W szpitalu
null

Flebolog to specjalista, który zajmuje się takimi schorzeniami jak żylaki, zakrzepica żył, stany zapalne układu żylnego. W placówkach LUX MED znajdziesz doświadczonych specjalistów, którzy pomogą w diagnozie i leczeniu przypadłości związanych z układem żylnym. Nie ignoruj objawów takich jak: ciężkość nóg, obrzęk, widoczne naczynka, powiększone żyły. Wizyta u flebologa może uchronić cię przed przykrymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dowiedz się więcej!

Czym zajmuje się flebolog?

Pojęcie „flebologia” pochodzi od dwóch greckich słów: phlebos (żyła) i logos (nauka). Flebologiem może być lekarz posiadający specjalizację z chirurgii naczyniowej ,chirurgii ogólnej, angiologii, a nawet chorób wewnętrznych.


Flebolog to lekarz, który zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem różnego rodzaju schorzeń żylnych – od stanów zapalnych i zakrzepicy aż po powikłania tych chorób. W zakresie usług flebologa mieści się diagnostyka oraz leczenie zachowawcze, a także wykonywanie nieinwazyjnych bądź małoinwazyjnych zabiegów dotyczących schorzeń układu żylnego m.in. usuwanie i leczenie żylaków, pajączków naczyniowych, leczenie zakrzepicy żylnej.


W leczeniu stosuje się zarówno leki przeciwzapalne, jak i leki łagodzące zaburzenia żylne w postaci np.: tabletek, kremów i maści.

Flebolog a angiolog

Zarówno angiolog, jak i flebolog zajmują się schorzeniami naczyń krwionośnych, jednak skupiają się na nieco innych obszarach oraz metodach leczenia. Różnica między nimi tkwi w zakresie zainteresowań. Flebolog specjalizuje się wyłącznie w chorobach, które dotyczą żył. Angiologia z kolei obejmuje cały układ naczyniowy, a więc również tętnice.


W przypadku konieczności wdrożenia leczenia operacyjnego zazwyczaj pacjent skierowany zostaje do chirurga naczyniowego.

Flebolog a chirurg naczyniowy

Jak wspomniano wyżej, flebolog nie wykonuje skomplikowanych operacji chirurgicznych. Jego obszar działania skupia się na leczeniu zachowawczym i stosowaniu nieinwazyjnych metod. Chirurg naczyniowy natomiast specjalizuje się w operacyjnym leczeniu chorób naczyń krwionośnych. Zajmuje się układem żylnym, jak również tętniczym. W skład jego zainteresowań wchodzą więc takie przypadłości jak: żylaki, tętniak aorty, miażdżyca tętnic czy niedokrwienie kończyn. U chirurga naczyniowego diagnostyka chorób odbywa się za pomocą badań obrazowych, przede wszystkim takich jak: USG Doppler, angiografia (tomografia komputerowa, RTG) czy angio-TK (tomografia komputerowa naczyń krwionośnych). Leczenie chorób naczyniowych odbywa się metodami operacyjnymi. Chirurg wykonuje zarówno operacje otwarte, jak i wewnątrznaczyniowe (endowaskularne).

Jakie choroby leczy flebolog?

Należą do nich, np.:

  • niewydolność żylna i żylaki kończyn dolnych;
  • pajączki naczyniowe;
  • zapalenie żył;
  • zakrzepica żył głębokich oraz powierzchniowych;
  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych;
  • owrzodzenia żylne;
  • obrzęki kończyn dolnych (o podłożu żylnym);

Wskazania do wizyty u flebologa

Nieprawidłowe funkcjonowanie żył może objawiać się na wiele sposobów. Do najczęściej występujących symptomów, które powinny skłonić pacjenta do umówienia się na wizytę u flebologa, zalicza się:


  • drobne, fioletowe, rozszerzone naczynka widoczne na skórze, tzw. pajączki;
  • zgrubiała, zaczerwieniona, przebarwiona skóra w okolicach naczyń krwionośnych;
  • uczucie ciężkości nóg, zwłaszcza po długim siedzeniu czy staniu;
  • widoczne, powiększone, rozszerzone, wydłużone żyły (żylaki);
  • obrzęk kończyn dolnych, np. regularne puchnięcie stóp nasilające się wieczorem;
  • mrowienie, drętwienie, pieczenie nóg;
  • owrzodzenia kończyn dolnych.

Jak przygotować się do wizyty u flebologa?

Pierwsza wizyta u flebologa nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Warto jedynie założyć wygodne, luźne ubranie, które ułatwi lekarzowi odsłonięcie kończyn do badania. Najlepiej, jeśli pacjent przyniesie na badanie dokumentację medyczną dotyczącą problemów naczyniowych (jeżeli taką ma), a także spis przyjmowanych aktualnie leków.

Jakie są rodzaje zabiegów flebologicznych?

Wśród zabiegów, które wykonuje lekarz flebolog znajdują się:


  • skleroterapia – podawanie środka do wnętrza naczyń krwionośnych w celu usunięcia niewielkich żylaków;
  • leczenie kompresyjne – wywołanie ucisku poprzez stosowanie np.: elastycznych bandaży, opasek, rajstop uciskowych;
  • laseroterapia żylaków – za pomocą światła laserowego zamyka uszkodzone naczynia krwionośne i redukuje widoczność żylaków;
Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

Lekarze i specjaliści wykonujący usługę

LUX MED Szpital Puławska ul. Puławska 455, Warszawa

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Miejsca, w których zrealizujesz usługę

Szpitale

Podobne usługi:

Chirurg
Chirurg naczyniowy
Laserowe usuwanie zylakow (1).jpg
Laserowe usuwanie żylaków

Zarezerwuj wizytę

Artykuły Szpital Puławska

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.