Przyczyny bólu głowy. Zalecane badania

25.06.2024

Ból głowy to częsta przypadłość, która może mieć różne nasilenie i lokalizację oraz charakter – pierwotny lub wtórny, czyli wynikający z innych schorzeń. Sprawdź, co może oznaczać ból głowy z przodu. Dowiedz się, na podstawie jakich badań lekarz rozpoznaje przyczyny bólu z przodu głowy.

1132-bol-glowy-z-przodu.jpeg

Spis treści

Jakie mogą być przyczyny bólu z przodu głowy?
Od czego boli głowa z przodu?
Ból z przodu głowy – rozpoznanie przyczyn

Ból z przodu głowy jest typowy dla wielu schorzeń. Może być związany z narażeniem na silny stres i napięcie, świadczyć o klasterowym bólu głowy, migrenie, wadach wzroku czy chorobie zatok obocznych nosa. Przeczytaj więcej na temat bólu z przodu głowy!

 

Jakie mogą być przyczyny bólu z przodu głowy?

 

Kiedy boli głowa z przodu, można podejrzewać napięciowy ból głowy. Dolegliwości rozpoczynają się niekiedy w okolicy czoła i stopniowo rozchodzą na boki aż w kierunku potylicy. Epizod bólowy trwa od kilkudziesięciu minut do nawet kilku dni. Zazwyczaj nie towarzyszą mu wymioty, nudności, ale mogą pojawić się nadwrażliwość na światło i dźwięki, problemy z koncentracją, osłabienie. Eksperci nie określili jak dotąd patomechanizmu napięciowego bólu głowy. Pojawieniu się tej dolegliwości sprzyjają m.in.: stres, głód, odwodnienie, bezsenność

 

Ból z przodu głowy może świadczyć również o napadzie klasterowego bólu głowy. Dolegliwości koncentrują się głównie w okolicy oczodołu, przeważnie są odczuwane z jednej strony twarzy. Mogą towarzyszyć mu takie dolegliwości, jak m.in.: obrzęk twarzy, łzawienie oka, zaczerwienienie spojówki, wzmożona potliwość, nadmierna wydzielina z nosa, opadanie powieki, zwężenie źrenicy. Epizod klasterowego bólu głowy z przodu utrzymuje się z reguły od 15 minut do nawet 3 godzin i może powtarzać się nawet do 8 razy na dobę. Przyczyny tych dolegliwości nie są do końca poznane. Możliwe, że wynikają z zaburzenia pracy podwzgórza. Do czynników ryzyka klasterowego bólu głowy należą płeć męska i choroba alkoholowa.

 

Migrena to choroba neurologiczna, która charakteryzuje się występowaniem bólu głowy po jednej stronie głowy albo po obu. Często zlokalizowany jest on z przodu, w okolicy czołowej. Towarzyszące jej objawy są bardzo zróżnicowane. Wśród jednych z częstszych eksperci wymieniają nadwrażliwość czuciową, na dźwięki czy na światło, wzmożoną reakcję bólową, nudności, wymioty, zaburzenia czucia w obrębie skóry głowy. Ból migrenowy jest z reguły pulsujący, może się utrzymywać nawet przez kilka dni i znacząco ograniczać funkcjonowanie. Co więcej, może go nasilać wiele codziennych sytuacji, np. wysiłek fizyczny, intensywny zapach, niektóre pokarmy, zimne powietrze.

 

Zapalenie zatok to kolejna częsta przyczyna bólu głowy z przodu. Stan zapalny najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, choć za jego powstanie może odpowiadać wiele innych przyczyn, jak m.in. obecność polipów w zatoce, grzybica, choroby jamy ustnej. Zapalenie zatok może mieć charakter ostry lub przewlekły. Poza bólem z przodu głowy mogą mu towarzyszyć np.: niedrożność nosa, podwyższona temperatura ciała, utrudnione oddychanie przez nos, wydzielina z nosa, która może spływać po tylnej ścianie gardła, obrzęk twarzy w okolicach oczu, pogorszenie węchu.

Zobacz także: Migrena – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

 

Od czego boli głowa z przodu?

Inne możliwe przyczyny bólu z przodu głowy to:

  •  polekowe bóle głowy
  •  zmęczenie wzroku
  •  choroby oczu
  •  zapalenie tętnicy skroniowej
  •  neuralgia nerwu trójdzielnego
  •  hemikrania (ból jednostronny, obejmuje oczodół, zwykle jest o mniejszym natężeniu niż w migrenie, towarzyszy mu łzawienie oka)
  •  tętniaki i inne zaburzenia naczyniowe mózgu
  •  udar mózgu
  •  uraz
  •  guz mózgu.

Ból z przodu głowy – rozpoznanie przyczyn

Jeśli niepokoi Cię ból z przodu głowy, to udaj się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty. Specjaliści ci w zależności od podejrzewanej przyczyny dolegliwości mogą Cię skierować do odpowiedniego lekarza, zazwyczaj są to neurolog, okulista czy psychiatra. Diagnostyka przyczyn bólu głowy z przodu rozpoczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu medycznego. Lekarz zapyta m.in. o umiejscowienie bólu, nasilenie, czas trwania pojedynczego epizodu, częstotliwość, objawy towarzyszące, czynniki łagodzące i nasilające dolegliwości. Lekarz zapyta również o prowadzony styl życia, przyjmowane leki, historię zdrowia, dotychczas podejmowane próby łagodzenia bólu.

Zobacz także: Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy?

Jako kolejne wykonuje się badanie przedmiotowe, w tym badanie neurologiczne i pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Następnie lekarz zleca badania laboratoryjne – morfologię krwi, OB i w razie potrzeby inne badania. Diagnostyka zostaje poszerzona o badania obrazowe. Cennych informacji pomocnych w ustaleniu rozpoznania dostarczą RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Największą precyzję spośród nich ma rezonans magnetyczny. W zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta wykonuje się dodatkowe badania. Na przykład przy obecności objawów oponowych (takich jak np. sztywność karku) konieczne jest nakłucie lędźwiowe i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego do analizy.

Eksperci zlecają badania obrazowe w diagnostyce przyczyny bólu głowy z przodu przede wszystkim w przypadku:

  • przewlekle występującego bólu głowy
  • bólu głowy umiejscowionego zawsze w tym samym miejscu
  • „najsilniejszego w życiu” bólu głowy
  • ból głowy, który nie reaguje na podjęte metody leczenia
  • postępującego bólu głowy
  • codziennego, nowego ból głowy
  • bólu głowy u osób zmagających się z ciężką chorobą, np. z nowotworem
  • bólu głowy o rosnącym nasileniu i/lub częstotliwości
  • bólu głowy z objawami neurologicznymi lub innymi niepokojącymi dolegliwościami.
Źródła
  1. M.S. Robbins, Diagnosis and Management of Headache: A Review, „JAMA” 2021, t. 325, nr 18, s. 1874–1885.
  2. M. Siemiński, Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2017,t. 6, nr 11, s. 255–262.
  3. A. Stępień, Bóle głowy. Patofizjologia. Diagnostyka. Leczenie, Medical Tribune Polska, Warszawa 2017.

Zobacz także

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?
Diagnostyka

Jak interpretować wyniki mammografii? Co oznacza zagęszczenie piersi?

Mammografia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. Jednak interpretacja wyników tego badania nie zawsze jest prosta, szczególnie dla pacjentów. Jednym z pojęć, które często pojawiają się w opisach mammograficznych, jest „zagęszczenie” piersi. Co dokładnie oznacza to określenie i jak wpływa ono na proces diagnostyczny? Sprawdź, czym jest zagęszczenie w mammografii, jak się ono prezentuje oraz jakie ma znaczenie kliniczne.

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?
Diagnostyka

Tomosynteza, czyli mammografia wielowarstwowa – co to za badanie?

Diagnostyka obrazowa piersi odgrywa ważną rolę w wykrywaniu i leczeniu schorzeń tego gruczołu, w tym nowotworów. Wśród różnorodnych metod obrazowania mammografia pozostaje podstawowym badaniem przesiewowym i diagnostycznym. Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawiły się również nowoczesne techniki, takie jak tomosynteza, które znacznie usprawniają i ulepszają diagnostykę chorób piersi. Dowiedz się więcej na temat tomosyntezy, poznaj jej kluczowe cechy, zalety oraz wskazania do wykonania tego badania.

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?
Diagnostyka

Statystyki raka piersi – kto jest na niego najbardziej narażony?

Rak piersi stanowi poważny problem zdrowotny na całym świecie, szczególnie wśród kobiet. W krajach rozwiniętych ten nowotwór złośliwy jest najczęstszym typem raka u płci żeńskiej. W krajach rozwijających się odnotowuje się jego rosnącą tendencję. Sprawdź, kogo najczęściej dotyka rak piersi