Rozedma płuc – przyczyny, jak wygląda diagnostyka?

25.06.2024

Rozedma płuc to przewlekła choroba, w której przebiegu dochodzi do zmniejszenia sprężystości płuc. Typowe jest dla niej powiększenie się przestrzeni powietrznych obwodowo od oskrzelików oraz uszkodzenie ścian pęcherzyków płucnych.

0532-rozedma-pluc.jpg

Spis treści

Co to jest rozedma płuc?
Rozedma płuc – przyczyny powstania
Rozedma płuc – objawy
Jak umówić wizytę
Diagnostyka rozedmy płuc
Na czym polega leczenie rozedmy płuc?

Rozedma płuc to choroba dotykająca przede wszystkim palaczy tytoniu. Powodowane przez nią zmiany w tkance płuc zaburzają wymianę gazową. Sprawdź, jakie objawy towarzyszą tej chorobie oraz w jaki sposób lekarz stawia rozpoznanie. Dowiedz się, czy rozedma płuc jest uleczalna.

Co to jest rozedma płuc?


Rozedma płuc to przewlekła choroba. Charakteryzuje się ona nieprawidłowym powiększeniem przestrzeni powietrznych położonych obwodowo od oskrzelików końcowych i destrukcją ścianek tych struktur. W konsekwencji dochodzi do wzmożonego upowietrznienia płuc, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości pęcherzyków płucnych.

Zmiany powodowane przez rozedmę płuc upośledzają wymianę gazową, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do niewydolności oddechowej.

Rozedma płuc – przyczyny powstania


Rozedma płuc jest wynikiem uszkodzenia tkanki płuc. W sposób szczególny na jej powstanie narażeni są palacze tytoniu. Wśród głównych przyczyn rozedmy płuc wymieniane jest również zanieczyszczenie powietrza. Specjaliści zwracają uwagę na genetyczne podłoże choroby. Jej powstawaniu sprzyja wrodzony niedobór alfa1-antytrypsyny, czyli białka chroniącego tkankę łączną przed zniszczeniem. Wada ta odpowiada za 1–2% przypadków rozedmy płuc.

Inne możliwe czynniki ryzyka rozwoju choroby to:

  • bierne palenie,
  • infekcje płuc,
  • alergie,
  • niska masa urodzeniowa.

Rozedma płuc nierzadko współwystępuje z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Obie te jednostki chorobowe składają się na obraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Rozedma płuc częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się u osób w starszym wieku.

Zobacz także: Jakie są sposoby wczesnego wykrywania raka płuc?

Rozedma płuc – objawy


Rozedma płuc rozwija się długo i początkowo przebiega bezobjawowo. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się następujące objawy:

  • kaszel;
  • zadyszka;
  • duszność;
  • uczucie braku powietrza;
  • sinica (zasinienie skóry z powodu gorszego utlenowania tkanek).

Rozedma zmniejsza sprężystość płuc i wpływa na wskaźniki objętościowe w sposób przeciwstawny do włóknienia, które z kolei zwiększa sprężystość, czyli zmniejsza podatność płuc. Nasilenie zmian rozedmowych wyraźnie koreluje ze stopniem niewydolności oddechowej. Wraz z zaawansowaniem choroby pacjent zaczyna oddychać przez zaciśnięte usta, oddech wydłuża się, a klatka piersiowa zmienia kształt na beczkowaty.

Rozedma powoduje zniszczenie „podparcia” oskrzelików i ułatwia ich zapadanie się podczas wydechu. Prowadzi to do zjawiska „pułapki powietrznej”, w której chory wdycha więcej powietrza, niż jest w stanie wypuścić z płuc, co powoduje ich rozdęcie. 

Zobacz także: Tomografia płuc – rodzaje i wskazania do badania

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Diagnostyka rozedmy płuc


Diagnostyka rozedmy płuc rozpoczyna się od badania podmiotowego, czyli wywiadu. Lekarz może zadać pytania dotyczące doświadczanych objawów, dotychczasowej historii choroby, prowadzonego stylu życia, a zwłaszcza narażenia na dym tytoniowy, stosowanych leków. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, w którym przede wszystkim osłuchuje klatkę piersiową i ocenia jej kształt. Przy podejrzeniu rozedmy płuc obserwuje się zmianę w kształcie klatki piersiowej i przepony.

Pacjent kierowany jest na badania obrazowe. Najpierw przeprowadza się badanie RTG klatki piersiowej. U chorych na rozedmę płuc na radiogramie widać cechy nadmiernego, ostrego rozdęcia (spłaszczenie przepony, poziome ustawienie żeber, nadmierne przejaśnienie pól płucnych). Niekiedy zaobserwować można większe bulle rozedmowe. Badanie to jednak jest niewystarczające dla postawienia rozpoznania.

Szczegółowych informacji dostarcza tomografia komputerowa o dużej rozdzielczości (TKWR). Badanie to w szczególny sposób ukazuje zmiany rozedmowe. Lekarz zlecić może wykonanie dodatkowych badań, w tym m.in. morfologię krwi, spirometrię (zmniejszenie wskaźnika FEV1 – natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa), gazometrię (ocena równowagi kwasowo-zasadowej organizmu).

Zobacz także: Co to jest zatorowość płucna? Objawy, przyczyny i leczenie zatorowości płucnej

Na czym polega leczenie rozedmy płuc?


Rozedmy płuc nie można wyleczyć. Postępowanie terapeutyczne skupia się na łagodzeniu objawów i zmniejszeniu tempa rozwoju choroby. Chorzy powinni unikać czynników ryzyka, co wiąże się z modyfikacją prowadzonego stylu życia. Kluczowe jest zaprzestanie palenia papierosów. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela i działających przeciwzapalnie, podawane mogą być wziewne kortykosteroidy i antybiotyki (w przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnych takich jak ostre zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc).

Ważnym elementem leczenia rozedmy płuc jest rehabilitacja płuc. Jej cel stanowi wzmocnienie mięśni oddechowych, zapobieganie ich zanikom i utracie masy ciała. W ciężkich przypadkach prowadzona jest tlenoterapia i leczenie chirurgiczne, które polega na zmniejszeniu objętości płuc lub na ich przeszczepie. W przypadku pacjentów, u których rozedma ma podłoże genetyczne, możliwe jest leczenie substytucyjne, polegające na okresowym podawaniu alfa1-antytrypsyny.

Źródła
  1. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2.  R. Janssen, I. Piscaer, F. Franssen i wsp., Emphysema: looking beyond alpha-1 antitrypsin deficiency, „Expert Review of Respiratory Medicine” 2019, t. 13, nr 4, s. 381–397.
  3. A. Di Pietta, Pathogenesis of pulmonary emphysema – cellular and molecular events.einstein, „Einstein (Sao Paulo)” 2010, t. 8, nr 2, s. 248–251.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi