Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa – objawy, leczenie, badania
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, znane również jako choroba Bechterewa, jest przewlekłym, postępującym schorzeniem zapalnym, które w głównej mierze atakuje stawy krzyżowo-biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie krążków międzykręgowych. Poznaj objawy towarzyszące temu schorzeniu i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.
Spis treści
Przyczyny zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
Pomimo intensywnych badań dokładna przyczyna ZZSK pozostaje w dalszym ciągu nieznana. Uważa się, że do rozwoju tej choroby konieczne jest nałożenie się na siebie kilku różnych czynników, takich jak:
- czynniki genetyczne – obecność antygenu HLA-B27 u ponad 90% Pacjentów rasy białej cierpiących na ZZSK sugeruje silne genetyczne podłoże tej dolegliwości. Jednak nawet jego posiadanie nie oznacza pewności zachorowania – większość osób z antygenem HLA-B27 nie choruje na ZZSK, a niektórzy chorzy na tę chorobę go nie posiadają. Podejrzewa się również udział innych czynników genetycznych w podatności na rozwój ZZSK;
- czynniki środowiskowe – zakażenia bakteryjne, zwłaszcza przewodu pokarmowego i dróg moczowo-płciowych, mogą odgrywać istotną rolę w zapoczątkowaniu procesu zapalnego prowadzącego do ZZSK. Ponadto palenie tytoniu jest uważane za czynnik ryzyka nasilający przebieg choroby;
- czynniki immunologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu układu odpornościowego, prowadzące do nadmiernej reakcji zapalnej.
Jakie są objawy ZZSK?
Początek i przebieg zesztywniającego zapalenia kręgosłupa mogą się znacznie różnić u poszczególnych osób. Objawy tej choroby dzieli się na trzy główne grupy:
- Objawy ze strony układu ruchu:
- zapalny ból kręgosłupa, najczęściej obejmujący odcinek lędźwiowy, a z czasem również odcinki piersiowy i szyjny. Ból pleców ma charakter narastający, nasila się w nocy i ustępuje pod wpływem aktywności fizycznej;
- bóle mięśni i stawów, obrzęk i ograniczenie ruchomości stawów obwodowych, takich jak biodra, kolana i stawy skokowe;
- stopniowe ograniczenie ruchomości kręgosłupa i zmniejszenie rozszerzalności klatki piersiowej, wynikające z postępującego usztywnienia.
- Objawy pozastawowe:
- zapalenie błony naczyniowej oka (u około 30% chorych), objawiające się bólem, zaczerwienieniem gałki ocznej, światłowstrętem i pogorszeniem ostrości widzenia;
- zaburzenia rytmu serca, niewydolność zastawki aortalnej oraz inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego;
- zwłóknienie płuc i zmiany śródmiąższowe, prowadzące do duszności i kaszlu;
- zaburzenia czynności nerek;
- objawy ze strony układu nerwowego, takie jak drętwienie, mrowienie lub osłabienie kończyn.
- Objawy ogólne: zmęczenie, osłabienie, stany podgorączkowe i utrata masy ciała, wynikające z przewlekłego stanu zapalnego.
Zobacz także: Sztywność karku – możliwe przyczyny i zalecane badania.
Jak rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?
Rozpoznanie ZZSK opiera się na kompleksowej ocenie informacji uzyskanych z badania podmiotowego, przedmiotowego, obrazowych i laboratoryjnych. Lekarz, najczęściej reumatolog, rozpoznaje ZZSK na podstawie:
- wywiadu medycznego, uwzględniającego czas trwania objawów i ich charakter;
- badania fizykalnego, oceniającego ruchomość kręgosłupa i obecność bólu w charakterystycznych lokalizacjach;
- analizy wyników badań obrazowych:
- zdjęcia RTG stawów krzyżowo-biodrowych pozwalają na ocenę zmian zapalnych w tych stawach;
- tomografia komputerowa kręgosłupa i rezonans magnetyczny kręgosłupa umożliwiają wykrycie wczesnych zmian zapalnych i ocenę stanu kręgosłupa;
- badanie ultrasonograficzne stawów i przyczepów ścięgnistych pozwala na ocenę zapalenia;
- analizy wyników badań laboratoryjnych:
- oznaczenia antygenu HLA-B27, będącego markerem genetycznym ZZSK;
- oceny parametrów stanu zapalnego, takich jak OB i CRP;
- badań morfologii krwi, czynności nerek i wątroby.
Zobacz także: Rezonans magnetyczny miednicy.
Leczenie ZZSK
Leczenie ZZSK obejmuje zarówno postępowanie farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. Dobór optymalnej terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby, zajęcia innych stawów i narządów oraz od chorób towarzyszących.
Sprawdź, czym jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak diklofenak, meloksykam czy celekoksyb, stanowią podstawę leczenia ZZSK. Działają one przeciwzapalnie i przeciwbólowo, zmniejszają dolegliwości i poprawiają funkcjonowanie kręgosłupa. Niektóre badania sugerują, że NLPZ mogą również hamować postęp choroby. W przypadku ich niewystarczającej skuteczności stosuje się leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, kodeina, dihydrokodeina lub tramadol. Leki biologiczne, w tym adalimumab, infliksymab, etanercept oraz nowszy upadacytynib, skutecznie łagodzą ból i sztywność, poprawiając jakość życia Pacjentów. Jednak ich wpływ na zahamowanie progresji ZZSK nie jest jednoznacznie potwierdzony. Ze względu na zwiększone ryzyko osteoporozy u Pacjentów z ZZSK lekarz może zalecić bisfosfoniany w celu zapobiegania lub leczenia zmian kostnych. W przypadkach gdy ZZSK obejmuje również stawy obwodowe, lekarz może włączyć sulfasalazynę lub metotreksat.
Sprawdź, jak leczona jest dyskopatia.
Regularne ćwiczenia, takie jak ćwiczenia postawy, rozciągające i oddechowe, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu sprawności i w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie przez doświadczonego fizjoterapeutę. Metody, takie jak termoterapia, elektroterapia, ultradźwięki i kinezyterapia, mogą wspomagać leczenie, łagodząc ból i rozluźniając mięśnie. W zaawansowanych przypadkach ZZSK, gdy leczenie zachowawcze okazuje się niewystarczające, rozważane są zabiegi chirurgiczne.
Dodatkowo chorzy powinni:
- unikać upadków i urazów, ograniczyć aktywność fizyczną, wymagającą dużego obciążenia kręgosłupa;
- dbać o prawidłową postawę i unikać dźwigania ciężkich przedmiotów;
- zaprzestać palenia tytoniu, który znacząco zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i oddechowych;
- zadbać o odpowiednią dietę bogatą w wapń i witaminę D, aby zapobiegać osteoporozie;
- w razie potrzeby korzystać ze wsparcia psychologicznego w radzeniu sobie z frustracją, poczuciem zależności od innych oraz depresją.