Na czym polega leczenie kanałowe (endodoncja)?

07.12.2022

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej pozwalająca na uratowanie i pozostawienie w jamie ustnej zębów, których miazga została chorobowo zmieniona.

Leczenie kanałowe.jpg

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu żywej, będącej w stanie zapalnym, a często także zainfekowanej miazgi z jamy zęba (tj. komory zęba i kanałów korzeniowych). W przypadku powtórnego leczenia kanałowego usuwany jest materiał wypełniającego kanał. W kolejnym etapie następuje opracowanie kanałów metodami chemo-mechanicznymi (tj. dokładne oczyszczenie wewnętrznych ścian kanału, wypłukanie ich, odkażenie i osuszenie).

Leczenie kanałowe

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości specjalnym materiałem. Pozwala to na zapobieżenie wystąpieniu infekcji bakteryjnej i powikłań w postaci bólu czy zmian patologicznych w tkankach otaczających korzeń zęba.
Dzięki użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i leczniczych oraz specjalistycznych narzędzi endodontycznych możemy utrzymać w jamie ustnej pacjenta zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie.

Terapia endodontyczna jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Wiąże się to z warunkami biologicznymi i anatomią zębów – obecnością wąskich i zakrzywionych kanałów o nieregularnym przebiegu, bocznymi odgałęzieniami głównych kanałów, do których dostęp jest utrudniony. Światowe źródła podają, że ok 25% zabiegów leczenia kanałowego kończy się niepowodzeniem (ząb utrzymuje się w jamie ustnej poniżej 5 lat).

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu

We współczesnej endodoncji nie mówimy już o kanale korzeniowym ale o systemie kanałów korzeniowych – skomplikowanej trójwymiarowej strukturze, z licznymi odgałęzieniami. To najmniejszy obszar jamy ustnej modyfikowany w procesie leczenia endodontycznego. Dlatego tak ważne jest stosowanie podczas leczenia kanałowego specjalnych urządzeń pozwalających na powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zastosowaniu mikroskopu zwiększają się możliwości diagnostyczne (np. pęknięć korzeni, które nie są widoczne gołym okiem czy w badaniach rtg) oraz terapeutyczne. Mamy możliwość dotarcia do bardzo trudnych odcinków kanałów korzeniowych pod kontrolą wzroku i doświetlenie pola operacyjnego, co czyni leczenie bardziej przewidywalnym i efektywnym.

Podobne usługi:

stomatologia-zachowawcza-2.jpg
Stomatolog
nadgarstek.jpg
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka
biostomatologia.png
Biostomatologia
pakiet-protetyczny.png
Protetyka
diagnostyka-obrazowa-stomatologia.jpg
Radiowizjografia
profilaktyka_i_higiena.jpg
Higienizacja zębów
Badania urodynamiczne
Proktolog

Zobacz także

invisalign.jpg
Stomatologia

Leczenie Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną

Leczenie wad zgryzu za pomocą zdejmowanych nakładek ortodontycznych staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

Aparat_ortodontyczny_dla_doroslych.jpg
Stomatologia

Aparat ortodontyczny dla dorosłych

Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych i seniorów przynosi szereg korzyści. Dowiedz się, kiedy można je przeprowadzić, dlaczego warto to zrobić i jakie są najczęściej stosowane metody.

Retainer.jpeg
Stomatologia

Jak działa i dla kogo jest przeznaczony retainer?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec leczenia. Aby utrzymać wypracowane efekty, konieczne jest noszenie retainera. Dzięki niemu zęby pozostaną na nowym miejscu i nie wrócą do poprzedniego położenia. Jakie są rodzaje retainerów? Jak długo należy go nosić? Sprawdź.