Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

25.06.2024

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny są bardzo dokładnymi badaniami obrazowymi o szerokim zastosowaniu w medycynie. Dzięki nim możliwa jest diagnostyka wielu schorzeń, monitorowanie ich przebiegu oraz dobór odpowiednich metod terapeutycznych. Pomimo cech wspólnych między badaniami jest kilka znaczących różnic. Na czym polegają?

0410-tomografia-komputerowa-a-rezonans-magnetyczny.jpeg

Spis treści

Tomografia komputerowa – czym jest i kiedy się ją przeprowadza?
Wady i zalety tomografii komputerowej
Rezonans magnetyczny – na czym polega i dla kogo jest wskazany?
Zalety i wady rezonansu magnetycznego

Tomografia komputerowa – czym jest i kiedy się ją przeprowadza?

Tomografia komputerowa (TK, CT) jest badaniem radiologicznym, czyli wykorzystującym promieniowanie X. W trakcie procedury pacjent musi położyć się na ruchomym stole, który wjeżdża do aparatu zwanego gantrą. Ta część ma charakterystyczny kształt obręczy i wykonuje bardzo szczegółowe zdjęcia badanej części ciała.

Istnieje długa lista wskazań do wykonania tomografii komputerowej. Ze względu na konieczność użycia promieniowania, badanie wykonuje się jednak wtedy, gdy inne procedury nie wystarczą. TK jest pomocne w diagnostyce:

  • nowotworów niezłośliwych i złośliwych,
  • wad wrodzonych,
  • zmian w mózgu: guzów, tętniaków,
  • udaru mózgu,
  • stanów nagłych i urazów dotyczących właściwie każdej części ciała,
  • chorób oczu,
  • chorób zatok,
  • obecności ciała obcego w organizmie,
  • schorzeń układu krwionośnego,
  • chorób układu pokarmowego,
  • chorób nerek i dróg moczowych,
  • wad układu kostnego,
  • chorób zwyrodnieniowych stawów,
  • innych.(1,2)

Wady i zalety tomografii komputerowej

Niewątpliwą wadą tej procedury jest wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego, które wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego lekarze kierują na badanie tylko wtedy, gdy to naprawdę niezbędne.

Poza tym badanie ma liczne zalety, bo jest bardzo dokładne, nieinwazyjne, bezbolesne, szybkie. Istnieje również niewielka lista przeciwwskazań do jego wykonania. Z reguły nie zaleca się go kobietom w ciąży, a badanie z kontrastem może być przeciwskazane u chorych z nadczynnością tarczycy, upośledzoną funkcją nerek oraz u osób uczulonych na środek kontrastujący.(1)

Przygotowania do badania również nie są skomplikowane, a w sytuacjach nagłych można przebadać pacjenta bez żadnych przygotowań. Ze względu na podanie kontrastu zaleca się badanym przyjście na czczo, czyli około 6 godzin po ostatnim posiłku.

Zobacz także: Czy badania diagnostyczne TK i MR są bezpieczne?

Rezonans magnetyczny – na czym polega i dla kogo jest wskazany?

W rezonansie magnetycznym (RM, RMI) wykorzystywane są fale radiowe, które oddziałują na organizm umieszczony w polu magnetycznym. Procedura ta pozwala na otrzymanie dowolnych obrazów przekrojów ciała. Stosowane pole magnetyczne ma przeważnie wartość od 0,5 do 3,0 Tesli, nie powoduje jednak interakcji z organizmem, dlatego cieszy się opinią bezpiecznego.(3) W trakcie badania pacjent również musi przyjąć pozycję leżącą, a następnie umieszczany jest w aparacie do wykonania badania.

