Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie

25.06.2024

Wodogłowie to nieprawidłowe nagromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, skutkujące zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Choć może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyka noworodków, niemowląt i osób starszych. Przeczytaj, jakie objawy wodogłowia pojawiają się u poszczególnych pacjentów. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, diagnozy i leczenia wodogłowia.

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie

Spis treści

Czym jest wodogłowie?
Jakie są rodzaje wodogłowia?
Jakie są przyczyny wodogłowia?
Czym objawia się wodogłowie?
Jakie badania wykonuje się przy podejrzeniu wodogłowia?
Na czym polega leczenie wodogłowia?

Czym jest wodogłowie?

Wodogłowie to stan, w którym dochodzi do nadmiernego gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Ten przejrzysty płyn odgrywa kluczową rolę w ochronie i odżywianiu tkanki nerwowej, krążąc między komorami mózgu, przestrzenią podpajęczynówkową i rdzeniem kręgowym. Jednak gdy równowaga między produkcją a wchłanianiem płynu zostaje zachwiana, dochodzi do jego patologicznego gromadzenia, prowadzącego do powiększenia komór mózgu i wzrostu ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Zobacz także: Zapalenie opon mózgowych

Jakie są rodzaje wodogłowia?

Wodogłowie można podzielić na:

  1. Wodogłowie obstrukcyjne – spowodowane blokowaniem swobodnego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, najczęściej przez guzy, torbiele lub wady wrodzone układu nerwowego.
  2. Wodogłowie komunikujące – wynika z nadmiernej produkcji lub upośledzonego wchłaniania płynu mózgowo-rdzeniowego, często w przebiegu zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, krwawień wewnątrzczaszkowych lub wad wrodzonych.
  3. Wodogłowie normotensyjne – charakteryzuje się prawidłowym lub tylko nieznacznie podwyższonym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego.

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze

Jakie są przyczyny wodogłowia?

Przyczyny wodogłowia można podzielić na wrodzone i nabyte. Do tych pierwszych należą wady rozwojowe układu nerwowego (np. rozszczep kręgosłupa, malformacja Chiariego), zespół Dandy’ego-Walkera, zwężenie wodociągu mózgu. Do nabytych przyczyn wodogłowia należą zaś: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krwotoki wewnątrzczaszkowe, guzy mózgu, urazy głowy. W większości przypadków przyczyna wodogłowia pozostaje nieznana, szczególnie u osób dorosłych.

Czym objawia się wodogłowie?

Objawy wodogłowia różnią się głównie w zależności od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby.

Objawy wodogłowia u dzieci obejmują zwłaszcza:

  • powiększenie obwodu głowy,
  • uwypuklenie ciemiączka,
  • uwypuklenie kości czołowej,
  • poszerzenie żył skóry głowy,
  • nudności i wymioty,
  • senność, ospałość,
  • brak apetytu,
  • ból głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • opóźnienia rozwojowe,
  • zaburzenia chodu i koordynacji ruchowej.

Zobacz także: Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Objawami wodogłowia u dorosłych są m.in.:

  • bóle głowy,
  • zmiany zachowania,
  • zaburzenia funkcji poznawczych,
  • trudności w chodzeniu,
  • problemy z kontrolą zwieraczy,
  • otępienie.

Jakie badania wykonuje się przy podejrzeniu wodogłowia?

Tylko szczegółowe badania pozwolą na rozpoznanie wodogłowia i odpowiadającej za nie przyczyny. Diagnostyka wodogłowia obejmuje w pierwszej kolejności wywiad i badanie fizykalne – ocenę obwodu głowy, ciemiączka, objaw Macewena. Wiele cennych informacji dostarczą badania obrazowe, w tym:

Dowiedz się więcej na temat rezonansu magnetycznego u dziecka.

W diagnostyce wodogłowia lekarz zleca również:

  • cysternografię – ocenę krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • badanie dna oka,
  • pomiar ciśnienia w komorach i kanale kręgowym,
  • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Na czym polega leczenie wodogłowia?

Leczenie wodogłowia jest najczęściej chirurgiczne i zależy od jego przyczyny:

  • Leczenie wodogłowia obstrukcyjnego – usunięcie przyczyny blokady przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego (np. guza, torbieli), wytworzenie drogi odpływu płynu do innej jamy ciała (np. jama otrzewnej, prawy przedsionek serca).
  • Leczenie wodogłowia komunikującego – założenie zastawki komorowo-otrzewnowej lub komorowo-przedsionkowej w celu odprowadzenia nadmiaru płynu, endoskopowa wentrykulostomia – wykonanie dodatkowego kanału dla odpływu płynu.

Leczenie farmakologiczne ma ograniczone zastosowanie i jest stosowane jako uzupełnienie terapii chirurgicznej. Wykorzystuje się głównie leki moczopędne (np. furosemid, acetazolamid) w celu normalizacji ciśnienia wewnątrzczaszkowego i glikokortykosteroidy w przypadku obrzęku mózgu.

Źródła
  1. P. Chodakowski, B. Kapustka, A. Kotas i wsp., Shunt-dependent hydrocephalus in patients with primary intraventricular tumours – authors’ own research, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2017, nr 71, s. 32–37.
  2. M. Marek, A. Macionga, K. Szopińska i wsp., Hydrocephalus – a typical radiological symptom?, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2023, nr 77, s. 25–29.
  3. A. Zacharzewska-Gondek, T. M. Gondek, M. Sąsiadek i wsp., Wodogłowie normotensyjne jako potencjalnie odwracalna przyczyna otępienia – cechy neuroobrazowe, „Psychogeriatria Polska” 2019, t. 15, nr 2, s. 53–58.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi