Czy można pozbyć się żylaków pod kolanem?
Żylaki pod kolanem nie zawsze są widoczne na skórze. Badanie USG Doppler żył pozwala postawić prawidłową diagnozę. Sposobów leczenia żylaków jest wiele, lekarz decyduje o odpowiedniej metodzie w zależności od przypadku danego pacjenta. Czy żylaki można cofnąć? Jak im zapobiegać? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Jak wyglądają żylaki pod kolanem?
Żyły to naczynia krwionośne, które odprowadzają krew. Wyróżnia się żyły powierzchniowe, które często są widoczne pod skórą, oraz głębokie, zlokalizowane pomiędzy tkanką mięśniową a łączną. Żylaki to poszerzone żyły powierzchniowe o średnicy powyżej 3 mm.
Charakteryzują się sinymi wypukłościami, zlokalizowanymi wzdłuż żyły, jednak nie zawsze są widoczne pod skórą, ponieważ bywają zlokalizowane głębiej. Najczęściej pojawiają się na udach i łydkach, ale występują również pod kolanami. Kolana to bardzo obciążone miejsca, narażone na wiele urazów, gromadzenie się płynów czy powstawanie ucisków, z tego względu żylaki pod kolanem mogą powodować ból i dyskomfort.
Przyczyny żylaków pod kolanem
Żylaki pod kolanem mogą pojawić się u osób w każdym wieku, również tych aktywnych fizycznie. Jednak zmiany żylne częściej występują u osób z nadwagą, wysokim ciśnieniem tętniczym krwi i cukrzycą.
Ryzyko powstawania żylaków pod kolanem zwiększa się w wyniku:
- uszkodzenia żyły odstrzałkowej;
- nadmiernego obciążania okolicy podkolanowej;
- torbieli Bakera;
- uszkodzenia żył przeszywających.
U kobiet żylaki pod kolanem mogą pojawić się również w wyniku częstego chodzenia w butach na obcasie, a także podczas zakładania nogi na nogę, gdyż ta pozycja utrudnia przepływ krwi.
Jak rozpoznać żylaki pod kolanem?
Pierwsze objawy żylaków nasilają się wieczorami, w szczególności po długim staniu. Pojawia się wówczas uczucie ciężkości nóg i wrażenie ich obrzmienia. Symptomy mijają po nocnym odpoczynku lub ułożeniu nóg do góry. Już te dolegliwości powinny być niepokojące i skłonić do rozszerzonej diagnostyki u chirurga naczyniowego lub flebologa.
Z czasem żylaki mogą stać się bolesne, z towarzyszącym im obrzękiem. Może również wystąpić mrowienie, drętwienie i zmiana zabarwienia skóry.
Jakie są możliwości leczenia żylaków pod kolanem?
Sposobów leczenia żylaków jest wiele, a odpowiednią metodę dobiera lekarz na podstawie różnych czynników. Zazwyczaj leczenie operacyjne jest stosowane dopiero w momencie, gdy leczenie zachowawcze okazało się nieskuteczne lub żylaki są już w zaawansowanej postaci. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii konieczne jest wykonanie badania USG Doppler żył. Pozwoli ono na zobrazowanie zmian i ich ocenę.
Jedną z częściej stosowanych metod usuwania żylaków jest skleroterapia. Wykorzystuje ona specjalny preparat do zamykania chorych naczyń żylnych. Metoda ta bywa stosowana samodzielnie lub jest łączona z innymi, w szczególności w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.
Niewielkie żylaki, również te zlokalizowane pod dołem kolanowym, można usunąć laserem. Zabieg laserowego usuwania żylaków wykonuje się punktowo, w znieczuleniu miejscowym, a pierwsze efekty są widoczne od razu po jego zakończeniu.
Czy można zapobiec powstawaniu żylaków?
Żylaki można leczyć zachowawczo, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Sprawdzają się wówczas leki z heparyną, rutozydem i diosminą. Na bolące żylaki pod kolanem można stosować wyciąg z kasztanowca lub ruszczyka. Pomocne bywają też bandaże elastyczne, opaski czy rajstopy. Ułatwiają one przepływ krwi, zmniejszając ryzyko zakrzepicy żył. Stosowanie produktów uciskowych jest zalecane u osób, które są obarczone ryzykiem powstania żylaków, często podróżują samolotem, pracują w pozycji siedzącej lub stojącej. W przypadku dolegliwości bólowych ulgę może przynieść także ochłodzenie kończyny za pomocą maści lub okładów.
Warto wprowadzić kilka zmian w swoim codziennym życiu, takich jak:
- włączenie do diety produktów z witaminą C i błonnikiem;
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała;
- unikanie gorących kąpieli, sauny czy prysznica;
- unoszenie nóg do góry kilka razy dziennie;
- regularna aktywność fizyczna;
- rzucenie palenia.
W ciągu dnia warto wykonać kilka ćwiczeń, takich jak wymachy nóg, przysiady czy wchodzenie po schodach. Kobiety powinny też ograniczyć częstotliwość chodzenia w butach na obcasie.