Wskazań do badania również w tym przypadku jest bardzo wiele. RM jest stosowane w diagnostyce chorób:

  • serca,
  • kręgosłupa,
  • kończyn i stawów,
  • narządów jamy brzusznej (w tym nerek, wątroby, trzustki),
  • narządów rodnych u kobiety,
  • piersi,
  • prostaty,
  • stwardnienia rozsianego,
  • innych.(3, 4)

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej płuc i diagnostyce po COVID-19

Zalety i wady rezonansu magnetycznego

Zaletą tego badania na pewno jest brak konieczności narażenia pacjenta na promieniowanie X. Ponadto używany jest bezpieczniejszy, gadolinowy środek kontrastujący, który wiąże się z mniejszym ryzykiem alergii (aczkolwiek niektóre osoby są nadwrażliwe na ten preparat). Badanie to można również wykonywać u kobiet w ciąży, jednak dopiero od 2. trymestru.

Do wad procedury należą:

  • dłuższy czas badania, od 20 do 60 minut,
  • konieczność przebywania w ciasnej komorze, co jest problematyczne dla osób obarczonych klaustrofobią,
  • czasami potrzeba przeprowadzenia badania w sedacji, czyli po podaniu leków uspokajających, gdyż artefakty ruchowe mogą obniżyć wartość diagnostyczną – dotyczy to między innymi dzieci,
  • brak możliwości wykonania badania u osób z wszczepionym urządzeniem elektrycznym, elektronicznym, zawierającym w składzie metal, np. rozrusznikiem, metalowymi klipsami,
  • badanie z kontrastem nie jest wskazane u osób z niewydolnością nerek.

Zobacz także: Tomografia brzucha – informacje dla pacjent

Pamiętaj, że jeżeli w twoim przypadku konieczne są jakiekolwiek badania diagnostyczne, lekarz powinien wiedzieć o ciąży, wszystkich chorobach, alergiach oraz lekach, które przyjmujesz. To kwestia twojego bezpieczeństwa oraz skuteczności badania.

Co zawiera cena wykonanego prywatnie badania tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego?

W cenie jest wykonanie badania, płyta CD zawierająca obraz diagnostyczny oraz opis przygotowany przez lekarza radiologa.

Czy lepiej wykonać rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową?

Rodzaj i zakres odpowiedniego badania wskazuje lekarz. Konsultację lekarską można umówić prywatnie pod nr 22 33 22 844.

Źródła
  1. Grzanka P. Tomografia komputerowa. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174820,tomografia-komputerowa Data dostępu: 20.03.2020.
  2. What Is a CT Scan? https://www.webmd.com/cancer/what-is-a-ct-scan#1 Data dostępu: 20.03.2020.
  3. Grzanka P. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174817,obrazowanie-metoda-rezonansu-magnetycznego Data dostępu: 20.03.2020.
  4. What Is a MRI? https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-a-mri#1 Data dostępu: 20.03.2020.

Zobacz także

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania
Diagnostyka

Torbiel na trzustce – objawy, przyczyny, zalecane badania

Trzustka to niezwykle ważny gruczoł w układzie pokarmowym, odpowiedzialny za produkcję kluczowych enzymów trawiennych i hormonów regulujących poziom cukru we krwi. Niestety, ten delikatny narząd jest narażony na wiele schorzeń, w tym na rozwój torbieli. W niniejszym artykule przyjrzymy się tej przypadłości – jej przyczynom, objawom, metodom diagnostyki i leczeniu.

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie
Diagnostyka

Wodogłowie – przyczyny, objawy, zalecane badania i leczenie

Wodogłowie to nieprawidłowe nagromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, skutkujące zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Choć może wystąpić w każdym wieku, najczęściej dotyka noworodków, niemowląt i osób starszych. Przeczytaj, jakie objawy wodogłowia pojawiają się u poszczególnych pacjentów. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, diagnozy i leczenia wodogłowia.

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie
Diagnostyka

Odma płucna – jakie badania wykonać? Objawy, przyczyny, leczenie

Odma płucna, znana również jako odma opłucnowa, jest poważnym stanem medycznym, w którym powietrze gromadzi się w jamie opłucnej, powodując ucisk i zapadanie się płuca. To bezpośrednie zagrożenie życia, które wymaga natychmiastowej interwencji.Dowiedz się, jakie są jej rodzaje, przyczyny i objawy odmy płucnej. Poznaj również informacje o metodach diagnostyki i leczenia odmy płucnej