Jak przebiega chirurgiczne usuwanie znamion?
Znamiona barwnikowe to łagodne i powszechnie występujące zmiany na skórze. Pacjenci bardzo często decydują się na ich usunięcie z przyczyn estetycznych, jednak zdarza się, że wycinanie znamion jest podyktowane troską o zdrowie, gdyż istnieje ryzyko ich zezłośliwienia. W LUX MED można skorzystać z bezpiecznego zabiegu wycięcia zmiany skórnej. Nasze placówki oferują profesjonalne zabiegi usuwania nie tylko znamion barwnikowych, ale również zmian naczyniowych i naskórkowych. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Czym są znamiona?
Znamiona barwnikowe to różne nieprawidłowości w strukturze skóry, spowodowane rozrostem melanocytów (komórek barwnikowych). Mogą przybierać różny wygląd - plamek, grudek, a nawet zmian o brodawkowatej powierzchni. Usuwanie znamion to zabieg, na który pacjenci decydują się z przyczyn estetycznych, ale również zdrowotnych. Część znamion może się bowiem przeistoczyć w złośliwą zmianę nowotworową, dlatego tak ważne jest, aby regularnie badać znamiona w szczególności pod kątem zmiany kształtu i wielkości. Wszelkie niepokojące zmiany niezwłocznie powinien zbadać dermatolog. W placówkach LUX MED wykonasz zabieg wycięcia zmiany skórnej, który przeprowadzają wykwalifikowani specjaliści.
Jakie znamiona się usuwa?
Zmiany skórne, które najczęściej zostają usuwane to:
- Znamiona atypowe – o nierównych brzegach, asymetryczne, o niejednolitym zabarwieniu, o średnicy powyżej 6 mm. Usunięcie znamion tego typu ma kluczowe znaczenie w profilaktyce czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry, ponieważ niektóre z nich mogą ulec zezłośliwieniu.
- Znamiona znajdujące się w miejscach problematycznych lub narażonych na otarcia, urazy, np.: strefy intymne, okolica pach i biustu.
- Znamiona podejrzane o charakter nowotworowy. W takich przypadkach po ich usunięciu wykonuje się badanie histopatologiczne (pod mikroskopem) w celu wykluczenia nowotworu złośliwego.
- Znamiona występujące u osób w grupie ryzyka. Jeśli pacjent miał przypadek czerniaka w rodzinie, powinien ze szczególną starannością kontrolować wszelkie znamiona na skórze.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy udać się do specjalisty. Za pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych, takich jak wideodermatoskopia, czyli komputerowego badania znamion skórnych przy wykorzystaniu specjalnej kamery, dokona on dokładnej analizy znamion i zadecyduje, czy dana zmiana kwalifikuje się do usunięcia.
Jak wygląda chirurgiczne usunięcie znamienia?
Chirurgiczne usuwanie znamion na twarzy czy innej części ciała nie wymaga specjalnego przygotowania przez pacjenta. Warto jednak dokładnie oczyścić daną okolicę, np. z makijażu. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, najczęściej w warunkach ambulatoryjnych. Po podaniu znieczulenia lekarz (chirurg, chirurg plastyk bądź dermatolog) wycina znamię razem z marginesem zdrowej skóry chirurgicznym skalpelem. Margines jest niezbędny, aby mieć całkowitą pewność pełnego wycięcia zmiany. Po zabiegu, lekarz zakłada szwy, a na koniec opatrunek.
Wycięte znamię skórne jest odpowiednio zabezpieczane i przesyłane do badania histopatologicznego. Ocena znamion ma na celu wykluczenie ewentualnych zmian nowotworowych.
Jak długo goi się rana po wycięciu znamienia?
Czas gojenia się rany powstałej po chirurgicznym wycięciu znamienia zależy od wielkości usuwanej zmiany, lokalizacji na ciele czy indywidualnych predyspozycji pacjenta do gojenia się ran. Zwykle jest to 7–14 dni. W tym czasie dochodzi do wygojenia się rany na tyle, że można bezpiecznie usunąć szwy.
Czy znamiona odrastają?
Chirurgiczne usuwanie znamion na twarzy czy innych części ciała polega na całkowitym wycięciu zmiany skórnej dodatkowo z marginesem zdrowych tkanek. Nie ma zatem możliwości, aby prawidłowo usunięte znamię miało szansę odrosnąć. Jeśli w tym samym miejscu pojawi się jednak nowa zmiana skórna, nie będzie to odrost, a po prostu zupełnie nowe znamię.