Zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka

25.06.2024

Zapalenie mózgu to stan, w którym stan zapalny obejmuje miąższ mózgu. Zapalenie mózgu może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tego narządu, a w skrajnych przypadkach do śmierci. Dowiedz się więcej na ten temat.

0745-zapalenie-mozgu.jpg

Spis treści

Zapalenie mózgu – przyczyny powstania
Zapalenie mózgu – objawy chorobowe
Jak umówić wizytę
Diagnostyka zapalenia mózgu

Zapalenie mózgu to jeden ze stanów zapalnych ośrodkowego układu nerwowego. Poznaj możliwe przyczyny tej patologii. Dowiedz się, jakie są oznaki zapalenia mózgu i na podstawie jakich badań lekarz stawia rozpoznanie.

Zapalenie mózgu – przyczyny powstania


Specjaliści wymieniają wiele potencjalnych czynników sprawczych zapalenia mózgu. Biorąc pod uwagę przyczyny powstania tej choroby, wyróżniono m.in.:

  • wirusowe zapalenie mózgu – najczęstsze jest opryszczkowe zapalenie mózgu, inne postaci to m.in.: różyczkowe zapalenie mózgu, japońskie zapalenie mózgu, środkowoeuropejskie kleszczowe zapalenie mózgu, zapalenie mózgu spowodowane wirusem Zachodniego Nilu, kalifornijskie zapalenie mózgu, zapalenie mózgu La Crosse, cytomegalowirusowe zapalenie mózgu;
  • bakteryjne zapalenie mózgu – boreliozowe zapalenie mózgu (wywołane przez Borrelia burgdorferi) lub gruźlicze zapalenie mózgu (wywoływane przez prątki gruźlicy);
  • pierwotniakowe zapalenie mózgu – amebowe zapalenie mózgu, toksoplazmozowe zapalenie mózgu, dodatkowo wywołane przez m.in. zarodźca malarii, Toxoplasma gondii;
  • zapalenie mózgu wywołane przez grzyby – w tym m.in. Cryptococcus, Mucor, Candida albicans;
  • autoimmunologiczne zapalenie mózgu – wywołane procesem demielinizacyjnym, czyli rozpadem osłonek mielinowych na komórkach nerwowych;

Istnieją także inne przyczyny zapalenia mózgu.

Zobacz także: Zespół cieśni nadgarstka – co to jest i w jaki sposób się to leczy?

Zapalenie mózgu – objawy chorobowe


Objawami towarzyszącymi zapaleniu mózgu są przede wszystkim:

  • podwyższona temperatura ciała;
  • bóle i zawroty głowy;
  • nudności i wymioty;
  • nadwrażliwość na bodźce słuchowe;
  • światłowstręt;
  • wzmożona senność;
  • bóle mięśni.

Oznakami zapalenia mózgu są objawy ogniskowego uszkodzenia tego narządu – najczęstsze to objawy ruchowe, np. niezborność ruchów, osłabienie kończyn, objawy czuciowe (przeczulica skóry, zaburzenia/utrata czucia w kończynach), zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy (kłopoty z doborem słów, problemy w rozumieniu mowy), zaburzenia poznawcze (dezorientacja czasowo-przestrzenna), zaburzenia świadomości, myślenia i zachowania, zaburzenia równowagi, napady padaczkowe oraz niedowład połowiczy. Dodatkowo zapaleniu mózgu towarzyszyć mogą objawy charakterystyczne dla zakażenia danym patogenem. Zapalenie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tego narządu, a nawet do śmierci. Gorsze rokowanie występuje u małych dzieci (do 1. roku życia) oraz u osób w podeszłym wieku.

Zobacz także: Sztywność karku – możliwe przyczyny i zalecane badania

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Diagnostyka zapalenia mózgu


Z podejrzeniem zapalenia mózgu pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się po pomoc medyczną. Rozpoznaniem i leczeniem tej choroby zajmuje się neurolog. To specjalista z zakresu zaburzeń układu nerwowego. W rozpoznaniu zapalenia mózgu wykorzystywane są: badanie podmiotowe (wywiad, w którym padną pytania m.in. o choroby, jakie ostatnio przeszedł pacjent, kontakt ze zwierzętami lub osobami chorymi, ukąszenie przez kleszcza, podróż za granicę), oraz badanie przedmiotowe (w tym ocena neurologiczna).

W procesie diagnostycznym zapalenia mózgu wykonywane są badania laboratoryjne, m.in. morfologia krwi z rozmazem, posiew krwi, ocena stężenia glukozy i białka we krwi, badanie poziomu prokalcytoniny (wysokie stężenie wskazuje na podłoże bakteryjne), badania na obecność przeciwciał przeciwko różnym wirusom.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym zapalenia mózgu jest analiza płynu mózgowo-rdzeniowego. Materiał do badań uzyskuje się podczas punkcji lędźwiowej. Dokonuje się wtedy m.in. oceny cech fizycznych – barwa i przejrzystość, oznaczenia stężenia białka, glukozy, całkowitej liczby komórek, białych krwinek. Charakterystyczną cechą zapalenia mózgu jest podniesiony poziom białka oraz limfocytoza. Poza podstawowymi elementami oceny płynu mózgowo-rdzeniowego przeprowadzone mogą zostać dodatkowe testy, na podstawie których można stwierdzić obecność przeciwciał lub DNA albo RNA, typowych dla poszczególnych patogenów.

Wielu cennych informacji przy podejrzeniu zapalenia mózgu dostarczają:

Wykorzystuje się je w poszukiwaniu oznak stanu zapalnego lub zaburzeń pracy mózgu. Uwidaczniają umiejscowienie i charakter zmian, co jest pomocne w diagnostyce – może sugerować etiologię zapalenia tego narządu. Badania obrazowe wykorzystywane są również w różnicowaniu zapalenia mózgu z innymi stanami klinicznymi o zbliżonym obrazie klinicznym. W określonych przypadkach wykonywane są przed punkcją lędźwiową. Przeciwwskazaniem do tego jest m.in. nadciśnienie śródczaszkowe lub obrzęk mózgu, które można stwierdzić w badaniach obrazowych. W diagnostyce zapalenia mózgu tomografię komputerową uznaje się za metodę mniej czułą niż rezonans magnetyczny.

Zobacz także: Zapalenie opon mózgowych – jakie badania należy wykonać?

Źródła

1. P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.

2. E. Kuchar, J. Zajkowska, R. Flisiak i wsp., Epidemiologia, diagnostyka i profilaktyka kleszczowego zapalenia mózgu w Polsce i wybranych krajach europejskich – stanowisko polskiej grupy ekspertów, „Medycyna Pracy” 2021, t. 72, nr 2, s. 193–210.

3. A. Pietruczuk, A. Zasybska, K. Rejdak, Autoimmunologiczne zapalenia mózgu – diagnostyka i leczenie, „Neurologia po Dyplomie” 2021, nr 4. Online: https://podyplomie.pl/neurologia/36369,autoimmunologiczne-zapalenia-mozgu-diagnostyka-i-leczenie [dostęp: 24.06.2023].

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi