Rozszczep kręgosłupa – zbiór informacji o spina bifida

25.06.2024

Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa polegająca na niedomknięciu kanału kręgowego. Stosuje się również termin tarń dwudzielna lub nazwę łacińską spina bifida. Nierzadko rozszczep kręgosłupa współwystępuje z wodogłowiem wrodzonym. Sprawdź, jak dochodzi do rozpoznania i jak jest leczony.

0434-rozszczep-kregoslupa.jpeg

Spis treści

Rozszczep kręgosłupa – co to za wada?
Kiedy dochodzi do powstania rozszczepu kręgosłupa?
Jak umówić wizytę
Zapobieganie rozszczepowi kręgosłupa
Gdzie rozwija się rozszczep kręgosłupa?
Przyczyny powstania rozszczepu kręgosłupa
Objawy rozszczepu kręgosłupa
Na czym polega rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa?
Leczenie rozszczepu kręgosłupa

Szacuje się, że w Polsce częstotliwość występowania rozszczepu kręgosłupa wynosi 1:1000 urodzeń. Do jego powstania dochodzi w wyniku działania czynników genetycznych bądź środowiskowych. Obraz kliniczny bywa różny w zależności od lokalizacji i nasilenia wady. Zdarzają się nawet przypadki rozszczepu ukrytego.

Rozszczep kręgosłupa – co to za wada?


Rozszczep kręgosłupa to wada rozwojowa, która charakteryzuje się nieprawidłowym rozwojem kręgosłupa, a dokładnie łuków i wyrostków kolczystych jednego lub więcej kręgów oraz rdzenia kręgowego, co wiąże się z niezamknięciem kanału kręgowego. W zależności od charakteru wady wyróżniono:

  • jawny rozszczep kręgosłupa – z wolnej przestrzeni powstałej z powodu niewytworzenia tylnej ściany elementów kostnych kręgosłupa może dojść do wydostania się na zewnątrz rdzenia kręgowego lub otaczających go opon. W pierwszym przypadku mówi się o przepuklinie oponowo-rdzeniowej, a w drugim o przepuklinie oponowej. Jawny rozszczep kręgosłupa może mieć charakter całkowity. To najcięższa postać tej wady, gdzie nie ma worka przepuklinowego.;
  • ukryty rozszczep kręgosłupa (inaczej nazywany utajonym lub zamkniętym) – wada ta ma na tyle ograniczony charakter i bezobjawowy przebieg, że pacjent może się dowiedzieć o niej dopiero w wieku dorosłym, podczas wykonywania z innego powodu badań obrazowych kręgosłupa. Nie stwierdza się w niej zmian rdzenia oraz opon.

Kiedy dochodzi do powstania rozszczepu kręgosłupa?


Do powstania rozszczepu kręgosłupa dochodzi około 3. tygodnia ciąży. To moment, w którym następuje zamknięcie rynienki nerwowej i powstaje cewa nerwowa. To czas kształtowania się struktur rdzenia kręgowego i kręgosłupa. Mimo to zmiana jest stwierdzana z wysoką dokładnością dopiero w drugim trymestrze ciąży 

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Zapobieganie rozszczepowi kręgosłupa


Przyjmowanie kwasu foliowego w trakcie ciąży oraz na etapie planowania potomstwa jest czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa u dziecka. Należy wówczas przestrzegać zdrowej diety i nie spożywać alkoholu. W przypadku kobiet, które przyjmują leki teratogenne, istotna jest konsultacja lekarska.

Gdzie rozwija się rozszczep kręgosłupa?


Do rozwoju rozszczepu kręgosłupa może dojść na różnej wysokości kręgosłupa – części szyjnej, piersiowej, lędźwiowej lub krzyżowej. Najczęściej jednak stwierdza się dwie ostatnie lokalizacje.

Przyczyny powstania rozszczepu kręgosłupa


Dotychczas nie ustalono jednoznacznej przyczyny powstania rozszczepu kręgosłupa. Specjaliści uważają, że wada ta może być uwarunkowana genetycznie. Podkreśla się też rolę czynników zewnętrznych – ryzyko wystąpienia rozszczepu kręgosłupa zwiększają m.in.:

  • niedobory witamin z grupy B, zwłaszcza kwasu foliowego;
  • infekcje w życiu płodowym;
  • zanieczyszczenia środowiska i wpływu toksycznych substancji;
  • narażenie ciężarnych na działanie promieni rentgenowskich;
  • stosowanie przez ciężarną leków teratogennych.

Objawy rozszczepu kręgosłupa


Obraz i objawy rozszczepu kręgosłupa różnią się w zależności od obszaru rozwinięcia wady oraz stopnia jej zaawansowania. Wśród nich wymienia się:

  • worek przepuklinowy w miejscu rozszczepu;
  • objawy neurologiczne, np.:
    • przy wadzie w odcinku lędźwiowym występują niedowłady, porażenie mięśni kończyn dolnych, zaburzenia chodu, zaburzenia ze strony zwieraczy (nietrzymanie moczu i kału), deformacje stawów kończyn dolnych (m.in. stopa koślawa lub końska), zmiany troficzne i zaburzenia czucia;
    • przy wadze w odcinku szyjnym i górnej części pierisowego mogą występić niedowłady, porażenie mięśni kończyn górnych;
  • dolegliwości bólowe;

Zobacz także: Rezonans magnetyczny miednicy – wskazania. Co obejmuje, ile trwa i jak przebiega?

Na czym polega rozpoznanie rozszczepu kręgosłupa?


Wrodzone zaburzenia kręgosłupa u dzieci, takie jak omawiany rozszczep kręgosłupa, rozpoznawane są w oparciu na licznych badaniach obrazowych. Wada diagnozowana jest w czasie ciąży. Można ją wykryć w USG płodu. W rozpoznaniu pomocna może okazać się analiza wód płodowych. Pobranie ich to amniocenteza – stanowi inwazyjną procedurę, zwiększającą ryzyko poronienia. Bada się poziom alfa-fetoproteiny. Jej wzrost towarzyszy powstawaniu wad cewy nerwowej. Pobranie płynu owodniowego jest poprzedzone lub wykonywane razem z badaniem USG płodu. Po urodzeniu rozpoznanie wady opiera się na dokładnym zbadaniu noworodka i badaniach dodatkowych. Rezonans magnetyczny jest jednoznacznym badaniem we wszystkich wrodzonych malformacjach kręgosłupa i pozwala uniknąć promieniowania jonizującego. Tomografia komputerowa z kolei może być konieczna do planowania operacji. Przy podejrzeniu wodogłowia wykonuje się badanie rentgenowskie lub tomografię komputerową w celu wykrycia nadmiaru płynu.

Zobacz także: Czy badania diagnostyczne TK i MR są bezpieczne?

Leczenie rozszczepu kręgosłupa


Rozszczep kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Zabieg przeprowadza się podczas życia płodowego, lecz z uwagi na spore ryzyko dla ciężarnej częściej wykonuje się go już po narodzinach dziecka. Operacja ma na celu zamknięcie przepukliny. Niektóre osoby wymagają rehabilitacji – gimnastyki korekcyjnej i zaplecza ortopedycznego (np. wkładki, kule, wózki inwalidzkie, chodziki, ortezy). Rehabilitacja skupia się na stymulowaniu rozwoju dziecka i zwiększaniu możliwości samodzielnego poruszania. W przypadku występowania wodogłowia zakłada się zastawki zapobiegające jego narastaniu i niszczeniu struktur mózgu. Proces leczenia rozszczepu kręgosłupa wymaga współpracy wielu specjalistów, w tym m.in. neurologa, ortopedy, urologa, fizjoterapeuty, psychologa, chirurga i pediatry.

Źródła
  1. M. Bebbington, Management of prenatally diagnosed spina bifida: how do we move ahead?, „Ultrasound in Obstetrics & Gynecology” 2019, t. 53, nr 3, s. 287–289.
  2. T. Brei, A. Houtrow, Spina Bifida, „Journal of Pediatric Rehabilitation Medicine” 2017, t. 10, nr 3–4, s.165–166.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.