Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

25.06.2024

Wrzody żołądka i dwunastnicy inaczej określane są jako choroba wrzodowa. Uważa się je za najczęstszą chorobę przewodu pokarmowego. To ubytki w błonie śluzowej, za powstanie których najczęściej odpowiada zakażenie Helicobacter pylori i przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Spis treści

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?
Choroba wrzodowa – przyczyny
Jak umówić wizytę
Wrzody żołądka – objawy
Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy?
Jak leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy?
Jak umówić wizytę

Szacuje się, że wrzody żołądka i dwunastnicy dotyczą 5-10% populacji. Typowym ich objawem jest ból w nadbrzuszu 1-3 godziny po jedzeniu. Towarzyszyć im mogą też inne objawy ze strony układu pokarmowego. Dowiedz się, w jaki sposób stawia się rozpoznanie wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz na czym polega ich leczenie.

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?


Wrzody żołądka i dwunastnicy opisać można jako ograniczony ubytek tkankowy, który sięga w głąb wyściełającej przewód pokarmowy błony śluzowej i towarzyszą mu stan zapalny i skrzepowa martwica w bezpośrednim otoczeniu. Wrzody trawienne zlokalizowane są przeważnie przy opuszce dwunastnicy i odźwierniku żołądka.

Choroba wrzodowa – przyczyny


Choroba wrzodowa rozwija się w wyniku zaburzeń równowagi między odpornością błony śluzowej a ilością substancji o działaniu wrzodotwórczym. Do głównych przyczyn jej powstania zalicza się:

  • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. NLPZ
  • spożywanie produktów drażniących żołądek (np. ocet, mocny alkohol, pieprz czarny, ostra papryka, kawa, napoje gazowane),
  • palenie papierosów,
  • narażenie na przewlekły stres i napięcie nerwowe.

Wrzody żołądka i dwunastnicy rozwinąć mogą się również w przebiegu wielu chorób, w tym m.in.: zespołu Zollingera i Ellisona, choroby Leśniowskiego i Crohna, sarkoidozy, zespole rakowiaka. Zdarzają się też przypadki, kiedy niemożliwe jest określenie przyczyny choroby wrzodowej. Mówi się wówczas o idiopatycznych wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Zobacz także: Rak żołądka – objawy, diagnostyka, przerzuty i leczenie

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Wrzody żołądka – objawy


Charakterystycznym objawem wrzodów żołądka i dwunastnicy jest ból w nadbrzuszu, który pojawia się około 1-3 godzin po posileniu się. Dolegliwości bólowe ustępują po zażyciu środków, które hamują/zobojętniają kwas solny oraz zaraz po jedzeniu. Pojawić się może również na czczo, czyli ranem lub nocą. Objawami wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą być również: wymioty, nudności, wzdęcia, zaparcia na przemian z biegunkami, brak apetytu, pieczenie za mostkiem (zgaga), spadek masy ciała, niesmak w ustach, gorzkie/kwaśne odbijanie. Zdarzyć się może również, że choroba wrzodowa będzie miała przebieg bezobjawowy. W ciężkich przypadkach może dojść w wyniku stanu zapalnego do zwężenia odźwiernika, krwawienia i perforacji wrzodu.

Zobacz także: Ból brzucha - przyczyny, choroby, badania i leczenie

Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy?


Podstawowym badaniem wykonywanym w celu ustalenia rozpoznania choroby wrzodowej jest gastroskopia. Pozwala na ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu do niego endoskopu, czyli giętkiego przewodu, który posiada układ rejestrujący i przekazujący obraz. W przypadku umiejscowienia wrzodów trawiennych w żołądku pobiera się wycinki do analizy histopatologicznej. Pozwoli to na wykluczenie procesu nowotworowego. Z dwunastnicy wycinki pobiera się, jeżeli za chorobę wrzodową odpowiada inny czynnik niż zakażenie Helicobacter pylori. Sporadycznie w rozpoznaniu wrzodów żołądka i dwunastnicy wykonuje się badanie rentgenoskopowe. Ma ono mniejszą dokładność niż gastroskopia.

Aby stwierdzić zakażenie Helicobacter pylori, wykonać można m.in.:

  • test ureazowy – polega na pobraniu wycinka błony śluzowej i umieszczeniu go na płytce z mocznikiem i barwiącym wskaźnikiem, jeśli występują bakterie, mocznik rozkłada się do amoniaku i zmienia się kolor podłoża,
  • hodowla bakteryjna,
  • testy serologiczne – badanie z krwi stwierdzające obecność przeciwciał przeciwko antygenom Helicobacter pylori,
  • badanie histologiczne wycinka błony śluzowej,
  • test oddechowy – pacjent spożywa mocznik, który znakowany jest izotopem 13C/14C, bakteryjny enzym ureazy powoduje jego hydrolizę do amoniaku i CO₂, które są usuwane płucami i oznaczane,
  • test wykrywający w kale antygeny Helicobacter pylori.

Zobacz także: Jak objawia się perforacja jelita?

Jak leczyć wrzody żołądka i dwunastnicy?


W przypadku zakażenia Helicobacter pylori stosowana jest antybiotykoterapia. W leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy zastosowanie znajdują również leki IPP i H2-blokery, które zmniejszają kwaśność soku żołądkowego. Rzadkością jest postępowanie operacyjne. Wskazaniem do niego jest brak efektów dotychczasowego leczenia lub pojawienie się powikłań ze strony wrzodu, takich jak perforacja, krwotok, zwężenie odźwiernika.

Leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy opiera się w dużej mierze na odpowiednim sposobie odżywiania. We wrzodach żołądka niewskazane są potrawy smażone, kiszone, marynowane, wzdymające, tłuste, mocno przyprawione. Dieta przy wrzodach żołądka wiąże się również z unikaniem spożywania alkoholu, mocnej herbaty, kawy, kakao, słodyczy, napoi gazowanych, barwionych i aromatyzowanych, białego cukru, sera żółtego, wędzonego, topionego, pleśniowego. Chorzy powinni również unikać stresu. W chorobie wrzodowej wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów i niestosowanie leków działających drażniąco na śluzówkę żołądka.

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Źródła
  1. G. Kołodziej, S. Klasik-Ciszewska, Profilaktyka i terapia żywieniowa w chorobie wrzodowej żołądka, „Medycyna Rodzinna” 2018, t. 21, nr 3, s. 245–251.
  2. M. Treben, Choroby żołądka i jelit, Wydawnictwo Esprit, Kraków 2020.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi