Usuwanie włókniaków – metody, ile trwa zabieg i kto go wykonuje?

27.06.2024

Włókniaki na skórze to niewielkie, niegroźne dla zdrowia, zmiany, które mogą pojawić się na szyi, powiekach, nosie, tułowiu czy kończynach. Choć nie są złośliwe, wielu pacjentów decyduje się na usuwanie włókniaków dla lepszego komfortu lub ze względów estetycznych. W placówkach LUX MED można skorzystać z kilku bezpiecznych i skutecznych metod. Wystarczy umówić się na wizytę do dermatologa , chirurga ogólnego lub chirurga plastyka.

Usuwanie pieprzyków.jpg

Spis treści

Czym są i o czym świadczą włókniaki?
Jakie są rodzaje włókniaków?
Metody usuwania włókniaków
Czy dermatolog usuwa włókniaki?
Ile trwa wycięcie włókniaka?
Ile kosztuje usuwanie włókniaków?

Czym są i o czym świadczą włókniaki?

Włókniaki to łagodne zmiany na skórze, które powstają na skutek nieprawidłowego rozrostu włóknistej tkanki łącznej. Ich pojawienie się może być związane z wiekiem, zaburzeniami hormonalnymi bądź ciążą. Szacuje się, że zmiany te występują nawet u 46% populacji. Same w sobie włókniaki nie są groźne dla zdrowia, jednak ich usuwanie zalecane jest w sytuacji, gdy powodują dyskomfort, zwłaszcza gdy występują w dużym skupisku w miejscach szczególnie narażonych na otarcia czy podrażnienia. Decyzja o ich usunięciu często jest podyktowana również względami estetycznymi.

Jakie są rodzaje włókniaków?

Włókniaki dzielą się na twarde i miękkie, a ich rozróżnienie jest istotne dla doboru metody ich usuwania.

Włókniak twardy:

  • szorstka, twarda narośl;
  • wrasta bezpośrednio w skórę;
  • kulisty, workowaty kształt;
  • czerwona, brązowa lub cielista barwa;
  • zwykle występuje pojedynczo;
  • najczęściej pojawia się u osób z cukrzycą, zaburzeniami hormonalnymi, otyłością;
  • powstaje w wyniku uszkodzenia skóry bądź stanu zapalnego.

Włókniak miękki:

  • miękka narośl na skórze;
  • połączony cienkim pasmem tkanki ze skórą (tzw. szypułą);
  • nieregularna, lekko pofałdowana powierzchnia;
  • kolor cielisty, brązowy;
  • występują mnogo, w szczególności pod pachami, na szyi, powiekach, w pachwinach.

Jeśli obecności włókniaków towarzyszy rogowacenie ciemne lub otyłość warto wykonać badania w kierunku zespołu metabolicznego. To zestaw objawów rozpoznawany na podstawie występowania czynników ryzyka, takich jak: stan przedcukrzycowy, otyłość, dyslipidemia (zaburzenia lipidowe), podwyższone ciśnienie tętnicze. Osoby, u których rozpoznano taki stan, powinny wykonać pakiet badań laboratoryjnych, który umożliwi dokładniejszą ocenę ryzyka pojawienia się powikłań lub monitorowanie postępy w leczeniu.

Metody usuwania włókniaków

Włókniaki na skórze to łagodne zmiany, które nie mają potencjału złośliwienia, jednak wielu pacjentów decyduje się na ich usunięcie głównie z przyczyn estetycznych i dla lepszego komfortu w codziennym życiu.

Usuń włókniaki w LUX MED Szpital Puławska

Przy planowaniu zabiegu istotne jest rozróżnienie zmian skórnych (twarde/miękkie), gdyż to kluczowe dla powodzenia zabiegu. Usuwanie włókniaka twardego najczęściej odbywa się metodami chirurgicznymi. To bowiem zmiana, która głęboko osadza się w skórze. Usuwanie włókniaków miękkich zwykle odbywa się za pomocą elektrokoagulacji lub krioterapii. W placówkach LUX MED możesz skorzystać z takich metod jak:

  1. Chirurgiczne usuwanie włókniaków– to jeden z najpowszechniejszych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym. Polega na wycięciu zmiany skórnej wraz z niewielkim marginesem zdrowej tkanki. Wykonywany jest przez chirurga ogólnego, chirurga plastyka bądź dermatologa.
  2. Mrożenie włókniaków (krioterapia) – świetnie sprawdza się w przypadku usuwania mniejszych zmian skórnych. Likwidacja włókniaków odbywa się za pomocą bardzo niskiej temperatury (ok. -140°C!), co powoduje martwicę, a następnie samoistne odpadnięcie włókniaka.
  3. Elektrokoagulacja włókniaków – usuwanie zmian skórnych odbywa się z pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Następuje wówczas wypalanie włókniaka przez temperaturę.

Czy dermatolog usuwa włókniaki?

Usuwaniem zmian skórnych zajmuje się dermatolog, chirurg, chirurg plastyk. Przed zabiegiem lekarz zawsze ocenia zmianę skórną pod kątem wielkości, prawdopodobnego charakteru i lokalizacji, a następnie dobiera odpowiednią metodę do jej usunięcia. Nie ma potrzeby wykonywania przed zabiegiem USG. Czasami wymagane jest jednak badanie dermatoskopowe, które precyzyjnie ocenia zmiany takie jak włókniaki skórne.

Ile trwa wycięcie włókniaka?

Czas trwania zabiegu usuwania włókniaków zależy od ilości zmian, a także zastosowanej metody. Zwykle wynosi on od kilkunastu minut (dla pojedynczych zmian skórnych) do nawet 1–2 godzin w przypadku dużych i mnogich włókniaków usuwanych metodą chirurgiczną. Elektrokoagulacja i wymrażanie włókniaków to najszybsze sposoby. Czas trwania zabiegu to około 15–60 minut w zależności od ilości zmian. W przypadku chirurgicznego usuwania włókniaków procedura trwa od około 15–30 minut przy pojedynczych włókniakach aż do nawet 2 godzin, gdy ich ilość jest znaczna.

Ile kosztuje usuwanie włókniaków?

Cena, jaką trzeba zapłacić za usunięcie określonych zmian skórnych takich jak włókniaki, jest uzależniona od różnych czynników, m.in.: zastosowanej metody usuwania, rozmiaru czy mnogości zmiany. Koszt zależy również od lokalizacji znamienia (włókniaki na szyi, na powiece, nosie lub innej części ciała).

 

Zobacz także

zabiegi na opadające powieki.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Najpopularniejsze zabiegi na opadające powieki – kiedy korygować powiekę górną, a kiedy dolną?

Zabiegi na opadające powieki mogą znacząco poprawić wygląd skóry w okolicach oczu, a tym samym zwiększyć komfort życia Pacjenta. Wybór odpowiedniej metody zabiegu zależy od stopnia zaawansowania problemu, a także od indywidualnych potrzeb. Warto zatem skonsultować swój przypadek z doświadczonym specjalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie, które w bezpieczny sposób przywróci młodszy i zdrowszy wygląd skóry. Zabieg na korekcji powiek można wykonać w Szpitalu Grupy LUX MED.

plastyka powiek blizny.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Blizny po plastyce powiek – jak sobie z nimi radzić? Jakie zabiegi na blizny zastosować?

Blizny po plastyce powiek to naturalny efekt przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Ich widoczność można jednak skutecznie zminimalizować poprzez odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, a także zastosowanie nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niezadowolenia z efektów operacji zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże ocenić wygląd skóry i zaproponuje najlepszą metodę, skutecznie zmniejszającą widoczność wszelkich mankamentów.

Plastyka powiek a niezadowalające efekty.jpg
Artykuły -Szpital Puławska

Plastyka powiek górnych a niezadowalające efekty – co można zrobić po zabiegu niespełniającym oczekiwań?

Plastyka powiek górnych, znana również jako blefaroplastyka, to popularny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę wyglądu skóry wokół oczu poprzez usunięcie jej nadmiaru. Choć wiele osób cieszy się z pozytywnych efektów po operacji, niektórzy Pacjenci mogą być niezadowoleni z rezultatów. W takim przypadku ważne jest, aby zrozumieć, jakie kroki można podjąć, żeby poprawić sytuację, a jednocześnie zminimalizować ryzyko powikłań.