W placówce
Lekarka bada stopę pacjentki w gabinecie.

Odczuwasz ostry ból pięty lub całej stopy? Zauważyłeś w jej obrębie zaczerwienienie lub opuchliznę? A może wyczuwasz na stopie guzek? To tylko niektóre z powodów, dla których lekarz może wystawić skierowanie na badanie RTG, czyli prześwietlenie stopy. Przeczytaj, na czym to badanie polega i kiedy jeszcze warto je przeprowadzić.

Przejdź do:

Badanie RTG stopy – kto i kiedy powinien je wykonać?
RTG stopy – jak wygląda badanie?
Co można wykryć podczas badania RTG stopy?
Badanie RTG stopy – przeciwwskazania

Badanie RTG stopy – kto i kiedy powinien je wykonać?

Badanie RTG stopy to nic innego jak prześwietlenie, inaczej nazywane badaniem rentgenowskim. Może ono zostać zlecone przez lekarza, jeśli będą ku temu wskazania, u Pacjentów, którzy zauważą u siebie opuchliznę, zaczerwienienie lub inne niepokojące zmiany w obrębie stopy. 

Kolejnym powodem do wykonania prześwietlenia stopy jest odczuwanie ostrego bólu, także w okolicach pięty. RTG stopy jest przeprowadzane również u tych Pacjentów, u których pojawiły się guzki lub guzy na stopach albo jest podejrzenie wystąpienia stanu zapalnego. RTG stopy czasami jest także wskazane przed wizytą u fizjoterapeuty.

RTG stopy – jak wygląda badanie?

RTG stopy to badanie szybkie, bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Pozwala na łatwe wykrycie różnego rodzaju patologii w obrębie całej stopy. Dlatego lekarze specjaliści uważają je za badanie podstawowe, jeśli chodzi o podejrzenie jakiegokolwiek schorzenia, urazu lub kontuzji w obrębie stopy, a dokładniej – jej układu kostno-stawowego.

RTG stopy może być zlecone także po przebytych kontuzjach. Prześwietlenie stopy jest wykonywane przy użyciu promieniowania jonizującego. Obecnie RTG przeprowadza się zwykle przy pomocy aparatów cyfrowych. Użycie takiego sprzętu pozwala na przesyłanie na monitor obrazu badanego fragmentu w czasie rzeczywistym. Na podstawie uzyskanego w ten sposób obrazu lekarz specjalista przygotowuje opis zdjęcia będący wynikiem badania. Ponadto pacjent otrzymuje tego typu zdjęcie również na płycie CD/DVD. Według obecnie obowiązujących standardów badanie RTG stopy robi się w trzech projekcjach:

  • przednio-tylnej,
  • bocznej,
  • skośnej.

Prześwietlenie stopy może być wykonywane zarówno pojedynczo, jak i w parze – dla porównania obu tych części kończyn dolnych. O sposobie badania decyduje lekarz ortopeda kierujący Pacjenta na rentgen.

Cała procedura badania RTG stopy trwa zaledwie kilka minut. Pacjent nie musi się wcześniej przygotowywać w żaden szczególny sposób. Warto jednak założyć łatwe do ściągnięcia obuwie oraz skarpetki, ponieważ do badania trzeba je zdjąć.

RTG stopy jest wykonywane w pozycji siedzącej lub stojącej.

Co można wykryć podczas badania RTG stopy?

RTG stopy jest badaniem wykonywanym w momencie podejrzenia stanu zapalnego, urazu lub kontuzji. W trakcie prawidłowo wykonanego badania RTG mogą zostać wykryte między innymi takie urazy i zmiany, jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • martwica kości,
  • skręcenia stawów,
  • złamania kości,
  • zmiany nowotworowe w obrębie kości,
  • zmiany w obrębie kości piętowej.

Zdiagnozowanie zmian oraz urazów jest możliwe dzięki temu, że prześwietlenie stopy wyraźnie i bardzo dokładnie ukazuje wszystkie znajdujące się w stopie kości (między innymi palców stopy, piętową, śródstopia oraz skokową).

Warto jednak pamiętać, że otrzymany od lekarza specjalisty opis zdjęcia będzie zawierał specjalistyczne nazewnictwo poszczególnych elementów stopy. Tutaj wyróżnia się takie nazwy jak paluch dla dużego palca czy palec V dla najmniejszego palca u stopy. Palce są zawsze opisywane w kolejności od największego do najmniejszego.

Badanie RTG stopy – przeciwwskazania

Badanie RTG stopy ze względu na bezbolesność i bezinwazyjność może być wykonywane niemal u każdego pacjenta. Za względne przeciwwskazanie do jego przeprowadzenia uważa się wyłącznie ciążę.

Zdarza się jednak i tak, że RTG stopy musi być przeprowadzone także u kobiety ciężarnej. Wówczas prześwietlenie jest wykonywane z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Mowa tutaj o wykorzystaniu na przykład specjalistycznych ołowianych osłon radiologicznych. Mają one ochronić płód przed szkodliwym naświetleniem. Jeśli pacjentka nie ma pewności, czy jest w ciąży, z badaniem powinno się zaczekać do wykonania badania krwi w tym kierunku.

Pon-pt: 7:00 - 19:00
Sob: 8:00 - 16:00

Najnowsze artykuły i poradniki

usg czy mammografia_1.jpg
Diagnostyka

Mammografia czy USG piersi – które badanie wybrać?

Profilaktyka raka piersi jest kluczowym elementem dbania o zdrowie kobiet. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian w piersiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. W tym celu warto umówić się na badanie piersi, jednak pozostaje pytanie, która metoda będzie bardziej odpowiednia – USG czy mammografia? W tym artykule porównamy te dwie najczęściej stosowane metody diagnostyczne. Omówimy różnice między mammografią a USG piersi, zastosowanie badań, ich dokładność oraz zalecenia.

niskodawkowa tomografia komputerowa.jpg
Diagnostyka

Niskodawkowa tomografia komputerowa – co warto wiedzieć?

Niskodawkowa tomografia komputerowa (NDTK) to nowoczesna metoda diagnostyczna, która zyskuje coraz większe znaczenie w medycynie, zwłaszcza w diagnostyce chorób płuc. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii pozwala na uzyskanie obrazów o wysokiej jakości przy użyciu znacznie mniejszej dawki promieniowania niż tradycyjna tomografia komputerowa. W artykule tym przyjrzymy się, czym dokładnie jest niskodawkowa tomografia komputerowa, jakie są jej zalety w porównaniu do tradycyjnych badań, oraz w jakich sytuacjach jest szczególnie zalecana.

mammografia spektralna.jpg
Diagnostyka

Mammografia spektralna – nowa metoda obrazowania piersi

Mammografia jest podstawową metodą diagnostyczną stosowaną w wykrywaniu raka piersi. Tradycyjnie wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów piersi, pozwalając na identyfikację ewentualnych zmian patologicznych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowe technologie, które zwiększają dokładność diagnostyki, takie jak mammografia spektralna. W tym artykule przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie, jej zaletom oraz różnicom w porównaniu do klasycznej mammografii.