Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej płuc i diagnostyce po COVID-19
Badania i obserwacje pokazują, że COVID-19 często nie kończy się z chwilą ustania gorączki, kaszlu, zaburzeń smaku i węchu, czy innych charakterystycznych objawów. Coraz więcej osób przechodzi tzw. „long COVID-19”, obejmujący różnego typu powikłania, głównie dotyczące układu oddechowego i problemów z wydolnością oddechową, które najczęściej są wynikiem przebytego zapalenia płuc.
Co więcej, część osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję łagodnie, a nawet bezobjawowo, a mimo to w ich płucach często dochodzi do zmian chorobowych. Z tego powodu osoby, które zauważą problemy z wydolnością oddechową po przejściu choroby powinny skonsultować się z lekarzem, który pokieruje na badania diagnostyczne w celu oceny zmian w płucach.
Zapewnienie takim osobom właściwej diagnostyki jest kluczowe w powrocie do sprawności. W szybkim i skutecznym wykrywaniu zmian w płucach po COVID-19 oraz podjęciu właściwej terapii pomóc może tomografia komputerowa klatki piersiowej. W wybranych placówkach badania tego typu są przeprowadzane przy wsparciu nowoczesnej technologii wykorzystującej sztuczną inteligencję, która pomaga lekarzom szybko i prawidłowo opisać obraz płuc.
Zobacz także: Czy badania diagnostyczne TK i MR są bezpieczne?
Sztuczna inteligencja w tomografii komputerowej
Tomografia komputerowa klatki piersiowej to oprócz RTG jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostyki obrazowej w przypadku chorób układu oddechowego. Jej celem jest dokładna ocena morfologiczna płuc, a także innych struktur zlokalizowanych w klatce piersiowej. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób z chorobami układu oddechowego na skutek COVID-19, a także rolę diagnostyki obrazowej i leczenia powikłań płucnych, nowoczesna technologia ze sztuczną inteligencją stanowi istotną pomoc w diagnozie zmian.
Technologia wykorzystująca sztuczną inteligencję działa w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia i uczenia maszynowego. Na podstawie obrazów uzyskanych podczas badań klatki piersiowej w tomografii komputerowej oraz radiologii klasycznej, wspiera lekarzy radiologów w ich interpretacji pod kątem wykrywania i oceny chorób płuc. Zaznacza nieprawidłowości w obrazie, identyfikując obszary o podwyższonych i dużych zmętnieniach tkanki płuc, charakteryzuje ich anatomię i dopasowuje wyniki do wartości referencyjnych. Automatycznie wykonuje pomiary płuc i przygotowuje wyniki, które można wykorzystać w opisach badań. Dzięki temu lekarz radiolog może szybciej przygotować diagnostyczny opis badania, nawet przy dużej ilości analizowanych danych. To z kolei pozwala lekarzowi kierującemu niezwłocznie postawić diagnozę, ocenić przebieg i nasilenie zmian oraz rozpocząć leczenie pacjenta.
Zobacz także: Tomografia płuc – rodzaje i wskazania do badania
Zastosowanie sztucznej inteligencji w diagnostyce chorób płuc
Nowoczesne technologie z zakresu sztucznej inteligencji wykorzystywane są również w przypadku diagnozowania innych chorób płuc, które obok schorzeń układu krążenia, stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych. Sztuczna inteligencja pozwala m.in. zidentyfikować obszary o niższych wartościach tzw. gęstości radiologicznej tkanki płucnej w porównaniu do wstępnie określonego progu. Dzięki temu może być stosowana w diagnozowaniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób płuc w Polsce. Cierpi na nią około 2,5 mln Polaków, a eksperci z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc biją na alarm, że liczba ta będzie stale rosła.
Technologia ta może być również wykorzystywana w diagnostyce osób chorujących na astmę, sarkoidozę czy alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Dzięki możliwości segmentacji 3D pierwotnych guzków płuca i pomiarom stwierdzonych zmian kolejnym ważnym obszarem, w którym może sprawdzić się sztuczna inteligencja jest diagnostyka nowotworów płuc. Jednocześnie wciąż trwają prace nad jej rozwojem i poszerzaniem listy zastosowań.
Z punktu widzenia pacjenta najbardziej istotne jest, by w przypadku niepokojących objawów związanych z wydolnością oddechową skonsultować się z lekarzem i poprosić o skierowanie na badanie RTG lub tomografię komputerową klatki piersiowej.