USG stawów biodrowych u niemowląt – w jakim celu jest wykonywane i na czym polega?

25.06.2024

USG stawów biodrowych niemowląt to jedno z kluczowych badań, jakie powinno się wykonać po narodzinach dziecka. To najlepsza metoda diagnostyki dysplazji stawów biodrowych. Polega na ocenie elementów kostnych i stawowych oraz informuje o położeniu głowy kości udowej względem panewki.

0439-usg-stawow-biodrowych-u-niemowlat.jpeg

Spis treści

Jak wygląda badanie USG stawu biodrowego u niemowląt?
Kiedy powinno się wykonać USG bioderek u niemowląt?
Jak się przygotować do USG bioderek u niemowląt?
W jakim celu wykonuje się USG bioderek u niemowląt?
Dlaczego badanie USG, a nie RTG?

USG stawów biodrowych u niemowląt można wykonać w poradni ambulatoryjnej. Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Bezpośrednio po zakończeniu go otrzymuje się wynik. Staw biodrowy dziecka oceniany jest w skali Grafa, gdzie I to stawy zdrowe, a IV oznaczają ciężkie zmiany dysplastyczne. Dowiedz się, jak przebiega USG bioderek u niemowląt.

Jak wygląda badanie USG stawu biodrowego u niemowląt?


Na badanie USG stawu biodrowego niemowląt należy się zgłosić do ortopedy. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne, nieszkodliwe dla dziecka. Pozwala na obrazową ocenę jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Wykonuje się je przy użyciu ultrasonografu, którego budowę najogólniej można przedstawić jako głowicę i monitor.

USG stawów biodrowych niemowląt przeprowadza się w zaciemnionym pomieszczeniu, aby lepiej uwidocznić obraz na monitorze. Badanie trwa średnio 10–15 minut. Lekarz rozsmarowuje specjalny żel na skórze w obszarze, który będzie badany. Żel ma za zadanie ułatwić przesuwanie głowicą po ciele. Następnie przykłada głowicę do skóry w okolicy stawu biodrowego, w ten sposób wprowadza fale ultradźwiękowe w głąb tkanek. Odbijając się od struktur wewnętrznych, umożliwiają obejrzenia stawu od wewnątrz. Lekarz widzi obraz w czasie rzeczywistym.

Lekarz przesuwa głowicą pod różnym kątem, aby dokładnie obejrzeć staw. Przeprowadza też badanie dynamiczne bioder – porusza nóżkami niemowlęcia, układa je w różnych pozycjach i ocenia zachowanie się stawu. Zawsze badane są dwa stawy biodrowe niemowlęcia. W czasie badania USG wykonać można zdjęcia analizowanego stawu. Po skończonym badaniu opiekun niemowlęcia otrzymuje opis badania.

 

Kiedy powinno się wykonać USG bioderek u niemowląt?


USG bioderek u niemowląt nie powinno się robić przed ukończeniem 3. tygodnia życia, bo wynik może być niejednoznaczny – obraz jest trudny do oceny, a wykryte nieprawidłowości nierzadko samoistnie się cofają. Powinno się wykonać najlepiej w 6. tygodniu życia dziecka, maksymalnie do 12. W przypadku występowania nieprawidłowości lekarz może zlecić badanie kontrolne – zazwyczaj po 6 tygodniach. Kolejne terminowe badanie USG bioderek powinno się wykonać w 3. miesiącu życia, a następne, gdy dziecko zacznie chodzić. Są one wskazane, nawet jeśli w pierwszym badaniu nie stwierdzi się nieprawidłowości. W tym czasie dochodzi do intensywnego wzrostu, stan stawu może ulec zmianie i nie można mieć pewności, że nie pojawią się one w kolejnych miesiącach.

 

Jak się przygotować do USG bioderek u niemowląt?


USG stawu biodrowego u niemowląt nie wymaga specjalnego przygotowania. Wskazane jest ubranie dziecka w luźny strój, który bez trudu i szybko będzie można zdjąć przed badaniem. Do badania USG bioderek należy też zdjąć dziecku pieluszkę. Niemowlę kładzie się na plecach i na boku na leżance wyłożonej jednorazowym podkładem. Jeśli mały pacjent jest wyjątkowo ruchliwy, lekarz może poprosić rodziców o pomoc w przytrzymaniu go. Mimo że badanie bioderek jest bezbolesne, dzieci mogą reagować na nie nerwowo – jest to dla nich nowa sytuacja. Aby uspokoić dziecko, warto nakarmić je przed badaniem.

Zobacz także: Kiedy wykonać USG jamy brzusznej? Charakterystyka, inwazyjność, przygotowanie do badania

 

W jakim celu wykonuje się USG bioderek u niemowląt?


USG stawów biodrowych u niemowląt przeprowadza się w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju tych struktur. Badanie pozwala wykluczyć takie patologie jak m.in. podwichnięcie (głowa kości udowej „wysuwa się” z panewki częściowo), zwichnięcie (głowa kości udowej „wysuwa się” z panewki całkowicie) czy dysplazję stawu. USG bioderek u niemowląt wykonywane jest też podczas leczenia dysplazji stawów biodrowych, aby monitorować postępy terapii.

Stan bioderek niemowląt oceniany jest w oparciu o skalę Grafa:

  • typ Ia i Ib – staw biodrowy prawidłowo rozwinięty,
  • typ II – fizjologicznie niedojrzałe biodro, nie wymaga leczenia, jego stan poprawia się samoistnie, część może się stać biodrami dysplastycznymi typu IIa (przed 3. miesiącem życia) lub typu IIb (po 3. miesiącu życia),
  • typ IIc – dysplazja stawu biodrowego zagrożona przemieszczeniem,
  • typ IId – niestabilny staw, biodro dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
  • typy IIIa i IIIb – podwichnięte biodro,
  • typ IV – zwichnięte biodro.

Najistotniejszą zaletą badania USG stawów biodrowych jest czułość. Stanowi doskonałe uzupełnienie badania klinicznego. Pozwala stwierdzić to, czego nie można niekiedy w nim jednoznacznie stwierdzić – wskazuje stabilność lub niestabilność stawu.

Zobacz także: Rozszczep kręgosłupa – czym jest i jak go wykryć?

Dlaczego badanie USG, a nie RTG?


Klasyczne prześwietlenie bioderek u niemowląt nie zapewniłoby tak dokładnej oceny jak badanie ultrasonograficzne. Badanie RTG nie sprawdzi się u niemowląt z uwagi na nie w pełni wykształcone kości, przez co niemożliwe jest zobaczenie całego stawu biodrowego. Ultrasonografia pozwala na uwidocznienie struktur chrzęstnych stawu: szyjki, głowy, krętarza większego kości udowej i elementów chrzęstnych budujących część stropu panewki.

Źródła
  1. C.A. Barrera, S.A. Cohen, W.N. Sankar i wsp., Imaging of developmental dysplasia of the hip: ultrasound, radiography and magnetic resonance imaging, „Pediatric Radiology” 2019, t. 49, nr 12, s. 1652–1668.
  2. P. McClure, D.A. Podeszwa, Hip click in the neonate: Should I be concerned?, „Pediatric Annals” 2016, t. 45, nr 4, s. 122–127.
  3. R.W. Paton, Screening in developmental dysplasia of the hip (DDH), „Surgeon” 2017, t. 15, nr 5, s. 290–296.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.