Rezonans magnetyczny – jaka jest różnica między aparatem 1,5 T a 3 T?

25.06.2024

Rezonans magnetyczny (RM, MRI) to nowoczesne, bardzo dokładne badanie obrazowe, które umożliwia zbadanie właściwie wszystkich struktur organizmu. Dzięki niemu wykrywane są nowotwory, stany zapalne, zwyrodnienia. Do jego przeprowadzenia mogą jednak służyć aparaty, które nieco różnią się właściwościami – często spotykamy się z określeniami „1,5 T” i „3 T”. Na czym polega różnica między nimi?

Rezonans magnetyczny – jaka jest różnica między aparatem 1,5 T a 3 T?

Spis treści

Na jakiej zasadzie działa rezonans magnetyczny?
Jak umówić wizytę
Aparat 1,5 T, 3 T – co to oznacza?
Różnice między aparatami 1,5 T a 3 T

Na jakiej zasadzie działa rezonans magnetyczny?

W trakcie procedury RM wykorzystywane są magnetyczne właściwości cząsteczek wody znajdujących się w ludzkim organizmie. Urządzenie służące do przeprowadzenia badania wytwarza pole magnetyczne, które pobudza protony wodoru w ciele badanego pacjenta. Następnie ulegają one ponownemu uporządkowaniu i oddając energię, emitują fale. Te zaś odbierane są przez czujnik urządzenia i przetwarzane w obraz ukazujący się na ekranie obserwowanym przez technika lub lekarza. Dzięki tej technologii możliwe jest również stworzenie trójwymiarowych obrazów przedstawiających narządy. Do zalet procedury zaliczają się: skuteczność, dokładność, bezbolesność, bezinwazyjność oraz brak konieczności użycia promieniowania rentgenowskiego, które pomimo wysokiej wartości diagnostycznej może negatywnie wpływać na organizm. Rezonans magnetyczny jest więc badaniem bezpieczniejszym. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że istnieją przeciwwskazania do jego wykonania, a kluczowym jest obecność w ciele metalowych elementów. (1,2)

Zobacz także: Rezonans magnetyczny – czym jest i jak przygotować się do badania?

Jak umówić wizytę

Zapytaj Lekarza.svg

Umów badanie w ramach abonamentu

wozek-zakupy-sklep.svg

Umów wizytę płatną

22 275 96 28

Aparat 1,5 T, 3 T – co to oznacza?

Skrót „T”, użyty w opisie aparatów do MRI, oznacza jednostkę indukcji magnetycznej w układzie SI, czyli teslę. Pole magnetyczne stosowane w badania ma zwykle wartość od 0,5 do 3,0 tesli, czyli jest 20 tysięcy razy większe od ziemskiego. Mimo to nie powoduje istotnych interakcji z organizmem człowieka, co potwierdzają badania. Nie należy więc obawiać się skutków ubocznych.(1) 

Obecnie standardem w diagnostyce są obrazy otrzymywane przez badania aparatem 1,5-teslowym (1,5 T), jednak możemy też spotkać się z urządzeniami 3-testowymi (3 T) – czy wybór aparatu ma istotne znaczenie?

Różnice między aparatami 1,5 T a 3 T

Na początek trzeba zaznaczyć, że jakość obrazów pozyskiwanych przez aparaty 1,5 T jest bardzo wysoka. Zwykle takie badanie wystarcza, aby lekarz mógł określić, czy na danym obszarze ciała, na przykład w głowie czy jamie brzusznej, toczy się proces chorobowy. Mimo to im wyższa wartość pola magnetycznego, tym obraz jest lepszy, czyli badanie może wykryć więcej szczegółów i na tym właśnie polega wyższość aparatów 3 T. Urządzenia te mają również tę zaletę, że niwelują ruchy pacjenta, które mogą zakłócić obraz.(3) Kolejna zaleta nie odnosi się bezpośrednio do jakości uzyskanych wyników, jednak dla pacjenta może mieć duże znaczenie. Aparat 3 T umożliwia nieznaczne skrócenie całej procedury. Istotną różnicą jest możliwość wykonywania badań u pacjentów z implantami np. stawów. Rodzaj zastosowanego materiału wyklucza niekiedy badania w polu 3T. (1,3)

Zobacz także: Czy rezonans magnetyczny w ciąży jest bezpieczny?

Podsumowując:

  • obrazy uzyskane przez aparat 3 T są bardziej szczegółowe,
  • badanie aparatem 3 T trwa z reguły nieznacznie krócej,
  • bez względu na użyty aparat, rezonans magnetyczny jest dokładnym badaniem o wysokiej wartości diagnostycznej.

O tym, jaki aparat będzie odpowiedni u danej osoby, powinien zadecydować lekarz. Choć u większości pacjentów 1,5 T dobrze spełnia swoją funkcję, dokładniejsze urządzenie może być lepsze na przykład w celu ostatecznego wykluczenia/ potwierdzenia jakiejś choroby lub bardziej szczegółowego zbadania zmian.(3)

Źródła
  1. Grzanka P. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174817,obrazowanie-metoda-rezonansu-magnetycznego Data dostępu: 24.03.2020.
  2.  Magnetic Resonance Imaging (MRI). https://www.nibib.nih.gov/science-education/science-topics/magnetic-resonance-imaging-mri. Data dostępu: 24.03.2020.
  3.  Badanie rezonansem magnetycznym - Czym różni się 1,5 Teslowy od 3 Teslowego.http://pacjentinfo.pl/2017/12/12/badanie-rezonansem-magnetycznym-czym-rozni-sie-15-teslowy-od-3-teslowego/ Data dostępu: 24.03.2020.

Zobacz także

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia
Diagnostyka

Złamanie kości śródstopia – objawy, badania, czas i sposób leczenia

Kości śródstopia to pięć długich kości znajdujących się w środkowej części stopy, które łączą palce z kośćmi stępu. Złamanie ich to uraz, który często występuje w wyniku upadków, uderzeń, skręceń lub przeciążeń, zwłaszcza u sportowców. Sprawdź, jak lekarz rozpoznaje złamanie kości śródstopia i jak się je leczy.

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie
Diagnostyka

Złamany nos – jak wygląda i ile się zrasta? Badania i leczenie

Złamany nos jest jedną z najczęstszych kontuzji twarzy. Może wystąpić w wyniku urazu, takiego jak uderzenie, upadek lub wypadek. Objawy, badania diagnostyczne oraz proces leczenia zależą od stopnia złamania i towarzyszących uszkodzeń. Dowiedz się więcej na temat złamania nosa.

Rezonans magnetyczny głowy
Diagnostyka

Światowy Dzień Radiologii – znaczenie obrazowania radiologicznego w medycynie

Radiologia dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii obrazowania stale poszerza swoje możliwości diagnostyczne i terapeutyczne, co przekłada się na poprawę jakości opieki zdrowotnej i skuteczności leczenia pacjentów. Dla upamiętnienia Wilhelma Roentgena, który dokładnie 129 lat temu odkrył promieniowanie X, obchodzony jest Światowy Dzień Radiologii.