Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej płuc i diagnostyce po COVID-19

25.06.2024

Badania i obserwacje pokazują, że COVID-19 często nie kończy się z chwilą ustania gorączki, kaszlu, zaburzeń smaku i węchu, czy innych charakterystycznych objawów. Coraz więcej osób przechodzi tzw. „long COVID-19”, obejmujący różnego typu powikłania, głównie dotyczące układu oddechowego i problemów z wydolnością oddechową, które najczęściej są wynikiem przebytego zapalenia płuc.

0353-sztuczna-inteligencja-tomografia-pluc-covid.jpg

Spis treści

Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej
Jak umówić wizytę

Co więcej, część osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję łagodnie, a nawet bezobjawowo, a mimo to w ich płucach często dochodzi do zmian chorobowych. Z tego powodu osoby, które zauważą problemy z wydolnością oddechową po przejściu choroby powinny skonsultować się z lekarzem, który pokieruje na badania diagnostyczne w celu oceny zmian w płucach.

Zapewnienie takim osobom właściwej diagnostyki jest kluczowe w powrocie do sprawności. W szybkim i skutecznym wykrywaniu zmian w płucach po COVID-19 oraz podjęciu właściwej terapii pomóc może tomografia komputerowa klatki piersiowej. W wybranych placówkach badania tego typu są przeprowadzane przy wsparciu nowoczesnej technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję, która pomaga lekarzom szybko i prawidłowo opisać obraz płuc.

Zobacz także: Czy badania diagnostyczne TK i MR są bezpieczne?

 

Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej

 

Tomografia komputerowa klatki piersiowej to oprócz RTG jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostyki obrazowej w przypadku chorób układu oddechowego. Jej celem jest dokładna ocena morfologiczna płuc, a także innych struktur zlokalizowanych w klatce piersiowej. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób z chorobami układu oddechowego na skutek COVID-19, a także rolę diagnostyki obrazowej i leczenia powikłań płucnych, nowoczesna technologia ze sztuczną inteligencją stanowi istotną pomoc w diagnozie zmian.

Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję działa w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia i uczenia maszynowego. Na podstawie obrazów uzyskanych podczas badań klatki piersiowej w tomografii komputerowej oraz radiologii klasycznej, wspiera lekarzy radiologów w ich interpretacji pod kątem wykrywania i oceny chorób płuc. Zaznacza nieprawidłowości w obrazie, identyfikując obszary o podwyższonych i dużych zmętnieniach tkanki płuc, charakteryzuje ich anatomię i dopasowuje wyniki do wartości referencyjnych. Automatycznie wykonuje pomiary płuc i przygotowuje wyniki, które można wykorzystać w opisach badań. Dzięki temu lekarz radiolog może szybciej przygotować diagnostyczny opis badania, nawet przy dużej ilości analizowanych danych. To z kolei pozwala lekarzowi kierującemu niezwłocznie postawić diagnozę, ocenić przebieg i nasilenie zmian oraz rozpocząć leczenie pacjenta.

 

Zobacz także: Tomografia płuc – rodzaje i wskazania do badania

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób płuc

 

Nowoczesne technologie z zakresu sztucznej inteligencji wykorzystywane są również w przypadku diagnozowania innych chorób płuc, które obok schorzeń układu krążenia, stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych. Sztuczna inteligencja pozwala m.in. zidentyfikować obszary o niższych wartościach tzw. gęstości radiologicznej tkanki płucnej w porównaniu do wstępnie określonego progu. Dzięki temu może być stosowana w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób płuc w Polsce. Cierpi na nią około 2,5 mln Polaków, a eksperci z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc biją na alarm, że liczba ta będzie stale rosła.

Technologia ta może być również wykorzystywana w diagnostyce osób chorujących na astmę, sarkoidozę czy alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Dzięki możliwości segmentacji 3D pierwotnych guzków płuca i pomiarom stwierdzonych zmian kolejnym ważnym obszarem, w którym może sprawdzić się sztuczna inteligencja jest diagnostyka nowotworów płuc. Jednocześnie wciąż trwają prace nad jej rozwojem i poszerzaniem listy zastosowań.

Z punktu widzenia pacjenta najbardziej istotne jest, by w przypadku niepokojących objawów związanych z wydolnością oddechową skonsultować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej.

Źródła
  1. Ahmed H, Patel K, Greenwood DC, et al. Long‐term clinical outcomes in survivors of severe acute respiratory syndrome (SARS) and Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS) outbreaks after hospitalisation or ICU admission: a systematic review and meta‐analysis. J Rehabil Med. 2020;52(5):jrm00063.
  2. Anthonisen N.R., Skeans M.A., Wise R.A. i wsp. Lung HealthStudy Group. The effects of a smoking cessation interventionon 14,5-year mortality: a randomized clinical trial. Ann. Intern.Med. 2005; 142: 233–239.
  3. Islam MF, Cotler J, Jason LA. Post‐viral fatigue and COVID‐19: lessons from past epidemics. Fatigue: Biomed, Health Behav. 2020;8(2):61‐69.
  4. Lopez A.D., Shibuya K., Rao C. i wsp. Chronic obstructive pul-monary disease: current burden and future projections. Eur.Respir. J. 2006; 27: 397–412.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.