaków

Zarezerwuj wizytę

Najnowsze artykuły i poradniki

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi